Letní prázdniny se blíží a řada studentů zamíří místo do škol do práce. Někteří si chtějí jen přivydělat nějakou tu korunu, jiní už přemýšlejí, kde chtějí pracovat po škole. I obyčejná letní brigáda může v životě způsobit velké věci. Pokud si mladí dobře zvolí, může odstartovat jejich kariéru.
Daniela je studentka obchodní akademie v Jihlavě, v červenci oslaví šestnáctiny. S koncem školního roku přemýšlí o brigádě, zatím ale neví, kterým směrem by se chtěla vydat. „Mám už zkušenost ze skladu e-shopu, kde jsem pracovala před pár měsíci. Bylo to zajímavé, ale nejsem si jistá, jestli ji chci opakovat. Přemýšlela jsem, že bych si zkusila říct o místo v zoo, už tam pracuje sestra, tak by to snad šlo,“ říká mladá studentka. Chystá se na ukončení prvního ročníku, tak zatím nikam nespěchá. Za pár let, po maturitě a přijímacích zkouškách na vysokou, už to ale zřejmě uvidí jinak.
Jak si brigádu vybrat
V první řadě je potřeba si rozmyslet, o jakou práci by mělo jít, a podle toho si vybírat nabídky, po kterých sáhnout. Jde jen o přivýdělek, nebo si chcete rovnou osahat obor, který studujete či vás zajímá?
Před příchodem na pohovor je dobré promyslet následující:
- Jak moc chcete pracovat? Budete vstávat na směnu každé ráno, nebo jen třikrát v týdnu?
- Jakou odměnu si za svoji práci představujete?
- Hodláte dojíždět?
Není ovšem radno kvůli jediné podmínce, která nám na první pohled nevyhovuje, zavrhovat jinak dobrou nabídku. Je možné, že při osobním pohovoru vám personalista nabídne tak výhodné podmínky, že kvůli tomu budete ochotni slevit a místo vstávání třikrát týdně budete nařizovat budíka s radostí každý den.
Co brigáda přináší
Samozřejmě že při brigádě jde hlavně o výdělek. Ovšem kromě peněz přináší práce na částečný úvazek i další důležitý benefit – poznání a praxi.
Pokud se chcete posunout vpřed v oboru, který jste si vybrali a hodláte získané zkušenosti zúročit, je brigáda skvělý začátek. Získáte nejen významnou položku do životopisu, ale především budete mít povědomí o tom, co obnáší vybrané zaměstnání, až se o něj jednou budete hlásit.
Jak hledat
„Při řešení takové situace je třeba zapojit kreativitu a poohlédnout se po příbuzných oborech. Dá se například o vašem oboru psát do odborného časopisu? Můžete jej doučovat nebo rovnou vyučovat? Nebo by šlo například pracovat ve specializované prodejně či provozovně, která je oborem blízká? Variant je mnoho a je potřeba hledat,“ píše web Studenta.cz.
Připravte se na tvrdá vyjednávání
Jde JEN o brigádu, dalo by se říct. Jenže tak to nechodí. „I když je brigáda jen na pár měsíců, zaměstnavatel bude chtít najmout někoho, kdo je spolehlivý. Připravte se proto, že si vás bude během pohovoru prověřovat podobně jako stálého zaměstnance,“ radí Jobs.cz.
Pokud vám nejde o peníze ale o praxi, zkuste zvolit neplacenou stáž. I ta se při pozdějším hledání práce hodí.