reklama

Británie se chystá legalizovat autonomní jízdu. Má zvýšit bezpečnost na dálnicích

Autonomní řízení budoucnosti
Zdroj: PSA

Odchod Velké Británie z Evropské unie vyvolal doslova vlnu rozepří. Někteří tento zásadní krok vítali, jiní jej naopak bouřlivě kritizovali. Každopádně se teď ukazuje, že minimálně jedno pozitivum brexit přece jen přinese. Spojené království totiž chce řidičům a jejich moderním vozům umožnit automatizovanou jízdu, a to již od konce roku 2021. Evropská unie zatím nic takového nechystá.

reklama

Nepůjde však o plnohodnotnou autonomní jízdu třetího stupně, kterou znáte například z elektromobilů Tesla. Sundat ruce z volantu bude řidič moci pouze za přísných pravidel a jen v ojedinělých situacích. Konkrétně na dálnicích a do rychlosti pouze 60 km/h, informuje web Autocar. Použitelný tedy bude zejména v zácpách nebo zhuštěné dopravě.

Spolupráce dvou asistenčních systémů

Technologie, kterou vůz musí mít, aby mohl na britských ostrovech jezdit autonomně, vychází z dnes již dobře známých asistenčních systémů. Tím prvním je ALKS (Autonomous Lane-Keeping System – název se může lišit auto od auta), který vozidlo udrží v jízdním pruhu. Tím druhým je takzvaný adaptivní tempomat neboli ACC (Adaptive Cruise Control), jenž reaguje na rychlost aut před vámi a na základě toho umí brzdit a zrychlovat.

Fungování adaptivního systému v praxi
Fungování adaptivního systému v praxi
Zdroj: Volkswagen

Stejné systémy lze využívat i v České republice, pouze s tím rozdílem, že u nás nesmíme sundat ruce z volantu. A jestliže to přesto uděláme, systém nás rychle upozorní, ať jej znovu uchopíme. Nejdříve akusticky a vibracemi, poté se sám deaktivuje.

Podle britského ministerstva dopravy by tato technologie mohla zlepšit bezpečnost silničního provozu, lidská chyba totiž podle něj přispívá k více než 85 procentům nehod. Ministerstvo dále zdůrazňuje, že autonomní jízdu povoluje zatím jen velmi opatrně. Nevylučuje však, že v blízké budoucnosti by se rychlostní limit mohl zvýšit až na 110 km/h.

O zavedení částečně automatizované jízdy ve Spojeném království se rozhodne 28. května. Povolena by pak případně mohla být už od konce letošního roku.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Opozice

Babišova vláda nám škodí. O nedůvěře se bude hlasovat v červnu, opozice má dost hlasů

Babišova vláda nám škodí. O nedůvěře se bude hlasovat v červnu, opozice má dost hlasů

Piráti a hnutí STAN se nakonec připojí ke koalici Spolu, aby společně vyvolali hlasování o nedůvěře vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Proběhnout by mělo ale až v červnu. Pro Piráty se STAN je podmínkou, že z České republiky musejí nejdřív odejít vyhoštění ruští diplomaté kvůli kauze Vrbětice. Babiš nechápe, proč by se mělo o nedůvěře hlasovat jen pár měsíců před volbami.

Slovensko

Slovensko v červnu spustí očkování Sputnikem V. Těšte se, kdo chcete, vzkazuje Matovič

Slovensko v červnu spustí očkování Sputnikem V. Těšte se, kdo chcete, vzkazuje Matovič

Na Slovensku začnou očkovat ruskou vakcínou Sputnik V. Po úterním výroku expremiéra Igora Matoviče na sociálních sítích to ve středu oficiálně oznámil ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Ten přitom ještě v úterý tvrdil, že o zahájení vakcinace ruskou látkou nemá žádné informace. Začít by se mělo již počátkem června a vakcína bude určena lidem ve věku 18 až 60 let.

Fotbal

Superligu nepustíme, trvají na svém tři kluby. UEFA s nimi zahájila disciplinární řízení

Superligu nepustíme, trvají na svém tři kluby. UEFA s nimi zahájila disciplinární řízení

Devět zakládajících týmů zkrachovalé fotbalové Superligy podepsalo dohodu o tom, že se v budoucnu do podobné soutěže nezapojí, jinak jim hrozí pokuta 100 milionů eur. Zbylé trio klubů – respektive jejich vedení – však stále věří, že nový projekt má smysl, a nedistancovalo se od něj. Proto teď musí čelit disciplinárnímu řízení ze strany evropské organizace UEFA.

Až příliš velký miláček. Součka před domem otravují fanoušci, chce se stěhovat
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Rodinná oslava jako ohnisko zmutovaného viru. Na Opavsku skončilo 25 lidí v karanténě
Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem
Další články
reklama
reklama