V České republice byla zaznamenána britská mutace koronaviru. Na tiskové konferenci po jednání vlády to potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Mutace se podle jeho slov šíří rychleji, a to zhruba o 40 procent.
Blatný na tiskové konferenci vlády uklidňoval, že britská mutace neskrývá nová nebezpečí oproti standardní formě koronaviru. „Tato varianta není nebezpečnější, šíří se ale zhruba o 40 procent rychleji,“ řekl Blatný. Pro zjednodušení se podle ministra dá říci, že to, co během epidemie nastalo za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest dní. Protože se mutace rychleji šíří, tak postupně mezi variantami viru převládne.
Podle Blatného je potřeba dodržovat opatření proti šíření koronaviru, pokračovat s opakovaným testováním veřejnosti a co nejdříve naočkovat nejrizikovější populaci. Vakcíny, kterými se nyní proti COVID-19 očkuje, na tuto variantu fungují. „Je teď několik měsíců, kdy musíme naplno zabrat, abychom situaci zvládli dříve, než ta rychleji se šířící varianta nad tou starší převáží,“ řekl Blatný.
Podle spoluautora výpočtu skóre PES Jakuba Steinera ale Blatného výroky o výskytu v desetině vzorků a měsících času na reakci nejsou vzájemně slučitelné. „Ministr tedy buďto zavádí veřejnost, anebo je sám zmaten,“ napsal Steiner na Facebooku. Nová mutace má efektivní reprodukční číslo zhruba o polovinu vyšší než běžný koronavirus, takže jí zřejmě bude stačit měsíc na to, aby „starý covid předběhla“, varoval. „Máme spíše měsíc, než měsíce a česká strategie ‚brzda–plyn' již velmi brzy nemusí zabírat,“ dodal.
Fakt, že se v ČR vyskytuje britská mutace koronaviru, potvrdil i Státní zdravotní ústav (SZÚ). Byla potvrzena u prvních vzorků, další se podle mluvčí SZÚ Kláry Dolákové zkoumají.
„SZÚ potvrzuje výskyt britské mutace koronaviru u prvních sekvenovaných vzorků. Další vzorky se v tuto chvíli sekvenují,“ uvedla Doláková. Bližší informace chce ústav představit na úterní tiskové konferenci.
Britská mutace nového typu koronaviru se objevila v Anglii zhruba v polovině prosince. Tato forma se již zároveň rozšířila i jinde po Evropě. Případy britské varianty hlásí Německo, Maďarsko či Slovensko s Rakouskem.