reklama

Britská mutace koronaviru se potvrdila v Česku. Pravděpodobně je nakažlivější

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta. S odkazem na vedoucí Národní referenční laboratoře Helenu Jiřincovou a imunologa Zdeňka Hela to v sobotu uvedl web Deník N. Počet zachycených případů zatím není známý. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) informace nechtěl komentovat.

reklama

Podle Jiřincové takzvaná britská mutace může ovlivnit citlivost testovacích souprav, které laboratoře používají na sekvenování vzorků. „Je tu velmi silná indicie, že tam, kde máme posun citlivosti v (testovací) soupravě, můžeme mít takzvanou britskou mutaci.“ uvedla. Právě to se nyní podle Jiřincové potvrdilo. Doplnila ale, že není jasné, že varianta vznikla na území Británie. Je podle ní možné, že se šířila po Evropě už dřív.

„Ano, mohu potvrdit tuto informaci, přesně jak jsme očekávali, vyskytuje se takzvaná britská mutace i na území České republiky,“ řekl deníku imunolog Zdeněk Hel z Iniciativy Sníh, která sdružuje české vědce. Jak je mutace v Česku rozšířená, není podle něj jasné.

Rozšíření britské mutace může zvýšit zatížení pro nemocnice, které se starají o pacienty s nemocí covid. Před mutací ale očkované chrání dosavadní vakcíny včetně té od firem Pfizer a BioNTech, kterou zejména se nyní v Česku očkuje.

K tématu

Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Nakažlivější varianta viru se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko.

„Britská varianta je spojována s rychlejším šířením viru. Bylo by tedy ještě důležitější dodržovat opatření ke snížení mezilidských kontaktů a dodržování protiepidemických opatření,“ řekl Deníku N ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Informace o nové variantě komentovat nechtěl.

Nová mutace nezpůsobuje horší průběh nemoci

Zda je nová mutace koronaviru nakažlivější, se ale podle imunologa Vojtěch Thon z Masarykovy univerzity teprve ukáže. „Ta data vycházejí z epidemiologického pozorování a v podstatě ještě nebyla vyzkoušena a potvrzena experimentálně tím, že by se vyzkoušel přenos viru na buněčných systémech v rámci buněčného přenosu,“ konstatoval Thon.

Z klinického hlediska nová mutace nezpůsobuje horší průběh nemoci. „Britská mutace skutečně stojí za pozornost, musíme ji sledovat, ale není nebezpečnější z hlediska nemoci COVID-19,“ konstatoval. Dodal, že i proti této mutaci by měly současné vakcíny fungovat. „Musím zdůraznit, že se nejedná o žádný nový virus, ale že je to pouze další varianta,“ dodal Thon.

K tématu

Tagy: mutace Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 Vojtěch Thon Jan Blatný britská mutace

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama