CNN Prima News Vojtěch Thon

Vojtěch Thon

Výpis příspěvků ke štítku „Vojtěch Thon“

Úřad varuje před příliš častým očkováním proti covidu. Lidem mohou hrozit vedlejší účinky

Přeočkování proti koronaviru, tzv. booster, člověku sice poskytuje vyšší ochranu proti onemocnění COVID-19, pokud by k němu ale docházelo příliš často, může působit kontraproduktivně. Hrozilo by oslabení imunity a také únava lidského organismu. Uvádí to Evropská léková agentura (EMA). Úřad proto přichází s novým doporučením, jak posilující dávky aplikovat.

Jaká je účinnost vakcín proti omikronu? Data ze zahraničí ukazují zřejmý trend

Koronavirová varianta omikron způsobuje v západní Evropě rekordní počty nově nakažených. Na základě obrovského množství případů lze již analyzovat, co v ochraně vůči doposud nejnakažlivější variantě koronaviru funguje nejefektivněji. Zatímco dvě dávky ztrácejí proti omikronu po několika měsících výrazně svojí účinnost, třetí boostovací dávka očkování poskytuje podle dat takřka 90procentní ochranu proti hospitalizaci.

Revoluce v boji s covidem. Nový lék může všechno změnit, nešetří nadšením odborníci

Lék na covid paxlovid od firmy Pfizer může zásadně změnit situaci, vypadá jako velmi účinné antivirotikum, shodli se pro CNN Prima NEWS odborníci jako je imunolog Václav Hořejší, epidemiologové Roman Prymula a Rastislav Maďar nebo biochemik Jan Konvalinka. Lék je ve formě tablet. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) Česko plánuje nakoupit až 50 tisíc balení. Není však jasné, kdy do Česka dorazí.

Covid prodělala polovina Čechů, ukázala studie. Oficiální data jsou třikrát nižší

Do letošního března se s virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, setkala více než polovina české dospělé populace. Vyplývá to z dosavadních výsledků studie PROSECO, vedené výzkumníky z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Nakažených výrazně přibylo v druhé vlně šíření koronaviru, která začala loni po prázdninách. O studii informoval mluvčí univerzity Pavel Žára.

Naočkujme první dávkou potřebné a do deseti týdnů můžeme rozvolňovat, vyzývá imunolog

„Máme nová vědecká data, která ukazují, že druhá dávka vakcíny může být podána později a první dávka chrání proti onemocnění COVID-19 sama o sobě,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS imunolog Vojtěch Thon. Podle něj je tak potřeba podat dávku asi 700 tisícům občanů, kteří jsou ke koronaviru náchylní. Během osmi až deseti týdnů pak bude Česko z nejhoršího venku a bude se moci začít rozvolňovat.