reklama

Britská varianta drtí nemocnice, v osmi krajích hrozí vyčerpání kapacit JIP

V osmi krajích se může kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru vyčerpat kapacita jednotek intenzivní péče. V pěti, zejména v západní polovině Česka, už do konce února. Na středečním jednání sněmovního zdravotnického výboru to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Už pár hodin před ním vystoupili s varováním, že na odděleních JIP a ARO zbývá v celém Česku méně než 160 volných lůžek pro covidové pacienty, také premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

reklama

Prvním signálem zhoršování epidemie je podle Duška zvyšující se pozitivita ze všech PCR testů na COVID-19. V úterý byla 40 procent.

„Situace není dobrá. Znovu se zhoršila čísla. Máme už jen velmi malý počet lůžek na odděleních JIP. V pátek budeme muset rozhodnout, jakým způsobem budeme pokračovat dál,“ prohlásil ráno Babiš.

Před vyčerpáním kapacit varoval také Blatný. „Volných lůžek na JIP jsou v některých krajích pouze jednotky. Je vysoká přetíženost nemocnic, stále trpíme nedostatkem personálu,“ upřesnil ministr. Nemocnice mají v záloze ještě takzvaná reprofilizovaná lůžka, která byla původně určena k péči o jiné pacienty.

K tématu

Dušek: Za 20 dní čekám v nemocnicích až 10 000 nakažených

V nejvíce zasažených regionech je podle statistik epidemická situace podle počtu nových případů 2,5krát horší než jinde. Za dva týdny mají na 100 000 obyvatel až 2 600 nových případů.

Britská mutace má podle dostupných informací nakažlivost vyšší 1,6 až 1,7krát. „Pokud jí vyběhneme vstříc nějakým neuváženým experimentem, může navýšit nálož v populaci až dvakrát,“ uvedl Dušek. Za 20 až 30 dní podle něj dokáže nová mutace přerůst z desetiprocentního podílu na nových případech na padesátiprocentní, za dalších 20 až 30 dní pak převáží. „Na takto rizikový vývoj nemá Česká republika dostatečné kapacity v nemocnicích,“ dodal.

Za posledních 14 dní se podle Duška nakazilo 16 000 seniorů starších 65 let, z nichž 5 000 s největší pravděpodobností bude potřebovat hospitalizaci. Současné reprodukční číslo nákazy je zhruba 1,09 a bude mít tendenci směřovat k 1,3 nebo 1,4. Denně by pak v nemocnicích přibývalo 200 nových hospitalizací. Za 20 dní by pak místo současných 6 000 lidí v nemocnicích mohlo být až 10 000.

V Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Karlovarském a Ústeckém kraj mohou dojít kapacity v řádu dnů

„V některých krajích zbývají už jen jednotky lůžek JIP jako záloha,“ dodal Dušek. V únoru je podle něj vždy největší nemocnost a obsazenost nemocnic. Už při reprodukčním čísle odpovídajícím 1,2 hrozí podle modelů ÚZIS vyčerpání kapacit v Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Karlovarském a Ústeckém kraji. V krajích Plzeňském, Pardubickém a Libereckém se pak kapacity mohou vyčerpat v březnu.

Podle Duška je třeba zabránit dalšímu šíření viru mezi regiony, zejména pronikání nakažlivější varianty viru do moravských regionů. Jejich nižší zasaženost v současné době umožňuje vyčerpané kapacity v nejpostiženějších krajích sanovat převozy nakažených mezi regiony v rámci republiky.

Mnoho pacientů v těžkém stavu, jejich věk klesá

V nemocnicích podle nejnovějších údajů, které pocházejí z úterý, leželo 6 171 pacientů s covidem. V těžkém stavu se nachází 1 196 z nich, což představuje druhou nejvyšší hodnotu od propuknutí pandemie. Více pacientů v těžkém stavu se v nemocnicích nacházelo pouze 3. listopadu, a to 1 200.

Nemocniční kapacity v Česku jsou podle Blatného obecně na hraně a fungují jen díky převozům pacientů mezi kraji, které organizuje národní dispečink intenzivní péče. Situaci v Karlovarském kraji označil Blatný za lepší, než byla dříve. Zhoršila podle něj naopak v Plzeňském kraji.

Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví disponuje nejméně volnými lůžky právě Karlovarský kraj, kde zbývala ve středu v poledne pro pacienty s covidem jen čtyři. V Ústeckém kraji pro ně měli 26 volných lůžek, v Praze z celkové kapacity 979 zbývalo pro nakažené 57 nemocničních postelí.

„Máme tady britský virus. Chci požádat všechny, aby to skutečně nebrali na lehkou váhu, protože věk hospitalizovaných se významně snížil a lůžka na JIP jsou zkrátka velice omezená,“ apeloval dále Babiš.

Připravuje se i postup pro vyčerpání kapacit

Podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého, který má koordinaci nemocničních kapacit na starosti, Česko požádá o zahraniční pomoc až v případě zaplnění 90 procent lůžek. „Má spíše symbolický význam, protože lůžek na JIP jsou třeba tisíce a nabízeny jsou desítky nebo stovky,“ dodal ministr.

Při dalším zhoršování situace ministerstvo zvažuje zapojení specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem nepodílely. Možností je i obnovení pracovní povinnosti mediků a případně zdravotníků z ambulantního sektoru. Připravují se také takzvaná pracoviště neodkladné pomoci, která se využívají při hromadných neštěstích.

„Každá vyspělá země má nachystaný systém na dobu, kdy dojde kapacita péče. Rozhodnutí se musí dělat na základě zákonného rámce, pravidel medicíny a lékařské etiky,“ uvedl Černý. V současné době ale neví o tom, že by se tak někde dělo.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vladimir Putin

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

Setkání Joea Bidena a Vladimira Putina ve švýcarské Ženevě bylo pod drobnohledem médií, která nešetřila kritikou a prezidenta USA si vzala pořádně na paškál. Ruský prezident ale s tvrzeními novinářů nesouhlasí a Bidena se zastal. Svůj americký protějšek nazval Putin profesionálem a řekl, že při jednání s ním je třeba dávat maximálně pozor, neboť mluví velmi obšírně. Reakci šéfa Kremlu zveřejnila ruská agentura RIA Novosti.

K věci

Václav Klaus jako prezident? Nelíbilo by se mi to, práce už má moc, říká Jakl

Václav Klaus jako prezident? Nelíbilo by se mi to, práce už má moc, říká Jakl

Václav Klaus aktivní politiku neplánuje, už tak má příliš hodně práce a měl by naopak zvolnit. Myslí si to Ladislav Jakl, jeho letitý spolupracovník a současný ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause. Představa, že by se exprezident znovu stal hlavou českého státu, „by se mu asi moc nelíbila“, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Na skok Dominicem Torettem. Řídili jsme Toyotu Supru z filmu Rychle a zběsile 9
Mohl jsem za to já, přiznal Fenin k aférce s prostitutkami. Píše o tom knihu
reklama
reklama
Přistání aktivisty na Euru mohlo skončit smrtí. Snipeři byli připraveni muže zastřelit

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Tepleji než u moře: V ČR bude až 36 stupňů, hrozí přehřátí i požáry. Jak se chránit?
Počet nakažených klesl téměř o pětinu. Stoupá ovšem podíl pozitivních testů
Další články
reklama
reklama