Britské vojenské letectvo hlídkuje nad Černým mořem, kde podle britského listu The Telegraph chrání nákladní lodě převážející obilí z Ukrajiny. Deník na svých internetových stránkách píše, že o tom informoval úřad britského premiéra Rishiho Sunaka. Poté, co Rusko odstoupilo od dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře, pravidelně útočí na ukrajinskou infrastrukturu pro vývoz ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů.
V souvislosti s tím britské letectvo zesílilo svoji aktivitu nad Černým mořem. „Informace od našich zpravodajských služeb nebo z našich průzkumných aktivit využijeme k monitorování ruské aktivity v Černém moři. V rámci těchto operací britské letectvo provádí lety nad oblastí, aby odradilo Rusko od ilegálních útoků na civilní plavidla převážející obilí,“ uvedl úřad britského premiéra.
ČTĚTE TAKÉ: Rusové se děsí dronových útoků na svém území. Letadla schovávají pod pneumatiky, uvádí CNN
Podle The Telegraph informace přicházejí v době, kdy Londýn oznámil, že letos v listopadu uspořádá mezinárodní summit věnovaný potravinové bezpečnosti. Britská vláda také uvedla, že ukrajinská kapacita pro vývoz obilí od července v důsledku ruských útoků klesla zhruba o třetinu. Ruské útoky na přístavní zařízení, sklady a další infrastrukturu podle ní zničily obilí, které by po jeden rok uživilo více než milion lidí.
„(Ruský prezident Vladimir) Putin v červenci opět prokázal lhostejnost k lidským důsledkům svých činů, když odstoupil od černomořské obilné iniciativy, uvedla britská vláda v pátek v tiskové zprávě. „Rodiny na Ukrajině a po celém světě nadále trpí, což je přímý důsledek Putinovy brutální invaze na Ukrajinu,“ dodala.
Rusko v červenci odstoupilo od dohod, které po Černém moři umožňovaly bezpečnou plavbu lodí naložených ukrajinským obilím. Obilná dohoda byla dojednaná loni v létě za zprostředkování Turecka a OSN. Moskva svůj krok zdůvodnila tím, že nebyla dodržována ustanovení týkající se vývozu ruských potravin a hnojiv.
Britská vláda v tiskové zprávě rovněž upozornila, že Ukrajina byla před válkou světovou pětkou ve vývozu pšenice, čtyřkou ve vývozu kukuřice a trojkou ve vývozu řepky. Globální lídři podle Londýna musejí dát jasně najevo, že Putinovo odstoupení od obilné dohody zvyšuje globální izolaci Ruska, a podniknout kroky k ochraně lidí, jejichž životy Putinova nezákonná válka ničí.