Britský výtvarný umělec Damien Hirst, který je nejspíš nejbohatším výtvarníkem ve Spojeném království, začne v září úmyslně pálit vlastní díla. Proč? Hirst vymyslel ve světě moderního umění ojedinělý projekt spojený s fenoménem NFT – tedy záznamů umělecké tvorby, která existuje výhradně ve virtuálním prostoru. V rámci Hirstova projektu zůstanou některým kupcům reálné obrazy a některým pouze NFT.
Ačkoli je tu s námi fenomén NFT (nezaměnitelný token) už hezkých pár let, cestu do mediálního mainstreamu si hledá těžko. Snad i proto, že je poměrně složité problematiku NFT, která je spojená s kryptoměnami, vysvětlit.
Takzvaná NFTs jsou v podstatě digitální reprezentace určitého uměleckého díla. Nejčastěji jde o obrázky, může ale jít i o video nebo skladbu. Prakticky o cokoliv, co lze virtuálně zobrazit. NFT obrázek vypadá na první pohled obyčejně, každý si ho ostatně může zkopírovat do počítače – majitel NFT ale jako jediný disponuje vlastnickým podpisem k danému zakoupenému digitálnímu dílu. Vynález NFT tak podle zastánců této technologie řeší otázku autorského práva ve virtuálním prostoru.
The Currency
— Damien Hirst (@hirst_official) July 27, 2022
The year is over boom 💥 that was quick! and we have all had to decide: NFT or physical? The final numbers are: 5,149 physicals and 4,851 NFTs (meaning I will have to burn 4,851 corresponding physical Tenders). pic.twitter.com/xCUJ0gviZ0
Řada umělců se už v minulosti snažila fenomén NFT přiblížit světu tradičního umění. Zřejmě nejdále v této snaze pokročil britský výtvarník Hirst. Ten namaloval v rámci svého projektu The Currency (Měna) celkem deset tisíc unikátních puntíkových obrazů. Všechny prodal, každý za dva tisíce dolarů (48 tisíc korun).
Ohněm proti umění
Vtip je v tom, že Hirst dal posléze majitelům obrazů na výběr, zda si chtějí ponechat fyzické dílo, nebo jeho virtuální kopii (NFT). A tak se 4 851 lidí rozhodlo pro NFT a 5 149 si chce ponechat fyzické dílo.
V souladu s rozhodnutím vlastníků teď začne Hirst úmyslně ničit díla kupců, kteří se rozhodli pouze pro virtuální vlastnictví obrazu. Se systematickým pálením má začít v září.
Bude proto nyní zajímavé pozorovat, jaká forma vlastnictví obrazu bude mít nakonec navrch. Loni při rozmachu trendu NFT byla hodnotnější digitální kopie, po letošním pádu kryptoměn, na které jsou nezaměnitelné tokeny navázané, byla naopak hodnotnější fyzická díla.
Britský umělec pojmenoval svou sbírku Měna, protože chce, aby lidé přemýšleli o umění jako o finančním instrumentu. Princip NFT navíc projektu umožňuje získat globální přesah. „Je to jako umělecká instalace, ale v celosvětovém měřítku,“ řekl k projektu britský ekonom Mark Carney.
Prodej jednotlivých kusů NFT ze sbírky The Currency sleduje twitterový účet Thecurrencybot. Podle něj se v posledních dnech prodalo dílo z této kolekce nejvýše za v přepočtu 264 tisíc korun. Jednotlivé obrázky se dají pořídit například na digitálním tržišti Open Sea.
📈 Tender Sold
— thecurrencybot (@thecurrencybot) July 27, 2022
196. Out of the blue
Sold for 11,000 DAI (10,999 USD) on HENI
0x2bc3ae bought from 0xa26D31 on 27 Jul 2022 14:19 UTC.
Damien Hirst - The Currency
Gallery: https://t.co/guTr3VExwY
Transaction: https://t.co/7CTDuo6wVb pic.twitter.com/QQUbt198C1
Ani sám Hirst netuší, jaká verze jeho díla bude nakonec hodnotnější. „Stále nevím, co to dělám a nemám tušení, co přinese budoucnost. Zda budou NFTs a fyzická díla více hodnotná, nebo méně,“ řekl ke sbírce její autor. Napsal o tom list Coin Telegraph.