Velká Británie se snaží minimalizovat ekonomické škody, které způsobuje koronavirová krize. Britský ministr financí Rishi Sunak hledá inspiraci i v krocích české vlády, která se rozhodla uspíšit rozvolňování mimořádných opatření. Uvedl to britský deník The Guardian. Sunak v pondělí sdělil, že bude bedlivě studovat, jak se Česko pomalu vrací k otevírání obchodů i hranic.
Česko o dva týdny urychlilo uvolňování zavedených krizových opatření. Rozvolňování začalo už před pár dny, kdy se otevřely vysoké školy pro individuální studentské aktivity do pěti osob nebo farmářské trhy. Vláda také od 24. dubna povolila pohyb na veřejnosti do deseti osob. Nevyloučila ani otevření hranic, pokud se cestovatelé prokážou negativním testem na koronavirus, nebo nastoupí do čtrnáctidenní karantény.
„Slíbili jsme, že po vyhodnocení Velikonoc můžeme vše urychlit. Výsledky jsou velmi dobré, proto jsme dnes představili rychlejší scénář otevírání provozoven,“ uvedl ve čtvrtek 23. dubna na svém twitterovém účtu vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Díky výsledkům v boji s koronavirem jsme minulý týden, jako jedni z prvních, představili harmonogram uvolňování restrikcí. Slíbili jsme, že po vyhodnocení Velikonoc můžeme vše urychlit. Výsledky jsou velmi dobré, proto jsme dnes představili rychlejší scénář otevírání provozoven. pic.twitter.com/L7sS4z3RAO
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) April 23, 2020
Rozvolňuje i Rakousko
Od pondělí 27. dubna v Česku otevřely například autoškoly nebo prodejny do 2 500 m2 mimo obchodní domy. V další vlně rozvolňování potom budou kadeřnické salóny, restaurace se zahrádkou nebo muzea, která otevřou 11. května. Obchodní centra, hotely a vnitřní prostory restaurací by měly otevřít už 25. května, oproti původnímu 8. červnu.
K podobným krokům jako Česká republika přistupuje, co se týče předčasných uvolňování opatření, i sousední Rakousko. Lidé se tam mohou scházet v maximálním počtu deseti osob, na veřejnosti musí dodržovat metrový odstup, od pátku 1. května budou mít opět plnou volnost pohybu. Restaurace chtějí Rakušané otevřít už 15. května. Hotely mohou opět fungovat jen o čtyři dny později než v Česku, a to 29. května.
Podobně jako v Česku i rakouská vláda si vymezila právo zastavit současné rozvolňování, pokud by se situace zhoršila a počet případů koronaviru začal znovu narůstat.