Britský poslanec srovnal situaci na Ukrajině se Sudety. Urážka, rozčiluje se Drulák

Srovnávání situace na Ukrajině a v Sudetech ve 30. letech minulého století je pro Českou republiku urážlivé a nepřípustné. V reakci na slova jednoho z britských poslanců to řekl politolog a bývalý diplomat Petr Drulák. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS se mimo jiné věnoval i českému předsednictví Evropské unie a korespondenčním volbám.

Česká republika je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) připravena podpořit další sankce vůči Rusku, které u svých hranic s Ukrajinou rozmístilo desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. „Je to krok evropského mainstreamu – ministr zahraničí neřekl nic, čím by se vymykal tomu, co říkají ostatní ministři. Je to také určitý znak bezradnosti. Na Rusko nemáme páky, tak přijmeme sankce pro naše dobré svědomí, že jsme něco udělali,“ míní Drulák.

Poslanec britského parlamentu Chris Bryant poukazoval v případě rusko-ukrajinského konfliktu na paralelu s československou historií. „Argumenty, které prezident Putin používal ohledně rusky mluvících lidí na Ukrajině, jsou stejné, jaké Adolf Hitler prezentoval ohledně sudetských Němců v Československu ve 30. letech,“ prohlásil Bryant. Podle Druláka se to ale nedá srovnávat. „Je to možná až urážlivé pro tehdejší Československo a Českou republiku. Československo v roce 1938 byla vzorová středoevropská demokracie, která byla respektována. O Ukrajině se to říci nedá,“ zdůraznil politolog.

„Ukrajina se bohužel stala obětí oligarchů a korupčníků. Srovnávat tyto dva systémy je nepřípustné. Také si nemyslím, že je správná analogie mezi Hitlerem a Putinem,“ doplnil Drulák.

Nemyslí si ovšem, že by konflikt na Ukrajině mohl být „rozbuškou“ většího mezinárodního konfliktu. „I kdyby došlo k přímému střetu mezi ruskými a ukrajinskými silami, je zřejmé, že Ukrajina je v této věci sama. Není spojencem NATO. Situace by byla vážná a vedlo by to k migračním vlnám, hospodářským škodám, ale nemyslím si, že by vedla k velké válce,“ vysvětlil Drulák.

Korespondenční volba jako Pandořina skříňka

Česko letos čeká velká mezinárodní zkouška – předsednictví Evropské unie. „Myslím si, že logistickou přípravu už započala předchozí vláda a politická příprava je na bedrech současného kabinetu. Zdá se, že předsednictví bere vážně, a uvidíme, jak si povede,“ řekl bývalý diplomat.

Společností v poslední době rezonovala také možnost korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy v zahraničí. „Myslím si, že tento zákon nepotřebujeme a otevíráme tím Pandořinu skříňku, která může přinést velké problémy. Pokud mluvíme o volbách v zahraničí, již dnes je možnost volit na velvyslanectvích a konzulátech. Když připustíme korespondenční volbu, ohrožujeme tím nezávislost a svobodu hlasů. Pak je tu i otázka sčítání,“ varoval politolog.

Podle Druláka se korespondenčním hlasováním otevírají otázky, které jsou „velmi nebezpečné pro demokracii“. Proti tomuto zákonu jsou také členové SPD. „Myslím si, že v tomto mají pravdu,“ dodal politolog. „Když se podíváte na to, jak Češi volí ze zahraničí, mluví to jednoznačně pro strany v současné koalici. Kdyby rozhodovali Češi v zahraničí, máme koalici Pirátů a STAN, a ani by k tomu nepotřebovali další strany,“ řekl bývalý diplomat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?
Sport

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

21:32

Rusko vyslechne ukrajinské vojáky evakuované z Azovstalu v trestních věcech

21:17

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

21:02

V obléhaném Mariupolu prozatím platí příměří

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Trápení reprezentace s Rakouskem dospělo až do nájezdů. Češi zapsali historickou prohru

Česká reprezentace po nepovedeném zápase se Švédskem na mistrovství světa dojem nenapravila. Spíše naopak. V duelu s rakouskými outsidery sice dlouho díky gólu Romana Červenky vedla, ale utkání za hranici základní hrací doby poslal brankou pár desítek sekund před koncem Brian Lebler. Po nájezdech se zrodila historická prohra národního týmu 1:2. S Rakouskem doposud na světových šampionátech neztratil ani bod.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.