
Abrhám byl výtečný pianista a bavič. Vzpomínky na něj jsou úžasné, říká režisér Krobot
Srovnávání situace na Ukrajině a v Sudetech ve 30. letech minulého století je pro Českou republiku urážlivé a nepřípustné. V reakci na slova jednoho z britských poslanců to řekl politolog a bývalý diplomat Petr Drulák. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS se mimo jiné věnoval i českému předsednictví Evropské unie a korespondenčním volbám.
Česká republika je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) připravena podpořit další sankce vůči Rusku, které u svých hranic s Ukrajinou rozmístilo desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. „Je to krok evropského mainstreamu – ministr zahraničí neřekl nic, čím by se vymykal tomu, co říkají ostatní ministři. Je to také určitý znak bezradnosti. Na Rusko nemáme páky, tak přijmeme sankce pro naše dobré svědomí, že jsme něco udělali,“ míní Drulák.
Poslanec britského parlamentu Chris Bryant poukazoval v případě rusko-ukrajinského konfliktu na paralelu s československou historií. „Argumenty, které prezident Putin používal ohledně rusky mluvících lidí na Ukrajině, jsou stejné, jaké Adolf Hitler prezentoval ohledně sudetských Němců v Československu ve 30. letech,“ prohlásil Bryant. Podle Druláka se to ale nedá srovnávat. „Je to možná až urážlivé pro tehdejší Československo a Českou republiku. Československo v roce 1938 byla vzorová středoevropská demokracie, která byla respektována. O Ukrajině se to říci nedá,“ zdůraznil politolog.
„Ukrajina se bohužel stala obětí oligarchů a korupčníků. Srovnávat tyto dva systémy je nepřípustné. Také si nemyslím, že je správná analogie mezi Hitlerem a Putinem,“ doplnil Drulák.
Nemyslí si ovšem, že by konflikt na Ukrajině mohl být „rozbuškou“ většího mezinárodního konfliktu. „I kdyby došlo k přímému střetu mezi ruskými a ukrajinskými silami, je zřejmé, že Ukrajina je v této věci sama. Není spojencem NATO. Situace by byla vážná a vedlo by to k migračním vlnám, hospodářským škodám, ale nemyslím si, že by vedla k velké válce,“ vysvětlil Drulák.
Česko letos čeká velká mezinárodní zkouška – předsednictví Evropské unie. „Myslím si, že logistickou přípravu už započala předchozí vláda a politická příprava je na bedrech současného kabinetu. Zdá se, že předsednictví bere vážně, a uvidíme, jak si povede,“ řekl bývalý diplomat.
Společností v poslední době rezonovala také možnost korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy v zahraničí. „Myslím si, že tento zákon nepotřebujeme a otevíráme tím Pandořinu skříňku, která může přinést velké problémy. Pokud mluvíme o volbách v zahraničí, již dnes je možnost volit na velvyslanectvích a konzulátech. Když připustíme korespondenční volbu, ohrožujeme tím nezávislost a svobodu hlasů. Pak je tu i otázka sčítání,“ varoval politolog.
Podle Druláka se korespondenčním hlasováním otevírají otázky, které jsou „velmi nebezpečné pro demokracii“. Proti tomuto zákonu jsou také členové SPD. „Myslím si, že v tomto mají pravdu,“ dodal politolog. „Když se podíváte na to, jak Češi volí ze zahraničí, mluví to jednoznačně pro strany v současné koalici. Kdyby rozhodovali Češi v zahraničí, máme koalici Pirátů a STAN, a ani by k tomu nepotřebovali další strany,“ řekl bývalý diplomat.
Na zesnulého herce Josefa Abrháma zavzpomínal ve speciálním vysílání pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS kněz a blízký rodinný přítel Jakub František Sadílek. Připomněl zejména chvíli, když to vypadalo, že Abrhám umírá. Hercův stav se ale po návštěvě Sadílka a rodiny nečekaně zlepšil.
Chceme prodloužit nouzový stav o dalších 30 dnů, tedy do konce června, shodli se v úterý ministři na mimořádném jednání vlády. Musí o to požádat Sněmovnu. Poslanci o této věci budou jednat ve čtvrtek odpoledne od 15 hodin na mimořádné schůzi.
Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.
Sledujeme on-line
Česká hokejová reprezentace na mistrovství světa napsala třetí kapitolu. Zatím nejpochmurnější. V duelu s Rakušany (1:2 po nájezdech) toho bylo u národního týmu málo k obdivování. Přinášíme postřehy po zatím posledním zápase výběru Kariho Jalonena na šampionátu ve Finsku.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Jeden z nejznámějších českých herců Josef Abrhám zemřel ve věku 82 let. Zahrál si spoustu kultovních rolí například ve snímcích Vrchní prchni!, Kulový blesk nebo Marečku, podejte mi pero. Na CNN Prima NEWS můžete sledovat speciální vysílání věnované legendě tuzemské kinematografie, ve kterém na Abrháma vzpomínají známé osobnosti.
Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.
Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.
Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.
I přes povedené vystoupení a potlesk tisíců fanoušků nebude zpěvák skupiny Lunetic Václav Jelínek vzpomínat na sobotní večer v dobrém. Deník Blesk v úterý informoval, že umělec po cestě z Prahy do Jablonce srazil na dálnici muže, který následně na místě zemřel.
Informace o smrti herce Josefa Abrháma v úterý zasáhla celé Česko. Celý život byl oddaný nejen herecké profesi, a to jak v divadle, tak před kamerou, ale také své celoživotní lásce – manželce Libuši Šafránkové. Ta zemřela loni v červnu.
Ústup ruské armády z okolí Charkova není jen zásluhou Ukrajinců, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS vojenský analytik Jiří Vojáček. Vyjádřil se také k zastaralé výbavě ruské i ukrajinské armády a nastínil, jaké prostředky mohou být zbraněmi budoucnosti.
Česká reprezentace po nepovedeném zápase se Švédskem na mistrovství světa dojem nenapravila. Spíše naopak. V duelu s rakouskými outsidery sice dlouho díky gólu Romana Červenky vedla, ale utkání za hranici základní hrací doby poslal brankou pár desítek sekund před koncem Brian Lebler. Po nájezdech se zrodila historická prohra národního týmu 1:2. S Rakouskem doposud na světových šampionátech neztratil ani bod.
Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.
V pražském Braníku policisté v úterý několik hodin prověřovali oznámení o ženě, kterou zadržuje muž násilím v bytě. Muže zadržela zásahová jednotka a spolu se ženou byl předveden na policejní služebnu, řekl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.
Dálnice D1 na 14. km ve směru na Brno je téměř po pěti hodinách od nehody kamionu a tří osobních aut plně průjezdná. Nehoda si vyžádala dvě úmrtí a tři zranění. Podle mluvčího hasičů Jana Sýkory přejel kamion do protisměru a srazil se se třemi osobními auty. Policie příčiny nehody zjišťuje, uvedla na Twitteru.
Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.
Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.