Až tři domácí návštěvy porodní asistentky u žen v šestinedělí by mohlo hradit veřejné zdravotní pojištění, pokud projde zákonodárným procesem staronový návrh pirátské poslankyně Olgy Richterové. Nyní pokryje pojišťovna tentýž počet návštěv pouze v případě, vydá-li lékař poukaz na vyšetření. Podle Richterové by se tak zlepšila a dostupnější stala péče o ženy v mimořádně náročném životním období. Kritické hlasy ale oponují, že by to stálo „neskutečné peníze“.
Podle Richterové by se taková změna stala velkou prevencí různých problémů. „Šestinedělí je mimořádně náročné období, které zakládá vztah mámy s dítětem. Dvacet pět procent žen podstupuje císařský řez. Až dvacet procent žen odchází z porodnice s dokrmem a problémy s kojením. Deset procent má během šestinedělí diagnostikováno duševní onemocnění nebo náběh na něj. To vše je jasná indikace k následné péči a potřebné podpoře,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Richterová.
DÁLE ČTĚTE: Zemětřesení a zmatky v pražské politice. Piráti tlačili na konec Kubelky, primátor je předběhl
Kdyby takové poranění a problémy zažívali muži, tak by už bylo zajištěno pět návštěv, dodala poslankyně. „Je to čistě ženská záležitost, tak se obávám, že je snazší to bagatelizovat,“ řekla také s tím, že je brutálně podceňováno, kolik žen by takovou péči potřebovalo. Porodní asistentky mohou mimo jiné kontrolovat zavinování dělohy po porodu i poporodní poranění, poradit s kojením, ale také poskytnout psychickou podporu.
Změnu proto navrhuje poslankyně Richterová už podruhé, v minulém volebním období úspěšně neprošla zákonodárným procesem. Pod nyní navrhovanou změnou, tedy pozměňovacím návrhem k novelizaci zákona o veřejném zdravotním pojištění, jsou kromě Richterové podepsáni i zbývající pirátští poslanci Jakub Michálek, Klára Kocmanová a Ivan Bartoš.
Porodních asistentek je málo
Nyní je praxe taková, že až o tři hrazené návštěvy zdravotní pojišťovnou v pohodlí domova ženy žádají u gynekologů. Ti mohou, ale nemusí vystavit poukaz. Pokud ho od lékaře nezískají, platí návštěvu samy. Cena se pohybuje mezi sedmi sty a tisíci korunami za jednu návštěvu. Standardem je také jedna kontrola u lékaře po skončení šestinedělí, a to v případě bezproblémového průběhu. V komplikovanějších případech dochází ženy na kontroly dříve.
Z vyjádření prezidentky Unie porodních asistentek Magdalény Ezrové vyplývá, že podobnou změnu by porodní asistentky uvítaly. Argumentuje právě prevencí vážných potíží. „Největší smysl této návštěvní služby je prevence rizik,“ řekla Ezrová redakci. Kapacitně by ale při hypotetické situaci, kdy o tři návštěvy žádají všechny rodičky, nestačily, dodala Ezrová. Porodních asistentek, které mají smlouvu se zdravotní pojišťovnou, je totiž málo.
ČTĚTE TAKÉ: Hádka o NATO a referendum. Komunisté nás školí z demokracie, vpálil Krutílek Konečné
Některé české porodnice už zavedly automatickou poporodní návštěvu porodních asistentek pro ženy, které u nich rodily. Příkladem je nemocnice v Uherském Hradišti nebo Domažlicích.
Kolik by to stálo?
Poslankyně Richterová už svůj staronový návrh představila poslancům ve zdravotnickém výboru. Byť se většinou shodli, že šestinedělí je náročné období a ženy si v něm zaslouží péči a podporu, k návrhu se ozvaly i kritické hlasy. Kromě toho, kolik by automatické zahrnutí návštěv do zdravotního pojištění stálo, apelovaly i na to, že péče o ženy po porodu vyžaduje lékaře.
„Zajímalo by mě, kolik by to bylo finančních prostředků z veřejného zdravotního pojištění. Tři návštěvy u jedné šestinedělky, to by byly neskutečné finanční objemy. Nejsem si jistá, zda za ty peníze dostaneme, co chceme, a zda ty závažné komplikace stejně nebudou řešit doktoři v nemocnici,“ uvedla lidovecká poslankyně a profesí pediatrička Romana Bělohlávková.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Babiš: Výdaje na obranu? Už jsem Trumpovi vysvětloval HDP. Pět procent je nereálných