Na sociálních sítích koluje video, jak mravnostní policisté v Íránu za pomoci tyče na odchyt psů zatkli ženu, která se údajně chovala agresivně. Podle aktivistů bojujících za lidská práva ale k násilnému zadržení došlo jen kvůli tomu, že žena nebyla zahalená.
Na videu je vidět, jak policisté násilně táhnou ženu ulicemi Teheránu a použili k tomu něco, co se jeví jako tyč na odchyt psů. Pak ji mravnostní hlídky přes její viditelný odpor naložily do dodávky.
Záznam do internetového prostoru vypustila populární bojovnice za ženská práva Masih Alinedžádová, která tvrdí, že žena byla zatčena pouze kvůli tomu, že na hlavě neměla hidžáb, jímž by se zahalila. To odporuje tvrzení zástupce velitele teheránské policie Morada Moradiho, který v souvislosti s publikovanou nahrávkou uvedl, že žena se chovala urážlivě a byla agresivní, proto s ní bylo nakládáno tak, jak s ní bylo nakládáno. Alinedžádová dodala, že praxe u íránské policie je taková, že si vymýšlí na ženy porušující mravnostní pravidla další obvinění.
Today in Iran.
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) October 13, 2021
Soon enough Taliban would do the same again to the women of Afghanistan.
Taliban And Islamic Republic will never be really reformed.#MyCameraIsMyWeapon pic.twitter.com/VdqxnJZTir
Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?
Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?
„Nezahalené ženy jsou obviněny z prostituce nebo dalších věcí. Policie se obává, že takováto videa způsobují negativní reakce,“ konstatovala aktivistka.
Ze záběrů je patrné, že jedna policistka, která je zcela zahalená, chytí ženu za vlasy, zatímco další ji drží za paži a třetí ji vleče pomocí něčeho, co vypadá jako tyč na odchyt psů. Policisté pak ženu svážou, snaží se ji naložit do auta, zadržená se při tom udeří hlavou o střechu. Pak se zavřou dveře a vozidlo se rozjede.
Moradi agentuře ISNA sdělil, že další obvinění vznesl majitel místního obchodu, ale odmítl poskytnout podrobnosti. Rovněž nechtěl dodat cokoliv k tomu, jestli byla žena při zásahu zraněna.
Íránská mravnostní policie byla zřízena po islámské revoluci v roce 1979 a jejím úkolem bylo a je prosazovat přísné sociální kodexy vůči civilistům v zemi. Kvůli tomu jsou zejména ženy, které nenosí na veřejnosti šátky, perzekuovány. Zvláště v posledních letech přibývá počet žen, které pravidla porušují, a to i díky kampani Alinedžádové. Ta vyzvala, aby ženy jeden den v týdnu odložily hidžáby.
Kvůli tomu byl mimo jiné počet mravnostních policistů v Íránu před dvěma lety navýšen o dva tisíce.