360°, Václav Franče, Tomáš Ervín Dombrovský, Mikuláš Peksa, Jiří Pospíšil - 21.11. v 21:58
Energetická a ekonomická krize již začíná tvrdě dopadat na české firmy a řada z nich avizuje, že bude muset v příštím roce propouštět. Podle ekonomů by se měli nejvíce obávat lidé, kteří pracují ve sklárnách, slévárnách, ocelárnách nebo například v pekárnách. Jiní odborníci však situaci uklidňují s tím, že se firmy určitě nebudou zbavovat pracovitých a zodpovědných zaměstnanců. Zároveň připomínají, že je Česká republika skrze velmi nízkou míru nezaměstnanosti dobře připravená na nadcházející krizi.
V příštím roce předpokládá propouštění zaměstnanců 57 procent firem. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými členy udělala Asociace exportérů. Nedostatečná podpora státu podnikům s vysokými cenami energií podle asociace zásadně sníží konkurenceschopnost českého průmyslu.
Podle ekonoma Štěpána Křečka, jenž je zároveň poradcem premiéra Petra Fialy (ODS), je však potřeba brát podobné průzkumy s nadhledem. „Mnohé průzkumy dramatizují situaci, aby vytvářely tlak na větší štědrost vlády při zavádění různých forem podpory. Mnohdy se však deklarované chování z průzkumů výrazně odlišuje od skutečné reality. Určitě bychom tedy neměli propadat panice, když se podobnými průzkumy zabýváme,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.
Jiní ekonomové ale tak optimističtí nejsou. „V příštím roce míra nezaměstnanosti poroste do výšin, na něž Češi nejsou z uplynulé řady let zvyklí. Propouštět budou zejména energeticky náročné provozy, jako jsou sklárny, slévárny, ocelárny, obecně těžký průmysl, ale třeba také pekárny. A také firmy a podniky napříč odvětvovým spektrem, které mají nízké marže, takže nemají dostatečný finanční polštář pro zvládání krizí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.
Pracanti se obávat nemusí
Křeček však tyto obavy mírní. „Jsem přesvědčen, že pracovití zaměstnanci, kteří mají zodpovědný přístup k práci, se o své uplatnění obávat nemusí. Firmy si v posledních letech vyzkoušely, jak obtížné je najít kvalitní zaměstnance, a jsem přesvědčen, že se jich nebudou jen tak zbavovat. Případné propouštění začne nejprve u agenturních zaměstnanců. Jestliže to nebude stačit, může dojít i k propouštění méně kvalitních kmenových zaměstnanců, aby se optimalizovaly mzdové náklady. Stěžejním zaměstnancům by se však propouštění mělo vyhnout, případně lze očekávat, že si velmi rychle najdou jiné pracovní uplatnění,“ uvedl.
Podle Kovandy však hledání nové práce tak jednoduché být nemusí „Propouštění lidé si sice budou moci najít jinou práci, ale vážně hrozí, že bude mnohem hůře mzdově ohodnocená a že nebude odpovídat jejich kvalifikaci. V Česku je sice stále kolem 300 tisíc volných pracovních míst, ale na drtivou většinu z nich, zhruba 270 tisíc, není třeba ani maturity. Jde často o prosté manuální, duševně nenáročné, ale také neinspirativní a mnohdy nenaplňující pracovní pozice,“ sdělil.
„Propuštění lidé, kteří si budou chtít udržet mzdové ohodnocení alespoň v nominálním vyjádření, a kteří budou chtít mít zajímavější, inspirativnější povolání, si tak budou muset doplnit kvalifikaci – a měli by na to myslet už nyní, pokud mají pocit, že je jejich pracovní místo ohroženo,“ doplnil Kovanda.
Dobrá výchozí pozice ČR
Česká republika nadále hlásí velmi nízká čísla nezaměstnanosti a pohybuje se přibližně na hodnotě 3,5 procenta. „Český trh práce je na krizové období připraven nejlépe ze všech pracovních trhů v Evropské unii. V naší ekonomice se stále nachází zhruba 300 tisíc neobsazených pracovních míst a nezaměstnanost se pohybuje na velmi nízké úrovni. Samozřejmě nejde vyloučit, že prudké změny v našem hospodářství povedou k likvidaci některých firem, což by zvyšovalo nezaměstnanost. Vzhledem k zásahům vlády proti energetické krizi však očekávám, že k masovému zániku podniků docházet nebude,“ uvádí Křeček.
Přesto aktuální data indikují, že se situace začne zhoršovat. „Počet nově nezaměstnaných během října totiž býval výrazně nižší, než počet těch, co z nezaměstnanosti během října odešli. Letos se to ale vyrovnalo. Podobnou situaci vyvolala pouze světová finanční krize v letech 2009 a 2010 a horší situace byla pouze během sekundární české ekonomické recese v roce 2012. Pokud bude tento trend pokračovat, nezaměstnanost se z velmi nízké úrovně začne dynamicky zvyšovat,“ uvádí Cerge institut.
Zásadní zlom ve vývoji české nezaměstnanosti po dlouhých 10 letech indikují nejnovější říjnové údaje z úřadů práce....
Posted by IDEA při CERGE-EI on Wednesday, November 9, 2022
„Co se bude dít příští rok s nezaměstnaností, si neodvažuji tipovat. Velmi pravděpodobně poroste, ale jak rychle, to netuším. Tipuji, ze propouštět se bude ve službách s nízkou přidanou hodnotou, jako je pohostinství a prodej obecně, a potom v energeticky náročných odvětvích,“ doplnil pro CNN Prima NEWS ekonom z Cerge Daniel Münich.
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar už dříve ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že v českém průmyslovém sektoru tiká časovaná bomba. „Pokud se ji nepodaří zajistit, tak na konci roku vybuchne. Sklárny propouštějí, velmi špatně jsou na tom například i výrobci stavebních materiálů. Ti další sice ještě drží, ale právě jen díky fixacím,“ řekl Špicar v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
O možném propouštění diskutovali také politici v nedělní Partii Terezie Tománkové. „České firmy kvůli politice vlády asi budou muset propouštět, někteří budou kvůli cenám energií krachovat. V jiných státech to jde, jen u nás v ČR to holt nejde,“ uvedl například poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka. „Ale nízká nezaměstnanost není jen pozitivum, znamená to přehřátou ekonomiku, což není zdravé,“ komentoval situaci poslanec KDU-ČSL Michael Kohajda.