reklama

Budeme zase polykat rybí olej? Čechům chybí látka, která o třetinu snižuje riziko úmrtí

Vyšší celková úmrtnost, fatální srdeční příhody, cévní mozkové příhody, předčasné porody. To jsou jen některé z vědecky označených a prokázaných rizik nedostatku omega-3 mastných kyselin v lidském organismu. Potřebu těchto pro zdraví důležitých látek mají ale Češi pokrytu ani ne z poloviny, varuje Státní zdravotní ústav. Výsledky několika vědeckých studií prokázaly, že riziko úmrtí z jakékoli příčiny bylo nižší asi o 33 procent u lidí s nejvyšším omega-3 indexem, tedy s vyššími hladinami omega-3 v krvi. Státní zdravotní ústav spustil i vlastní studii na svém týmu odborníků, aby přišel na to, jak Čechům pomoci.

reklama
Můžeme závidět Japoncům nebo jiným přímořským národům. Index v ČR je plněn pouze z necelých 50 %

„První měření tzv. omega-3 indexu (tj. poměr EPA+DPA+DHA proti celkovému obsahu mastných kyselin v buněčných membránách lidských erytrocytů) v ČR nejsou rozhodně optimální. Můžeme třeba závidět Japoncům nebo jiným přímořským národům. Index je plněn pouze z necelých 50 %. Je to jeden z důvodů plošného rozvoje zánětlivých onemocnění ve vyšším věku, který stojí zdravotnictví a pacienty samotné, nepředstavitelné peníze. Nezávislí odborníci odhadují náklady na cca 500–600 miliard Kč ročně. Ale hlavně jsou tato onemocnění nepříjemná pro nemocného člověka samotného,“ uvádí Prof. MVDr. Jiří Ruprich, CSc. odborník Státního zdravotního ústavu, který se problematice nedostatku omega-3 mastných kyselin dlouhodobě věnuje.

Zdůrazňuje dále, že význam omega-3 mastných kyselin je zásadní pro naše zdraví. Hlavně těch s dlouhým řetězcem, známých pod zkratkou EPA a DHA. Jsou převážně v tuku ryb ze studených vod. Ovlivňují desítky procesů v našem organizmu na úrovni buněk. Potřebujeme je od narození až do stáří. Je zřejmé, že mohou být součástí prevence řady civilizačních onemocnění. Uplatňují se například při rozvoji a regulaci chronických zánětů. Bohužel právě těmi trpí většina naší populace.

Jak jste na tom s omega-3 odhalí test z kapky krve

„Správná dieta může předcházet poškození či dokonce může zlepšit stav organismu. Například od depresí až po ozdravující spánek. Existuje laboratorní diagnostika z malé kapky kapilární krve z prstu. Z té se dá zjistit, jak na tom tělo je, jaké je složení buněčných membrán a jak se tělo chová. Zda má tendenci k rozvoji prozánětlivých procesů, které vedou k zdravotním problémům,“ popisuje na webu SZÚ v oddíle přímo věnovaném problematice a studiím týkajících se omega-3 profesor Ruprich a dodává, že vhodnou dietou a životosprávou je pak možné stav těla postupně zlepšovat.

„Zlepšení se obvykle dostaví asi za půl roku,“ prozrazuje vědec, jak dlouho musíme pracovat na dostatečném příjmu omega-3, abychom pocítili úlevu od potíží. Dodává, že jednotlivec si může rozbor omega-3 indexu, tedy zjištění hladiny omega-3 v krvi, objednat například u komerčních laboratoří a interpretaci výsledků umožňuje síť komerčních nutričních poraden v ČR. Případně se lze samozřejmě poradit s praktickým lékařem.

Polykání rybího oleje aneb měly naše babičky pravdu?

Mnohým z nás se vybaví scénky z dětství, kdy nás pečliví rodiče či prarodiče pronásledovali se lžičkou rybího oleje. Vetšině z nás ta tekutina připadala mimořádně nechutná a tak si tento „akt zdraví“ vysloužil i scénky v nejednom filmu. Teď si své dětství připomíná i skupina zdravotníků, kteří se rozhodli na sobě otestovat, zda by tento starý a osvědčený postup mohl znovu pomoci vrátit Čechům hladiny potřebných omega-3 na doporučenou úroveň.

Už na konci roku 2019 zahájili odborníci SZÚ takzvanou nerandomizovanou intervenční studii na 28 vlasních zaměstnancích. Má dokázat možnost zvýšení obsahu omega 3 mastných kyselin (EPA, DHA) v membránách červených krvinek. Jsou indikátorem všech buněk těla. Několik měsíců pokusné osoby zjednodušeně řečeno polykaly rybí olej z tresek a probíhalo sledování jejich omega-3 indexu před, při a po vysazení kůry.

Podobné studie například v USA, dokázaly, že se parametry omega-3 indexu mohou prokazatelně zlepšit a přispět tak k prevenci a ochraně zdraví. Závěry české studie zatím nejsou zveřejněny, ale na facebookové stránce věnované projektu lze sledovat průběžná zjištění.

Už po měsíci od vysazení rybího oleje si vědci naměřili zhoršené parametry omega-3

Výsledky už nyní ukazují poměrně zřetelný efekt, když uvádí, že zkoumaná skupina zdravotníků se při polykání rybího oleje dostala na potřebné hladiny látek v organismu, ale už po měsíci od vysazení dávek rybího oleje z tresčích jater si vědci naměřili zhoršené parametry omega-3 indexu a za další měsíc se výsledky ještě dále zhoršily.

„V naší intervenční studii s dávkováním 2 g EPA a DHA z rybího oleje z tresčích jater jsme po 4 měsících dosáhli u pokusné kohorty parametrů hodnot omega-3 indexu střední hodnoty 9,1, tedy optimální hodnoty. Za limit se považuje hodnota vyšší než 8. Po vysazení dávkování u části respondentů jsme dále sledovali změny v hodnotě omega-3 indexu. Již po měsíci se střední hodnota omega-3 indexu ve skupině respondentů snížila na 7,0 a za dva měsíce na 6,8. To jsou již hodnoty pod doporučenou hranici rizika,“ popisují vědci SZÚ průběžné výsledky.

Stanovení omega 3 indexu 2 měsíce po vysazení dávky rybího oleje z tresčích jater - potvrzuje se snižování hodnot pod...

Posted by Studie "Omega-3 index" SZÚ on Thursday, May 28, 2020

Rtuť v rybách?

Vzhledem k tomu, že se většině z nás zřejmě nemůže podařit konzumovat čerstvé severské ryby v potřebném množství, saháme po konzervách a dalších různě upravených výrobcích. Často se přitom objevují varování, že tyto výrobky, vzhledem ke znečištění životního prostředí ryb jedovatými látkami, obsahují například velké množství jedovaté rtuti.  Této otázce SZÚ věnoval poměrně značnou pozornost.

Běžná populace se rtuti v obvyklých rybích výrobcích bát nemusí

„Běžná populace se rtuti v obvyklých rybích výrobcích bát nemusí, daleko cennější je ze zdravotního hlediska obsah omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA). Obecně to platí i pro příkrmy pro děti, které se konzumují po omezenou dobu a nikoliv denně. Pozor si musí dát ženy těhotné, měly by si vybírat jen některé rybí výrobky a ryby, kde se rtuť nekumuluje,“ konstatuje SZÚ v textu, který podrobně rozebírá problematiku obsahu rtuti v rybách a výrobcích z nich.

„Zvyšování omega-3 indexu do cílového rozmezí 8–11 % s individualizovanými dávkami zdrojů EPA a DHA (vehikulum omega-3 bez toxinů, často se hovoří o kontaminaci metylrtutí u ryb) považujeme, i na základě naší intervenční studie se sledováním vedlejších příznaků dávek, za přijatelné a bezpečné,“ uvádějí účastníci studie SZÚ.

V dané studii dosáhla převážná většina zdravých osoby optimální hodnoty omega-3 indexu po dávce 2 g EPA a DHA za den. Průběžné výsledky tedy ukazují, že polykání rybího tuku opravdu pomohlo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama