reklama

Budeme zase polykat rybí olej? Čechům chybí látka, která o třetinu snižuje riziko úmrtí

Vyšší celková úmrtnost, fatální srdeční příhody, cévní mozkové příhody, předčasné porody. To jsou jen některé z vědecky označených a prokázaných rizik nedostatku omega-3 mastných kyselin v lidském organismu. Potřebu těchto pro zdraví důležitých látek mají ale Češi pokrytu ani ne z poloviny, varuje Státní zdravotní ústav. Výsledky několika vědeckých studií prokázaly, že riziko úmrtí z jakékoli příčiny bylo nižší asi o 33 procent u lidí s nejvyšším omega-3 indexem, tedy s vyššími hladinami omega-3 v krvi. Státní zdravotní ústav spustil i vlastní studii na svém týmu odborníků, aby přišel na to, jak Čechům pomoci.

reklama
Můžeme závidět Japoncům nebo jiným přímořským národům. Index v ČR je plněn pouze z necelých 50 %

„První měření tzv. omega-3 indexu (tj. poměr EPA+DPA+DHA proti celkovému obsahu mastných kyselin v buněčných membránách lidských erytrocytů) v ČR nejsou rozhodně optimální. Můžeme třeba závidět Japoncům nebo jiným přímořským národům. Index je plněn pouze z necelých 50 %. Je to jeden z důvodů plošného rozvoje zánětlivých onemocnění ve vyšším věku, který stojí zdravotnictví a pacienty samotné, nepředstavitelné peníze. Nezávislí odborníci odhadují náklady na cca 500–600 miliard Kč ročně. Ale hlavně jsou tato onemocnění nepříjemná pro nemocného člověka samotného,“ uvádí Prof. MVDr. Jiří Ruprich, CSc. odborník Státního zdravotního ústavu, který se problematice nedostatku omega-3 mastných kyselin dlouhodobě věnuje.

Zdůrazňuje dále, že význam omega-3 mastných kyselin je zásadní pro naše zdraví. Hlavně těch s dlouhým řetězcem, známých pod zkratkou EPA a DHA. Jsou převážně v tuku ryb ze studených vod. Ovlivňují desítky procesů v našem organizmu na úrovni buněk. Potřebujeme je od narození až do stáří. Je zřejmé, že mohou být součástí prevence řady civilizačních onemocnění. Uplatňují se například při rozvoji a regulaci chronických zánětů. Bohužel právě těmi trpí většina naší populace.

Jak jste na tom s omega-3 odhalí test z kapky krve

„Správná dieta může předcházet poškození či dokonce může zlepšit stav organismu. Například od depresí až po ozdravující spánek. Existuje laboratorní diagnostika z malé kapky kapilární krve z prstu. Z té se dá zjistit, jak na tom tělo je, jaké je složení buněčných membrán a jak se tělo chová. Zda má tendenci k rozvoji prozánětlivých procesů, které vedou k zdravotním problémům,“ popisuje na webu SZÚ v oddíle přímo věnovaném problematice a studiím týkajících se omega-3 profesor Ruprich a dodává, že vhodnou dietou a životosprávou je pak možné stav těla postupně zlepšovat.

„Zlepšení se obvykle dostaví asi za půl roku,“ prozrazuje vědec, jak dlouho musíme pracovat na dostatečném příjmu omega-3, abychom pocítili úlevu od potíží. Dodává, že jednotlivec si může rozbor omega-3 indexu, tedy zjištění hladiny omega-3 v krvi, objednat například u komerčních laboratoří a interpretaci výsledků umožňuje síť komerčních nutričních poraden v ČR. Případně se lze samozřejmě poradit s praktickým lékařem.

Polykání rybího oleje aneb měly naše babičky pravdu?

Mnohým z nás se vybaví scénky z dětství, kdy nás pečliví rodiče či prarodiče pronásledovali se lžičkou rybího oleje. Vetšině z nás ta tekutina připadala mimořádně nechutná a tak si tento „akt zdraví“ vysloužil i scénky v nejednom filmu. Teď si své dětství připomíná i skupina zdravotníků, kteří se rozhodli na sobě otestovat, zda by tento starý a osvědčený postup mohl znovu pomoci vrátit Čechům hladiny potřebných omega-3 na doporučenou úroveň.

Už na konci roku 2019 zahájili odborníci SZÚ takzvanou nerandomizovanou intervenční studii na 28 vlasních zaměstnancích. Má dokázat možnost zvýšení obsahu omega 3 mastných kyselin (EPA, DHA) v membránách červených krvinek. Jsou indikátorem všech buněk těla. Několik měsíců pokusné osoby zjednodušeně řečeno polykaly rybí olej z tresek a probíhalo sledování jejich omega-3 indexu před, při a po vysazení kůry.

Podobné studie například v USA, dokázaly, že se parametry omega-3 indexu mohou prokazatelně zlepšit a přispět tak k prevenci a ochraně zdraví. Závěry české studie zatím nejsou zveřejněny, ale na facebookové stránce věnované projektu lze sledovat průběžná zjištění.

Už po měsíci od vysazení rybího oleje si vědci naměřili zhoršené parametry omega-3

Výsledky už nyní ukazují poměrně zřetelný efekt, když uvádí, že zkoumaná skupina zdravotníků se při polykání rybího oleje dostala na potřebné hladiny látek v organismu, ale už po měsíci od vysazení dávek rybího oleje z tresčích jater si vědci naměřili zhoršené parametry omega-3 indexu a za další měsíc se výsledky ještě dále zhoršily.

„V naší intervenční studii s dávkováním 2 g EPA a DHA z rybího oleje z tresčích jater jsme po 4 měsících dosáhli u pokusné kohorty parametrů hodnot omega-3 indexu střední hodnoty 9,1, tedy optimální hodnoty. Za limit se považuje hodnota vyšší než 8. Po vysazení dávkování u části respondentů jsme dále sledovali změny v hodnotě omega-3 indexu. Již po měsíci se střední hodnota omega-3 indexu ve skupině respondentů snížila na 7,0 a za dva měsíce na 6,8. To jsou již hodnoty pod doporučenou hranici rizika,“ popisují vědci SZÚ průběžné výsledky.

Stanovení omega 3 indexu 2 měsíce po vysazení dávky rybího oleje z tresčích jater - potvrzuje se snižování hodnot pod...

Posted by Studie "Omega-3 index" SZÚ on Thursday, May 28, 2020

Rtuť v rybách?

Vzhledem k tomu, že se většině z nás zřejmě nemůže podařit konzumovat čerstvé severské ryby v potřebném množství, saháme po konzervách a dalších různě upravených výrobcích. Často se přitom objevují varování, že tyto výrobky, vzhledem ke znečištění životního prostředí ryb jedovatými látkami, obsahují například velké množství jedovaté rtuti.  Této otázce SZÚ věnoval poměrně značnou pozornost.

Běžná populace se rtuti v obvyklých rybích výrobcích bát nemusí

„Běžná populace se rtuti v obvyklých rybích výrobcích bát nemusí, daleko cennější je ze zdravotního hlediska obsah omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA). Obecně to platí i pro příkrmy pro děti, které se konzumují po omezenou dobu a nikoliv denně. Pozor si musí dát ženy těhotné, měly by si vybírat jen některé rybí výrobky a ryby, kde se rtuť nekumuluje,“ konstatuje SZÚ v textu, který podrobně rozebírá problematiku obsahu rtuti v rybách a výrobcích z nich.

„Zvyšování omega-3 indexu do cílového rozmezí 8–11 % s individualizovanými dávkami zdrojů EPA a DHA (vehikulum omega-3 bez toxinů, často se hovoří o kontaminaci metylrtutí u ryb) považujeme, i na základě naší intervenční studie se sledováním vedlejších příznaků dávek, za přijatelné a bezpečné,“ uvádějí účastníci studie SZÚ.

V dané studii dosáhla převážná většina zdravých osoby optimální hodnoty omega-3 indexu po dávce 2 g EPA a DHA za den. Průběžné výsledky tedy ukazují, že polykání rybího tuku opravdu pomohlo.

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama