Ostrovní stát Nový Zéland se díky včasnému a tvrdému potlačení koronavirové nákazy vymanil z otěží pandemie. V zemi, kde právě vrcholí léto, dokonce premiérka Jacinda Ardernová uspořádala barbecue párty pro dva a půl tisíce lidí. Bez roušek, bez rozestupů, bez viru.
V Evropě přeplněné nemocnice a nekonečná protikoronavirová opatření – v Austrálii a na Novém Zélandu smích a klid. Koronavirovou nákazu se totiž oběma státům v Indickém oceánu podařilo dostat pod kontrolu a nyní evidují jen jednotky nově nakažených lidí denně. Všechny případy navíc úřady stíhají bez problému trasovat.
Život se tam vrací do normálu. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová se rozhodla, že uspořádá masivní oslavy svátečního dne Waitangi, na který každoročně připadá výročí ustanovení prvního novozélandského guvernéra a tím pádem vznik Nového Zélandu jako samostatného státu. Den Waitangi se slaví 6. února a pro místní je to něco jako Den nezávislosti pro Američany.
This is New Zealand.
— Goodable (@Goodable) February 8, 2021
No masks, no lockdowns, no new cases — with PM Jacinda Ardern at a huge outdoor BBQ on a national holiday.
What leadership looks like.
🇳🇿 pic.twitter.com/yWRLNCKPsy
Celkem 2 500 lidí se sešlo v oblasti Treaty Grounds, aby si užilo sváteční večeři. Občerstvení na místě mezi jinými roznášela i premiérka Ardernová. Informovala o tom televize TVNZ. Akce se proměnila ve velké venkovní barbecue, které z videí na sociálních sítích působí jako výjev z jiného světa.
Jak Nový Zéland uspěl?
Vládě Nového Zélandu se podařilo zastavit šíření viru díky včasnému zavedení restriktivních opatření, využití technologií i zodpovědnému přístupu obyvatel. Zatímco se v Česku běžně nakazí i deset tisíc lidí za jediný den, během více než roční pandemie se na Novém Zélandu infikovalo 2 324 lidí. Na covid pak v zemi zemřelo 25 z nich.
Komunitní přenos úřady registrují jen výjimečně, lidé nemusejí nosit roušky, a to ani v hromadné dopravě. Vláda ovšem trvá na důsledném trasování. Při návštěvě veřejných prostor (například knihoven, kaváren) by měli lidé naskenovat na vystavených panelech QR kód, který úřady používají ke zpětnému trasování v případě, že se někdo infikuje covidem. I proto se daří virus na Novém Zélandu držet pod kontrolou.
O tom, jak si s pandemií poradila Austrálie, jsme psali ZDE.