Americká armáda pokračuje ve vývoji vakcíny, která má být univerzální zbraní proti všem koronavirům. Zatímco současná očkování se zaměřují pouze na virus SARS-CoV-2, nová americká vakcína bojuje proti koronavirům obecně a právě z toho důvodu může být ve finále mnohem účinnější v boji s dalšími variantami a mutacemi viru způsobujícího COVID-19.
Experti po celém světě už skloňují potřebu každoročního přeočkovování či hledání nových vakcín kvůli dalším variantám koronaviru, které se v budoucnu objeví. To ale v řadě lidí probouzí skepsi, tím spíše, že současné vakcíny proti omikronu nefungují tak, jak by si mnozí přáli.
Ale co kdyby existovala vakcína, která bude účinně potlačovat všechny minulé i budoucí varianty koronaviru? Tak právě taková se údajně vyvíjí v amerických laboratořích. Jak už to u podobně velkých projektů bývá, projekt má pod palcem armáda.
To ale neznamená, že by se vakcína vyvíjela v nějakém režimu utajení. O nové očkovací látce už se v amerických médiích živelně diskutuje. Se svým názorem přispěchal i architekt amerického boje s koronavirem Anthony Fauci. „Znamenalo by to, že původní vakcinace by byla účinná proti všem jakkoli okrajovým variantám,“ řekl pro NBC. „Chcete zkrátka vakcínu, která pokryje všechny možnosti,“ dodal.
Neškodná částice viru v těle?
A v čem je armádní vakcína USA tolik odlišná? Využívá neškodné části samotného koronaviru, na základě kterého se posléze imunita člověka učí s různými typy koronavirů bojovat.
„Armádní vakcína vypadá jako fotbalový míč s 24 obličeji. Vědci mohou části různých koronavirových kmenů připojit k různým z těchto obličejů, což způsobí, že se vakcína přizpůsobí libovolné variantě, která se objeví,“ vysvětlil americký web CNET.
Očkovací látka rovněž nemá být tak náročnána skladování jako například vakcíny Pfizeru, které musí být uchovávány v teplotách minus 60 až minus 90 °C.
Armáda už ukončila první kolo klinických testů a očkovací látka má být údajně mimořádně účinná. Vědci sbírají data od lidí, kteří dostali dvě dávky této vakcíny s intervalem 28 dní a po půl roce obdrželi třetí dávku. Není proto zřejmé, zda i u této látky bude potenciálně nutné se očkovat vícekrát.