Budoucnost bydlení v Česku: Pronájem, nebo žít ve vlastním?

Vlastní bydlení je zásadním tématem milionů Čechů. Jít do svého je ale dnes velmi náročná disciplína. Situace na trhu s nemovitostmi není pro kupující právě příznivá. Ovlivňuje ji řada faktorů: Vysoká inflace, která výrazně ukrajuje z platů, z nichž je potřeba našetřit dost vysoký základ na hypotéku, jejíž úroky dosahují nepříjemných výšin. To všechno ve výsledku znamená, že na vlastní bydlení má dnes jen málokdo. Jaký je výhled do budoucna a je novou šancí na vlastní bydlení pro mnohé lidi podílové vlastnictví, které ale zatím v Česku není příliš populární? O tom všem jsme mluvili s expertem Janem Kučerou.

Úroky hypoték dosáhly letos závratných sedmi procent a třeba i pro ty, kteří mají slušně našetřeno, tak udělaly hypotéku nedosažitelnou.

„V tuto chvíli se člověk, který je v nájmu, pokud nemá našetřenou spoustu peněz anebo nevydělává vysoké peníze, budoucí půlrok, rok k vlastnímu bydlení těžko dostane,“ předpovídá Jan Kučera, spoluzakladatel Portálu podílů.

Nemovitostí na prodej přibývá

Lidé se zbavují domů i bytů. Nemovitosti v hodnotě nad deset milionů korun totiž podle Jana Kučery nejsou financovatelné kvůli vysokým úrokům hypoték. „Abyste si koupili byt za deset milionů s úrokem sedm procent, potřebujete mít dvacet procent vlastních zdrojů, potřebujete dva miliony mít své. A z těch osmi milionů platíte sedm procent ročně jen na úrocích, a tak se dostáváte na 60–65 tisíc na splátku za měsíc u hypotéky,“ objasňuje.

Bytů i domů na prodej je tedy dost, ale není, kdo by je koupil. Většina lidí zůstává v nájmech a dobrovolně i nuceně vyčkává na příznivější chvíli, což ve výsledku znamená, že trh s nemovitostmi zamrzá a ceny stagnují.

„Všichni věří, že se situace uklidní a hypotéky se dostanou na úroveň dvou, tří procent, kde jsou financovatelné. Potom zase můžeme počítat s tím, že ceny nemovitostí porostou. V momentě, kdy se začne ekonomická situace stabilizovat, tak je velmi pravděpodobné, že lidi budou mít chuť kupovat nemovitosti.“

Na to si ale podle spoluzakladatele Portálu podílů Jana Kučery budeme muset počkat. A konkrétní termín, kdy bude situace příznivější, se těžko odhaduje. „Máme vysokou inflaci, jsou drahé energie, lidé nevědí, co bude. Tak se vlastně vytratili z trhu lidi, kteří kupují nemovitosti pro vlastní bydlení, a investoři, kteří kupovali skrze levné hypotéky nemovitosti v zajímavých lokalitách. Tyto dvě skupiny, které dělaly 75–80 % trhu, tady dneska moc nejsou.“

Možnosti nabízí podílové vlastnictví

Češi podle Jana Kučery vždy preferovali vlastní bydlení před pronájmem, což považuje za správné. Současně ale upozorňuje na možnost, kterou v oblasti pořizování nemovitostí nabízí podílové vlastnictví. Obzvláště v případě ideálního vlastnictví, kde se o jednu nemovitost dělí jen dvě strany. „Tady je velký prostor, kdy vy si dohledáte druhého vlastníka, domluvíte se, koupíte to za levnější peníze, protože tak se obvykle podíly prodávají. Je to cesta, jak se k tomu vlastnímu bydlení dostat.“

A využít se dá také zdánlivě nevýhodné situace, kdy je část domu v exekuci. „Můžete si koupit jako rodina půlku bytu v Praze a víte, že druhá půlka bytu půjde do dražby. A když si můžete druhou půlku dokoupit z dražby, najednou máte celou nemovitost s diskontem třeba 20 %, takže je to určitá cesta, jak se můžete k těm levnějším nemovitostem dostat,“ radí Jan Kučera.

Zaujalo vás podílové vlastnictví jako možnost nabytí majetku nebo naopak šance na získání peněz?

Tagy:

Hlavní zprávy

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček
Partie

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu
Partie

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:33

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů během ruské okupace běžné, zjistila AP

17:15

Lyman byl zcela vyčištěn od Rusů. Osvobodíme i další města, předpovídá Zelenskyj

16:31

Nejlepší odpověď na anexe je podpora Ukrajině, řekl šéf NATO, Macron chce sankce

15:46

Rusové zůstávají největším dodavatel zbraní na Ukrajinu, hlásí tamní ministerstvo obrany

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Domácí zpravodajství