Budoucnost elektromobility? Švédové testují nabíjení na dálnicích během jízdy

Elektromobilita je považována za budoucnost cestování, přesto stále není dořešená především nabíjecí infrastruktura. Ta je přitom klíčová při předpokladu, že by v příštích dekádách měla většina evropské společnosti vzhledem ke smělým enviromentálním plánům Evropské unie přesedlat právě na auta poháněná elektřinou. Revoluční řešení problému testují ve Švédsku, kde plánují vozidla nabíjet přímo během jízdy.

Skandinávské země včetně Švédska patří mezi lídry v elektromobilitě. Také tam však lidé musejí s ohledem na doposud nedostatečnou infrastrukturu značně plánovat své cestování. Řidiči si stěžují například na dlouhé fronty u nabíjecích stanic.

Proto Švédsko hledá nové způsoby, jak tento problém vyřešit. Nyní testuje elektrickou silnici, která dokáže nabíjet vozidla přímo během jízdy pomocí zabudované kolejnice, do níž se vozidlo zapojí pomocí speciálního pohyblivého ramene. Projekt je součástí švédského plánu bezemisního cestování do roku 2030.

„Vybudováním elektrifikovaných silnic, jako je eRoadArlanda, můžeme snížit emise oxidu uhličitého až o 80 až 90 procent. A to pouze přidáním nové technologie do stávající infrastruktury. Elektřina je také čistší, tišší a levnější zdroj energie než tradiční paliva, jako jsou benzín nebo nafta,“ píšou představitelé švédské dopravní správy na svých stránkách.

Že se nejedná o sci-fi, ukazuje také fakt, že již v roce 2018 byla nedaleko od Stockholmu otevřená dva kilometry elektrifikovaná cesta, na které se tato technologie aktivně testuje. Podle šéfa konsorcia eRoadArlanda Hanse Sälla spočívá její výhoda v tom, že auta nebudou potřebovat těžkou a drahou baterii s velkou kapacitou. Schválení normy je plánované na podzim letošního roku.

Švédsko kromě toho rovněž testuje nabíjení nákladních vozů pomocí trolejí, což připomíná tradiční trolejbusy, na které jsou lidé zvyklí také z českých měst. Země by jednou nebo druhou cestou chtělo elektrifikovat dva tisíce kilometrů dálnic do roku 2030 a tisíc kilometrů v dalších pěti letech.

Bezdrátové nabíjení v Norsku

Že severské státy neberou vývoj v elektromobilitě na lehkou váhu, svědčí také obdobný projekt, který testují v další Mekce elektrických aut, tedy v Norsku, kde instalují bezdrátové nabíjecí stanice. Země tak reaguje na fakt, že si zde od roku 2035 bude možné pořídit pouze elektromobil. Už dnes tvoří tři čtvrtiny prodaných aut právě ty elektrické.

Technologie, která se testuje na vozech taxi, spočívá v tom, že je vůz nabíjený bezdrátovou nabíječkou umístěnou pod vozem a nabíjení funguje na základě elektromagnetické indukce. Také v tomto případě by chtěli vědci dosáhnout toho, aby šlo auta nabíjet přímo během jízdy. Zda jde o hudbu budoucnosti, ukážou nejbližší roky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.