Ještě před pár lety se to zdálo jako sci-fi, nyní ve světě, kde ubývá zemědělské půdy a přibývá urbanistických oblastí, roste fenomén vertikálních farem. Jak fungují a jaké známé osobnosti se podílejí na jejich vývoji?
Vertikální farmy mají být spásou pro moderní zemědělství. Jejich podstata tkví v pěstování plodin v umělých podmínkách, na zdech, v podzemí, na malém prostoru, a přesto kvalitativně neodlišitelných od těch pěstovaných na klasických farmách.
Mezi hlavní výhody vertikálních farem patří prostorová nenáročnost nebo úspora vody. Zemědělci mají na polích v laboratorním prostředí plodiny plně pod dohledem a nemusí se obávat negativních důsledků řádění počasí nebo sucha. Na druhou stranu je správa vertikálních farem náročná ekonomicky a pro pěstování ve stísněných prostorech, kde jsou jednotlivé vrstvy „polí“ většinou blízko sebe, se hodí jen určité typy plodin.
Ever wonder what it’s like inside a vertical farm? Check out our short video tour ♾ 🌱 to find out! #verticalfarming #hydroponics #sustainable #HealthyLiving pic.twitter.com/ExTWyveh9w
— Infinite Harvest (@InfiniteHarvest) September 26, 2020
Na vertikálních farmách zemědělci ocení hlavně takové, které rostou rychle. A to kvůli úspoře elektřiny, laboratorní prostory jsou totiž plné umělých světel.
Musk pěstitel
Byznys vertikálních farem už přilákal několik známých jmen včetně Kimbala Muska, mladšího bratra známého vynálezce a otce Tesly a SpaceX Elona. Kimbal založil v roce 2016 společnost Square Roots, která pěstuje a prodává plodiny z vertikálních farem a snaží se myšlenku zemědělství v interiéru šířit do světa.
The #Coronavirus crisis fuels interest in #verticalfarming. Via @FT https://t.co/7j8o6Ih1F3 #agritech #verticalfarms #techforgood #pandemic pic.twitter.com/yepPFJnoS6
— ClearlySo (@ClearlySo) October 2, 2020
„Když jsem byl malý, donutil jsem svou rodinu sednout si a popovídat jen tehdy, když jsem něco uvařil. Jídlo bylo odjakživa mou velkou vášní,“ sdělil Kimbal americké CNN.
A svou vášeň sdílí i s nejbohatším mužem planety Jeffem Bezosem, mimo jiné majitelem internetového obchodu Amazon. Miliardář podporuje start-upovou společnost Plenty, která prodává například mix salátů vypěstovaných bez pesticidů na vertikálních farmách.
Podobných spoluprací bude podle expertů přibývat. „Ochránci životního prostředí, architekti, agronomové, zdravotní experti, ti všichni se přidali k této malé revoluci, která má za cíl bojovat v naší ultra urbanizované společnosti s nedostatkem jídla,“ řekl pro CNN profesor Kheir Al-Kodmany, který vyučuje udržitelný design na univerzitě v Illinois.