reklama

Buďte jako voda: Jak běloruské médium Nexta překonalo výpadek internetu

Médium Nexta fungující přes chatovací aplikaci Telegram se stalo hlavním zdrojem informací demonstrujících Bělorusů. Internet je totiž výrazně blokován, média čelí systematické cenzuře a od voleb bylo spácháno nejméně 62 útoků na novináře. Nexta představuje fenomén decentralizovaného média a občanské žurnalistiky.

reklama

Internet v Bělorusku začal výrazně zpomalovat a vypadávat již v neděli 9. srpna, kdy šli tamní občané k volbám, přezdívaným jako „volba bez volby“. V úterý, kdy protesty proti nespravedlivé volbě nabíraly na síle, se již hovořilo o totálním blackoutu. Od středy už se situace opět zlepšuje, ale hlavním a na čas i jediným zdrojem informací pro Bělorusy se stala Nexta.

Od Nexty pochází velká část fotografií a záběrů, které lze z protestů nalézt. Nejenže je totiž záměrně rušen internet, ale novináři a média čelí v Lukašenkově diktatuře systematické cenzuře a represi. V předvolebním období a během protestů byla řada novinářů pozatýkána, fotografům policie bere paměťové karty a zahraniční žurnalisté zkrátka nedostanou akreditaci pro vstup do země. Koronavirová pandemie v tomto hraje režimu do karet.

Nextě se v těchto podmínkách stále daří fungovat. Zprávy totiž šíří přes několik kanálů včetně YouTube nebo Twitteru. Hlavní je ale chatovací aplikace Telegram, kterou v roce 2013 vytvořil Pavel Durov, Rus žijící ve Spojených státech. Kladl důraz hlavně na rychlost a bezpečnost služby. Možnosti zasílání šifrovaných zpráv využívaly i teroristické organizace Islámského státu. Telegram se snaží blokovat Rusko nebo Írán.

„Vypnutí internetu bylo ze strany autorit velká chyba,“ řekl BBC v Rusku šéfredaktor Nexty Roman Protaševič. „Telegram totiž spojil téměř všechny lidi, kteří zaplavují ulice, aby dosáhli změny,“ vysvětlil.

K tématu

Nexta nepublikuje jen zpravodajství a videa. Uživatelům posílá na telefony také volání o pomoc, mapy s varováními, kde se nachází policie, ale i s adresami, kde je možné se schovat. Rozesílají se i kontakty na právníky či na lidskoprávní aktivisty. Bělorusové si zde také mohli přečíst tipy, jak přelstít blokování internetu nebo jak se chovat v ulicích při protestech.

Sídlo Nexty je v exilu

Čtyřčlenný editační tým Nexty sídlí v polské Varšavě, kde požádal o politický azyl. Část zpravodajského obsahu přebírá běloruská televizní síť Belsat, která má ústředí taktéž v Polsku. Na rozdíl od Nexty má ale webové stránky. Díky tomu je možné si přečíst některé informace z Nexty i v angličtině.

Běloruská Nexta není klasickým, nýbrž decentralizovaným médiem. Nepíší pro ni profesionální novináři, z většiny závisí na anonymních tipech a občanských přispěvatelích. Nyní má v zemi zmítané brutálními protesty téměř informační monopol, přináší exkluzivní záběry z demonstrací i rady pro bouřící se občany.

V polovině týdne si Bělorusové mohli například přečíst doporučení na změnu taktiky při protestech. Nexta jim radila, aby se shromažďovali v menších skupinkách o 20 lidech. „Buďte jako voda,“ dodalo médium. Odkazovalo tak na slavné moto herce a mistra bojových umění Bruce Leeho, které se stalo i sloganem hongkongských protestů.

Zprávy na Nextě přicházejí uživatelům, kterých bylo před protesty 1,3 milionu, přímo na telefon jako upozornění –⁠ podobná těm na WhatsAppu nebo Messengeru. Nyní je uživatelů mnohem více, jen během úterý si účet zřídilo 360 tisíc Bělorusů.

Projekt založený teenagerem

Nextu založil v roce 2015 tehdy pouze 17letý blogger Stsiapan Putsila. Když se Putsila narodil, byl Lukašenko již čtyři roky u moci. Nejprve začal mladík publikovat opoziční písně na YouTube kanálu, později rozšiřoval svůj obsah a využíval i další kanály jako Twitter nebo Instagram. Od roku 2018 se přesunul i na Telegram, kde publikuje zprávy i tipy občanů, kteří mu je zasílají.

K tématu

Bělorusové prokázali během protestů velkou organizovanost. Decentralizované médium jako Nexta je pro autority z jeho podstaty obtížné blokovat. I když je blokován například YouTube, služby na Telegramu nadále fungují.

„Kdo by chtěl v roce 2020 stránku, kterou může kdokoliv z ministerstva informací zablokovat pouhým kliknutím?“ ptá se zakladatel Nexty Putsila.

Nejasné financování i neověřené informace

Neřízená občanská žurnalistika má však také některá negativa. Neexistují například žádné informace o tom, kdo Nextu financuje. Je to pochopitelné, neboť nezávislá běloruská média se takto snaží své sponzory chránit. V době post-faktické to však může vést k nebezpečným spekulacím.

Může se zdát, že audiovizuální obsah nepotřebuje ověřovat a mluví sám za sebe, ten je však také snadno zmanipulovatelný, případně napadnutelný ze strany vlády. Šéfredaktor Nexty Protaševič řekl v rozhovoru pro web Euronews, že pravidelně dostávají nepravdivé informace, o nichž si myslí, že pocházejí od bezpečnostních služeb.

„Snažíme se ověřovat cross-verifikací,“ vysvětlil Protaševič. „Pokud nám několik očividně na sobě nezávislých osob pošle stejnou informaci, považujeme ji za pravdivou, neboť samozřejmě nemůžeme žádat informace od představitelů státu,“ řekl.

Novinářka Anna Kaltyginová z opozičního webu Tut.by je přesvědčená, že Nexta devalvuje práci novinářů publikováním neověřených informací a podněcováním revoluce skrze Telegram. „Pracují z Polska, takže je obtížné ověřovat zprávy, které přicházejí z Běloruska,“ řekla pro Echo Moscow.

Šéfredaktor Nexty se proti tomu však ohradil. „Jestli se cítím být zodpovědný za to, co publikujeme? Jen v rámci toho, zda to lidi přivede blíže k vítězství a ke konci diktatury,“ uzavřel.

Tagy: média informace Bělorusko cenzura Alexandr Lukašenko protesty

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama