Buďte jako voda: Jak běloruské médium Nexta překonalo výpadek internetu

Bělorusko volby protesty

Médium Nexta fungující přes chatovací aplikaci Telegram se stalo hlavním zdrojem informací demonstrujících Bělorusů

Médium Nexta fungující přes chatovací aplikaci Telegram se stalo hlavním zdrojem informací demonstrujících Bělorusů. Internet je totiž výrazně blokován, média čelí systematické cenzuře a od voleb bylo spácháno nejméně 62 útoků na novináře. Nexta představuje fenomén decentralizovaného média a občanské žurnalistiky.

Internet v Bělorusku začal výrazně zpomalovat a vypadávat již v neděli 9. srpna, kdy šli tamní občané k volbám, přezdívaným jako „volba bez volby“. V úterý, kdy protesty proti nespravedlivé volbě nabíraly na síle, se již hovořilo o totálním blackoutu. Od středy už se situace opět zlepšuje, ale hlavním a na čas i jediným zdrojem informací pro Bělorusy se stala Nexta.

Od Nexty pochází velká část fotografií a záběrů, které lze z protestů nalézt. Nejenže je totiž záměrně rušen internet, ale novináři a média čelí v Lukašenkově diktatuře systematické cenzuře a represi. V předvolebním období a během protestů byla řada novinářů pozatýkána, fotografům policie bere paměťové karty a zahraniční žurnalisté zkrátka nedostanou akreditaci pro vstup do země. Koronavirová pandemie v tomto hraje režimu do karet.

Nextě se v těchto podmínkách stále daří fungovat. Zprávy totiž šíří přes několik kanálů včetně YouTube nebo Twitteru. Hlavní je ale chatovací aplikace Telegram, kterou v roce 2013 vytvořil Pavel Durov, Rus žijící ve Spojených státech. Kladl důraz hlavně na rychlost a bezpečnost služby. Možnosti zasílání šifrovaných zpráv využívaly i teroristické organizace Islámského státu. Telegram se snaží blokovat Rusko nebo Írán.

„Vypnutí internetu bylo ze strany autorit velká chyba,“ řekl BBC v Rusku šéfredaktor Nexty Roman Protaševič. „Telegram totiž spojil téměř všechny lidi, kteří zaplavují ulice, aby dosáhli změny,“ vysvětlil.

Nexta nepublikuje jen zpravodajství a videa. Uživatelům posílá na telefony také volání o pomoc, mapy s varováními, kde se nachází policie, ale i s adresami, kde je možné se schovat. Rozesílají se i kontakty na právníky či na lidskoprávní aktivisty. Bělorusové si zde také mohli přečíst tipy, jak přelstít blokování internetu nebo jak se chovat v ulicích při protestech.

Sídlo Nexty je v exilu

Čtyřčlenný editační tým Nexty sídlí v polské Varšavě, kde požádal o politický azyl. Část zpravodajského obsahu přebírá běloruská televizní síť Belsat, která má ústředí taktéž v Polsku. Na rozdíl od Nexty má ale webové stránky. Díky tomu je možné si přečíst některé informace z Nexty i v angličtině.

Běloruská Nexta není klasickým, nýbrž decentralizovaným médiem. Nepíší pro ni profesionální novináři, z většiny závisí na anonymních tipech a občanských přispěvatelích. Nyní má v zemi zmítané brutálními protesty téměř informační monopol, přináší exkluzivní záběry z demonstrací i rady pro bouřící se občany.

V polovině týdne si Bělorusové mohli například přečíst doporučení na změnu taktiky při protestech. Nexta jim radila, aby se shromažďovali v menších skupinkách o 20 lidech. „Buďte jako voda,“ dodalo médium. Odkazovalo tak na slavné moto herce a mistra bojových umění Bruce Leeho, které se stalo i sloganem hongkongských protestů.

Zprávy na Nextě přicházejí uživatelům, kterých bylo před protesty 1,3 milionu, přímo na telefon jako upozornění –⁠ podobná těm na WhatsAppu nebo Messengeru. Nyní je uživatelů mnohem více, jen během úterý si účet zřídilo 360 tisíc Bělorusů.

Projekt založený teenagerem

Nextu založil v roce 2015 tehdy pouze 17letý blogger Stsiapan Putsila. Když se Putsila narodil, byl Lukašenko již čtyři roky u moci. Nejprve začal mladík publikovat opoziční písně na YouTube kanálu, později rozšiřoval svůj obsah a využíval i další kanály jako Twitter nebo Instagram. Od roku 2018 se přesunul i na Telegram, kde publikuje zprávy i tipy občanů, kteří mu je zasílají.

Bělorusové prokázali během protestů velkou organizovanost. Decentralizované médium jako Nexta je pro autority z jeho podstaty obtížné blokovat. I když je blokován například YouTube, služby na Telegramu nadále fungují.

„Kdo by chtěl v roce 2020 stránku, kterou může kdokoliv z ministerstva informací zablokovat pouhým kliknutím?“ ptá se zakladatel Nexty Putsila.

Nejasné financování i neověřené informace

Neřízená občanská žurnalistika má však také některá negativa. Neexistují například žádné informace o tom, kdo Nextu financuje. Je to pochopitelné, neboť nezávislá běloruská média se takto snaží své sponzory chránit. V době post-faktické to však může vést k nebezpečným spekulacím.

Může se zdát, že audiovizuální obsah nepotřebuje ověřovat a mluví sám za sebe, ten je však také snadno zmanipulovatelný, případně napadnutelný ze strany vlády. Šéfredaktor Nexty Protaševič řekl v rozhovoru pro web Euronews, že pravidelně dostávají nepravdivé informace, o nichž si myslí, že pocházejí od bezpečnostních služeb.

„Snažíme se ověřovat cross-verifikací,“ vysvětlil Protaševič. „Pokud nám několik očividně na sobě nezávislých osob pošle stejnou informaci, považujeme ji za pravdivou, neboť samozřejmě nemůžeme žádat informace od představitelů státu,“ řekl.

Novinářka Anna Kaltyginová z opozičního webu Tut.by je přesvědčená, že Nexta devalvuje práci novinářů publikováním neověřených informací a podněcováním revoluce skrze Telegram. „Pracují z Polska, takže je obtížné ověřovat zprávy, které přicházejí z Běloruska,“ řekla pro Echo Moscow.

Šéfredaktor Nexty se proti tomu však ohradil. „Jestli se cítím být zodpovědný za to, co publikujeme? Jen v rámci toho, zda to lidi přivede blíže k vítězství a ke konci diktatury,“ uzavřel.

Tagy: