Projevy strachu zvířat na silvestra
Bujaré silvestrovské oslavy a s nimi spojené ohňostroje znamenají mnoho stresu nejen pro domácí mazlíčky, ale také pro zvířata v zoologických zahradách i pro ty volně žijící. „Připravit se moc nelze a většinou se řeší až následky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí Zoo Praha Filip Mašek. Chovatelům domácích mazlíčků veterináři radí zajistit svým zvířatům bezpečný úkryt a přerušit hluk hudbou.
Zvířata vnímají ohňostroje a především zvukové projevy s nimi spojené velmi negativně. „Reagují zejména na nezvyklé, nenadálé a nepravidelné zvuky, a proto pro ně může být zábavní pyrotechnika velmi zneklidňující,“ popsal pro CNN Prima NEWS tiskový mluvčí Zoologické zahrady hlavního města Prahy Filip Mašek.
Dodal, že například ptáci mohou při pokusu o únik opustit svá nocoviště i snůšky, kopytníci zas při splašení například narazí do plotu a zraní se. „Silvestrovská noc je pro zvířata i zaměstnance zoo pravidelně nepříjemnou zkušeností,“ zdůraznil Mašek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záběry nebezpečné záchrany uvězněného kůzlete. Úřady zvíře odepsaly, pomoct museli dobrovolníci
Pražská zoologická zahrada proto před silvestrovskou nocí zavádí opatření. „U citlivých skupin zvířat, jako jsou třeba zmínění kopytníci, je v provozu noční osvětlení,“ popsal Mašek. Podle něj se ale na silvestrovskou noc připravit moc nelze. „Je nutné řešit spíš její následky hned brzy ráno 1. ledna,“ sdělil.
Na to, že hluk pyrotechniky ohrožuje zejména ptáky, upozornila i mluvčí Zoo Liberec Barbara Tesařová. „Nejcitlivější na vyplašení jsou u nás zejména draví ptáci, kteří tráví celý rok ve svých venkovních expozicích a u kterých právě probíhá hnízdní sezóna,“ popsala Tesařová.
Žádná speciální opatření na silvestra ale zpravidla nedělá zoo v Liberci. „Spoléháme na to, že v okolí zoologické zahrady, která se zároveň nachází na okraji lesa, bydlí rozumní lidé a hlasitou zábavní pyrotechniku v blízkosti zahrady nepoužívají,“ uvedla.
Podobně je na tom i Zoo Ostrava. „Areál ostravské zoologické zahrady je rozlehlý, navíc poměrně lesnatý, a výběhy zvířat jsou umístěny většinou v jeho středu, takže mají kolem sebe jakýsi ‚ochranný pás‘. Navíc řada zvířat tráví noc v uzavřených pavilonech, kde je případný hluk ještě více utlumen,“ sdělila tisková mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.
Ve stresu jsou i domácí mazlíčci
Majitelé psů se na silvestrovskou noc mohou připravovat už od rána, radí Markéta Rybářová z Komory veterinárních lékařů České republiky. Přes den je dobré psa dostatečně fyzicky i psychicky unavit. „Vhodné jsou delší procházky v přírodě, hlavolamy a čuchací aktivity. Venku mějte psa vždy na vodítku na postroji nebo utaženém obojku a označeného štítkem s vaším telefonem,“ radí Rybářová na webu Komory veterinářů. Se setměním je dobré psovi připravit bezpečný úkryt, kam se může schovat.
Podle Rybářové vypadají stresové reakce psů různě. „Někteří se schovávají, jiní štěkají, část z nich jen leží a odmítá se pohnout. Snížit stres psa můžete zakrytím výhledu ven nebo překrytím zvuků. Když po vás pes šplhá, leze vám do klína a chce být s vámi, umožněte mu to. V klidu s ním mluvte a nenechte ho o samotě,“ popsala Rybářová.
V klidu by podle ní měli ale zůstat především majitelé. „Zvíře totiž citlivě reaguje i na vaše chování a pokud z vás vycítí stres a přehnanou lítost, bude v daleko ve větším stresu,“ píše Andělová na svém webu.
Tipy, jak venčit psa na Silvestra:
- Psa je vhodné mít po celou dobu na vodítku pro případ, že by se lekl a následně utekl.
- Na poslední procházku je dobré vyrazit kolem 21. hodiny večer. Poté se totiž začínají ozývat hlasité rány pyrotechniky. Klid nastává obvykle po jedné hodině ráno.
- Ujistěte se, že má pes správně utažený obojek nebo postroj, aby se v případě leknutí nemohl vyvléknout.
- Na postroj či obojek také umístěte štítek s telefonním číslem.
- Neberte psa na místa, kde se odpaluje ohňostroj, a nevystavujte jej zbytečnému stresu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jste andělé, slzela seniorka v Brně. Ukradenou fenku jí strážníci přivedli až domů