reklama

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CVT). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

reklama

„Terorismus je bohužel celosvětový fenomén, proti kterému musíme bojovat. Česká republika terorem zatím nebyla ovlivněna, ale jsem si jistý, že ovlivněna bude,“ řekl CNN Prima NEWS. Upozornil, že rozmach Tálibánu v Afghánistánu může nastartovat sérii problémů i pro evropské země.

„Budeme svědky velkých migračních vln. Začalo to teprve teď, ale bude to pokračovat. To, že se Tálibán a potažmo i Al-Káida v podstatě vrátily do Kábulu, znamená, že se stanou zdrojem inspirace pro další teroristické organizace,“ doplnil pro redakci Jatom, který v CVT nově působí jako prezident sboru poradců. V něm sedí také další izraelští odborníci či bývalý velvyslanec v Rusku a ministr obrany Miroslav Kostelka.

Dani Jatom se narodil v roce 1945 v Netanji. Na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě vystudoval matematiku, fyziku a informatiku, nakonec se ale rozhodl pro vojenskou kariéru v řadách izraelské armády, kam narukoval v roce 1963. Skrze ni se pak dostal do speciální jednotky Sajeret Matkal, kde se postupně vypracoval do pozice zástupce velitele.

Právě tato elitní úderná formace měla 9. května 1972 na starost vysvobození rukojmích z uneseného belgického letadla společnosti Sabena. Let číslo 571 byl na cestě z Bruselu do Tel Avivu, náhle ale posádku přepadla čtveřice palestinských teroristů z organizace Černé září. Na dnešní Ben Gurionovo mezinárodní letiště tak bylo povoláno komando, jehož součástí byl kromě jiných také Jatom.

Společně s dalšími členy Sajeret Matkalu se v rámci Operace Izotop převlékli za mechaniky izraelské aerolinky El Al. Místo avizované opravy ale úmyslně poškodili letadlo, aby nemohli teroristé uniknout, a i díky úsilí vyjednavačů zaskočili únosce zcela nepřipravené. Všichni čtyři ozbrojenci byli zneškodněni, během akce ale byli nešťastnou náhodou zraněni někteří cestující i jeden člen komanda – pozdější premiér Benjamin Netanjahu.

V přítomnosti izraelských politických špiček

Tím Jatomova vojenská kariéra zdaleka neskončila. Později přešel do obrněného sboru izraelské armády a působil jako zástupce velitele na jižní frontě během jomkippurské války. V roce 1982 byl povýšen do hodnosti brigádního generála se specializací na vývoj a výzkum. V hodnosti generálmajora v záloze působil v letech 1991 až 1993 jako náčelník Centrálního velitelství, posléze se stal také velitelem izraelských sil na Západním břehu Jordánu.

Coby vrchní představitel ozbrojených složek musel vypovídat před Šamgarovou komisí po masakru v Jeskyni patriarchů, kde rukou izraelsko-amerického teroristy Barucha Goldstaina zemřely desítky muslimů. V roce 1996 byl jmenován šéfem elitní izraelské rozvědky Mosad, na svůj post po dvou letech ale rezignoval.

Řadu let zastával rovněž pozici vojenského tajemníka ministra obrany Mošeho Arense a premiérů Jicchaka Rabina či Šimona Perese, kterým asistoval v otázkách vnitrostátní bezpečnosti a boje proti terorismu. Od roku 1999 působil jako šéf bezpečnostního a politického štábu tehdejšího premiéra Ehuda Baraka, se kterým se znal ještě z dob Sajeret Matkal.

Sám se ale nevyhýbal politické kariéře. V letech 2003 a 2006 byl Jatom zvolen do zákonodárného Knesetu za Stranu práce. V roce 2008 ovšem odstoupil a začal se naplno věnovat podnikání. V současnosti zastává pozici předsedy skupiny Dantov Global Consulting a nově působí v ČR v neziskovém Centru pro výzkum terorismu.

Tagy:
terorismus Tálibán teroristický útok Izrael rozvědka Mosad Dani Jatom Centrum pro výzkum terorismu

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama