Při útoku amerického dronu v Afghánistánu umírali civilisté
Krátce před odchodem z Afghánistánu provedli Američané dronový útok, při kterém údajně zabili teroristu. Jenže americká média zveřejnila rozsáhlou analýzu, z níž vyplývá, že exploze ve skutečnosti zabila deset civilistů, z toho sedm dětí. Všechny oběti byly navíc z jedné rodiny, která měla Američany v oblibě.
Ve válce v Afghánistánu zemřely během posledních dvaceti let tisíce civilistů. Na konci srpna při americkém dronovém útoku na smutný seznam obětí pravděpodobně přibylo dalších deset jmen.
Když spáchali členové Islámského státu Chorásán v Kábulu teroristické útoky, při kterých zemřelo bezmála 200 lidí, USA se chtěly okamžitě pomstít. A tak americká armáda podnikla dronový útok. Cílem akce měl být terorista, který se podílel na zmíněném úderu a mohl plánovat další. Americká armáda posléze oznámila, že útok se podařil a terorista je mrtvý. Po útoku dronem údajně v jeho autě ještě explodovala nálož.
Jenže jen pár hodin poté se začaly z Afghánistánu šířit zvěsti o tom, že Američané ve skutečnosti žádného teroristu nezabili. Srpnové domněnky teď v rozsáhlých investigativních analýzách potvrdily CNN i New York Times.
Kdo při útoku ve skutečnosti zemřel?
Americká média zveřejnila šokující informace, že při dronovém útoku zemřelo deset civilistů. Všechny oběti spojoval zabitý 43letý Zemarí Ahmádí, který v Afghánistánu pracoval pro americkou neziskovou organizaci Nutrition and Education International. Američany měl prý velmi v oblibě a dokonce se chtěl v brzké době za Atlantik přestěhovat. To už ale nestihl.
Střela z amerického dronu ho pravděpodobně zabila kolem páté hodiny odpoledne, kdy s rodinou po příjezdu z práce parkoval doma auto. Svědci slyšeli jen jedinou explozi, což vyvrací tvrzení americké armády, že po střele dronu ještě vybuchla nálož v autě. Také nezávislí experti po zajištění stop tvrdili, že okolí poškodila jen jedna tlaková vlna.
A @NYTimes investigation casts doubt on the US government's claim that its last drone attack in Kabul hit an ISIS car packed with explosives as opposed to an innocent aid worker and members of his family including children. https://t.co/miegXvQzX7 pic.twitter.com/KglGEsW7wE
— Kenneth Roth (@KenRoth) September 10, 2021
Dron kromě Ahmádího zabil zřejmě děvět jeho přibuzných. Jeho tři vlastní děti (ve věku 9, 15 a 19 let) a dále šest jiných dětí jeho čtyř rodinných příslušníků. Dvěma nejmladším byly pouhé dva roky.
Podle všeho tak Američané zřejmě osm hodin sledovali Ahmádího a jeho auto, neboť se domnívali, že vyjel z jednoho z úkrytů Islámského státu. Chybu posléze nechtěli uznat, nebo o ní hned nevěděli.