reklama

Zbabraný americký útok: Místo teroristy v Kábulu zemřelo sedm dětí, tvrdí média

Krátce před odchodem z Afghánistánu provedli Američané dronový útok, při kterém údajně zabili teroristu. Jenže americká média zveřejnila rozsáhlou analýzu, z níž vyplývá, že exploze ve skutečnosti zabila deset civilistů, z toho sedm dětí. Všechny oběti byly navíc z jedné rodiny, která měla Američany v oblibě.

reklama

Ve válce v Afghánistánu zemřely během posledních dvaceti let tisíce civilistů. Na konci srpna při americkém dronovém útoku na smutný seznam obětí pravděpodobně přibylo dalších deset jmen.

Když spáchali členové Islámského státu Chorásán v Kábulu teroristické útoky, při kterých zemřelo bezmála 200 lidí, USA se chtěly okamžitě pomstít. A tak americká armáda podnikla dronový útok. Cílem akce měl být terorista, který se podílel na zmíněném úderu a mohl plánovat další. Americká armáda posléze oznámila, že útok se podařil a terorista je mrtvý. Po útoku dronem údajně v jeho autě ještě explodovala nálož.

Jenže jen pár hodin poté se začaly z Afghánistánu šířit zvěsti o tom, že Američané ve skutečnosti žádného teroristu nezabili. Srpnové domněnky teď v rozsáhlých investigativních analýzách potvrdily CNN i New York Times.

Kdo při útoku ve skutečnosti zemřel?

Americká média zveřejnila šokující informace, že při dronovém útoku zemřelo deset civilistů. Všechny oběti spojoval zabitý 43letý Zemarí Ahmádí, který v Afghánistánu pracoval pro americkou neziskovou organizaci Nutrition and Education International. Američany měl prý velmi v oblibě a dokonce se chtěl v brzké době za Atlantik přestěhovat. To už ale nestihl.

Střela z amerického dronu ho pravděpodobně zabila kolem páté hodiny odpoledne, kdy s rodinou po příjezdu z práce parkoval doma auto. Svědci slyšeli jen jedinou explozi, což vyvrací tvrzení americké armády, že po střele dronu ještě vybuchla nálož v autě. Také nezávislí experti po zajištění stop tvrdili, že okolí poškodila jen jedna tlaková vlna.

Dron kromě Ahmádího zabil zřejmě děvět jeho přibuzných. Jeho tři vlastní děti (ve věku 9, 15 a 19 let) a dále šest jiných dětí jeho čtyř rodinných příslušníků. Dvěma nejmladším byly pouhé dva roky.

Podle všeho tak Američané zřejmě osm hodin sledovali Ahmádího a jeho auto, neboť se domnívali, že vyjel z jednoho z úkrytů Islámského státu. Chybu posléze nechtěli uznat, nebo o ní hned nevěděli.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Domácí zpravodajství

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama