Bylo to jako tsunami. Záběry odhalily rozsah zkázy po katastrofálních povodních ve Španělsku

Katastrofální povodně odřízly Valencii od okolního světa

Záplavy ve Španělsku si vyžádaly desítky mrtvých

Na jihovýchodě Španělska pokračují záchranné a odklízecí práce po katastrofálních povodních, při nichž zemřelo nejméně 95 lidí. Podle místních médií počet obětí zřejmě není konečný, protože se stále pohřešuje neupřesněný počet lidí. V zemi ve čtvrtek začal třídenní státní smutek, který vláda kvůli této tragédii vyhlásila, a do nejhůře postiženého regionu Valencie má přijet premiér Pedro Sánchez. V některých oblastech stále platí druhý nejvyšší stupeň varování kvůli dešťům.

Přívalové deště zasáhly jihovýchod Španělska v úterý a způsobily nejhorší povodně v zemi za několik desetiletí. I ve čtvrtek ráno zůstává Valencie odříznutá od dalších regionů, zničené jsou silnice, na nichž voda převrátila stovky aut, mosty i domy. Na řadě komunikací ve Valencii je stále přerušen provoz. Tisíce domácností zůstávají bez proudu, ve středu jich bylo na 150 000.

ČTĚTE TAKÉ: Ničivé povodně ve Španělsku. Zahynulo nejméně 95 osob. Lidé museli nocovat na střechách domů

Záplavy zastavily i provoz na vysokorychlostní železnici z Valencie do Madridu, vlaky tam nebudou jezdit nejméně do neděle, uvedl podle televize RTVE ministr dopravy Óscar Puente. Do Valencie nejezdí ani příměstské vlaky a přerušeno je i spojení mezi Valencií a Barcelonou.

Hrdina povodní ze středních Čech: Do vrtulníku ze střech posbíral 22 lidí

Šlo jim o život a kdyby se na nebi neobjevil vrtulník, nejspíš by skončili v rozbouřené vodě. Někteří u sebe měli malé děti, i přesto odmítli evakuaci. Jiní by si nenechali pomoci, aniž by na palubu nevzali záchranáři i jejich psa. Lukáš Vejvar – hasič ze středních Čech – byl jedním z členů posádky policejního vrtulníku, který startoval z Prahy, aby zachraňoval na Jesenicku.

Srážky už sice zeslábly, i dnes ale platí oranžový (druhý nejvyšší) stupeň varování v několika provinciích, mimo jiné v Katalánsku, v Andalusii a v Extremaduře.

Silná kritika regionální vlády

Téměř všechny oběti zabily povodně ve Valencii, jeden člověk zemřel v Málaze a dvě ženy v Kastilii-La Mancha. Někteří lidé v záplavové oblasti uvedli podle webu Sky News, že síla vody byla „jako tsunami“ a auta v ulicích se převracela jedno přes druhé.

Valencijská regionální vláda si vysloužila také kritiku, že varování meteorologů podcenila a nevyhlásila včas nejvyšší stupeň nouze, který by znamenal i nasazení vojáků na pomoc. Předseda valencijské vlády Carlos Mazón dokonce v úterý ve 13:14 na sociální síti X napsal mimo jiné, že „bouře se pohybuje směrem do pohoří Serranía de Cuenca, proto se očekává, že kolem 18:00 bude intenzita srážek slábnout na celém zbytku regionu Valencie“. Tento příspěvek posléze smazal, napsala místní média.

Podle deníku El País španělská meteorologická služba Aemet vydala nejvyšší (červené) varování před vydatnými dešti ve Valencii v úterý ráno v 7:31. Valencijská vláda vyhlásila přitom přes den jen druhý nejvyšší nouzový stupeň v části regionu, který večer rozšířila na větší území. Až v osm hodin večer regionální vláda poslala varování lidem prostřednictvím SMS zpráv a půl hodiny nato si teprve vyžádala pomoc od španělské armády. Mazón, který je z opoziční Lidové strany (PP), se podle deníku El País ve středu snažil svalit zodpovědnost stran varovných SMS na ústřední vládu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tragédie, která dodnes děsí. Tsunami v Dolomitech bylo jako atomovka, zemřely tisíce lidí

Tagy:
povodeň Španělsko katastrofa tsunami vláda přírodní katastrofa El País Valencie katastrofy, nehody a mimořádné události meteorologická katastrofa