Vedení Alternativy pro Německo (AfD) není podle informací deníku Bild spokojeno s vyjádřením svého poslance a dvojky na stranické kandidátce pro volby do Evropského parlamentu Petra Bystroně k podezřením z braní úplatků. Bystroň ve čtvrtek v dopise spolupředsedům strany Alici Weidelové a Tinu Chrupallovi odmítl, že by od proruské zpravodajské platformy Voice of Europe či od Rusů dostával peníze.
Vedení strany ztrácí v Bystroně důvěru, což umocňuje i to, že poslanec příliš často a příliš okatě cestoval do Ruska či Běloruska, napsal Bild. Poukázal také na to, že Bystroň přijímání úplatků zcela nepopřel, když uvedl, že peníze nedostával od spolupracovníků Voice of Europe či od Rusů. Peníze tak ale mohl podle Bildu obdržet třeba od Ukrajince Viktora Medvedčuka, který stojí na straně ruského prezidenta Vladimira Putina a kterého Česko zařadilo na svůj sankční seznam i kvůli jeho finančním vazbám na Voice of Europe.
ČTĚTE DÁLE: Spor Pirátů se STAN o eurokomisaře? Jako hádka mravence se slonem, míní komentátor
Podezřením nečelí jen Bystroň, ale také lídr pravicově populistické AfD pro eurovolby Maximilian Krah. Podezření vůči Krahovi ale nejsou tak konkrétní jako proti Bystroňovi, což Krah využil k tomu, aby se od volební dvojky distancoval. Podle Kraha by se Bystroň prozatím neměl účastnit předvolební kampaně. Bystroň ale řekl, že pro to není důvod.
"Vedeme kampaň jako strana právního státu, nyní ale čelí vedoucí dvojice podezřením z korupce," citoval Bild nejmenovaného vysokého představitele AfD. Deník dodal, že strana Kraha ani Bystroně nemůže z kandidátky vyškrtnout, i kdyby chtěla, protože už vypršel časový limit pro změnu kandidátky.
V pondělí zasedne vedení AfD, které se kauzou bude zabývat. Bystroň řekl, že chce předsednictvu celou věc osobně vysvětlit.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Politická strana AfD je trnem v oku některých Němců