reklama

Čapí hnízdo se vytahuje vždy před volbami. Vypadá to jako kampaň opozice, tvrdí Hyťhová

Kauza Čapí hnízdo, v níž premiér Andrej Babiš (ANO) čelí obvinění z dotačního podvodu, se vyšetřuje už šestým rokem. Případ před necelým týdnem vrátil policii k doplnění dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. „Připadá mi to jako kampaň opozičních stran,“ řekla Tereza Hyťhová (za TSS) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

reklama

Podle Hyťhové je divné, že se „takové kauzy vždy vytahují před volbami“. Spis však nečetla, a tak jej blíže nemůže komentovat. „Chápu, že všichni chceme vidět spravedlnost. Připadá mi to jako kampaň opozičních stran,“ řekla poslankyně, která bude svůj mandát obhajovat v Ústeckém kraji.

Takovou teorii ale odmítl Petr Gazdík (STAN). „Vytáhl to státní zástupce, s tím opozice nemá nic společného,“ označil tvrzení Hyťhové za nesmysl. Gazdík řekl, že spis měl možnost vidět, ale nepřísluší mu jej komentovat. „Na druhou stranu má Sněmovna kontrolní roli a délka vyšetřování je neúměrná a výsměch spravedlnosti. Pokud si je někdo rovnější než ostatní, tak je něco špatně,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nacher: Poškozuje to jen hnutí ANO

S Gazdíkem ovšem ne zcela souhlasil poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. „Sice to trvá dlouho, ale kontinuálně se to vrací vždy před volbami. A pokud je někdo poškozen, tak jen hnutí ANO,“ oponoval. Podle něho je zvláštní, jak se mění názor některých lidí na práci státních zástupců. „Když pan Šaroch trestní stíhání Andreje Babiše zastavil, najednou se z adorace státních zástupců stalo pronásledování pana Šarocha,“ dodal Patrik Nacher.

Nad délkou vyšetřování případu Čapí hnízdo se podivil také poslanec KSČM Stanislav Grospič. „Někdy se to táhne i ke škodě těch, kterých se to týká. Pokud je ta věc jasná a průkazná, pak je to neúměrně dlouhé. Konečný výsledek se neustále posouvá. Pak je otázkou, zda orgány činné v trestním řízení mají či nemají oprávnění využít té poslední hodiny lhůty a rozhodnout, že to znovu odkládají,“ řekl.

Do poloviny září

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch na konci srpna rozhodl, že kauzu Čapí hnízdo vrátí policejním orgánům k doplnění vyšetřování. Důvodem jsou nové informace, které se po ukončení vyšetřování údajně objevily.

„Státní zástupce i v průběhu zpracování věci vyhodnocoval veškerá nová zjištění, která vyplývala jak z podání obhajoby, tak z informací, které se objevily ve veřejných sdělovacích prostředcích, a dospěl k závěru, že některé informace mohou být pro další postup ve věci relevantní a je namístě se jimi blíže zabývat,“ řekl mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

Vyšetřování by podle Cimbaly mělo být doplněno především o výslechy svědků. Policisté na to dostali dva týdny. Lhůta tedy vyprší v polovině září, čili zhruba tři týdny před volbami do Poslanecké sněmovny.

Tagy:
Andrej Babiš Partie Partie Terezie Tománkové Čapí hnízdo Tereza Hyťhová volby 2021 dotační podvod Jaroslav Šaroch

Hlavní zprávy

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Příjemných teplot si užijeme ještě pár dní. Státní svátek však doprovodí déšť i bouřky

Počasí na státní svátek svatého Václava bude na většině území České republiky oblačné až polojasné, teploty opět přesáhnou 20 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Řidiči by si měli dát pozor na ojedinělé ranní mlhy, na východě českého území pak meteorologové očekávají přeháňky. V dalších dnech se lehce ochladí, stále se ale můžeme těšit na teploty kolem 20 °C.

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama