Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

„Čelíme úplně přirozené emoci strachu. Strachu o život, zdraví, ztrátu blízkých, o svou existenci, zaměstnání. Je to emoce a stav, na který nemáme manuál, a nejme na to zvyklí. Je to nová etapa,“ prohlásila Čaputová s tím, že to nejen na Slovensku vede k roztříštěnosti společnosti.

„Tato doba nás nesmírně učí a lekce, kterou absolvujeme, ještě stále probíhá,“ hodnotila prezidentka v projevu aktuální vypjatou dobu.

Situace v Česku je vážná

Uvedla, že sleduje i vývoj v Česku a její země se z toho podle ní musí především poučit.

„Situace v Česku je opravdu vážná. A to první, co mě napadne, není odstrašující příklad, ale velká míra soucitu a empatie k lidem, protože těch se to primárně týká. Hrozba je mimořádná. Situace je těžká už nyní. A když se podíváme na perspektivu, tak musíme být mimořádně pozorní a dělat vše, abychom vývoji buď zabránili, nebo maximálně eliminovali dopady,“ prohlásila v úvodu rozhovoru slovenská prezidentka.

„Sami máme, co dělat, abychom to dobře zvládli. Mnohé restrikce jsme přijali trochu dřív než v ČR, tak snad nebude nutné, abychom následovali vývoj v Česku,“ dodala s tím, že je denně v kontaktu s odborníky, kteří ji o všem informují.

Hlavní téma je komunikace

Za jedno z velkých témat, které koronavirovou krizi doprovází, je podle ní způsob komunikace představitelů státu směrem k občanům a s tím spojená důvěra občanů.

„Musíme splňovat velmi vysoké standardy krizové komunikace a součástí toho je pravdivě pojmenovávat hrozby, ani neubírat ani nepřehánět a lidi nestrašit nad míru, která je potřebná,“ pokračovala dále s tím, že jak česká, tak i slovenská vláda v tom mají nedostatky.

Právě komunikace je jedna z věcí, kterou svému premiérovi vyčítá. „S tímto stylem komunikace pan premiér volby vyhrál a byl legitimně zvolený. Něco jiného je ale vést politickou kampaň a něco jiného vést krizovou komunikace. Je nesmírně důležité být pozorný ke každému slovu,“ uvedla Čaputová velmi diplomaticky s tím, že hlavní břímě komunikace by měli nést odborníci a epidemiologové.

Prymulův konec je logický důsledek

V rámci úlohy, kterou vedoucí osoby státu mají, chápe i krok českého premiéra Andreje Babiše k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

„Bylo to pro mě překvapení, protože v tomto napjatém období, kdy jsou omezována práva lidí, bylo jasné, že je to obrázek, který je problém a odvolání pana Prymuly chápu jako logický politický důsledek,“ uvedla Čaputová na dotaz, zda ji situace v Česku překvapila. Ústavní činitelé podle ní musí splňovat vysoké nároky, které jsou na ně kladeny.

Prezidentka souhlasí s omezením pohybu

Své vládě v řešení koronavirové situace nyní nic zásadního nevyčítá, čas na zhodnocení vládních opatření podle ní teprve přijde. V rámci opatření, která Slovensko buď už přijalo, nebo zvažuje, souhlasí například s plánovanými kontrolami na hranicích i omezením pohybu.

„Je to sice zásah do svobody pohybu, ale ústava to předpokládá jako možné a myslím, že tímto směrem omezení svobody pohybu je naprosto legitimní nástroj,“ uvedla dále.

Stejně jako Češi, tak i Slováci podle ní mohli lépe využít čas v létě. „To, co se doteď ukazuje, je, že jsme možná ne zcela využili přestávku na nádech mezi první a druhou vlnou. To co je klíčové a co by mělo být naplněno, je dobré a kvalitní trasování a alokace příslušného množství kapacit. Tomu jsme měli věnovat intenzivnější a větší pozornost ze začátku,“ uvedla Čaputová.

Plnou podporu z její strany naopak nemá systém celostátního plošné trasování, které by mělo proběhnout o víkendu.

„Respektuji toto rozhodnutí, ale potřebujeme si být absolutně jistí, že to neodčerpá kapacity, které potřebujeme v nemocnicích. Na mnoho z těchto otázek ještě nejsou odpovědi,“ uvedla dále a tím, že jde o významný krok, kterým by mohla slovenská vláda úspěšně proti nákaze bojovat.

Mou úlohou je posilovat naději lidí

Ona sama ale podle svých slov nemůže dělat nic jiného, než opatření komentovat. Hlavní úkol je na vládě. „Bez přehánění mohu povědět, že s touto otázkou usínám a probouzím se,“ odpověděla Zuzana Čaputová na dotaz, jak může ona jako prezidentka v těchto dnech pomoci občanům.

„Mou úlohou je posilovat naději lidí. Chci být smysluplně užitečná a nápomocná. Po dobu první vlny jsem se věnovala tématům, která jsou jakoby v pozadí jako starost o seniory, nebo domácí násilí. Jsou to témata, která tato doba přinese. Ve smyslu ústavy nemohu krizi řídit, mohu pomáhat tomu, aby se dobrá opatření přijímala hladce,“ doplnila.

Uvedla mimo jiné i to, že bude na Slovensku podporovat, aby byl 28. říjen státním svátkem, což zatím u našich sousedů není.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala se dopustil kiksu. Ekonom volá po zvýšení normativů za bydlení, jak by pomohly?
Bydlení

Fiala se dopustil kiksu. Ekonom volá po zvýšení normativů za bydlení, jak by pomohly?

Vláda zváží úpravu takzvaných normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku. Příští týden požádá úřady o údaje pro případné navýšení částek. Ve čtvrtek to řekl premiér Petr Fiala. Debatu o podpoře vyvolal premiér svým slibem po jednání vlády, že stát lidem výdaje na byt nad 30 či 35 procent jejich příjmu dorovná. To ale podle ekonomů není splnitelné, podle Lukáše Kovandy se Fiala dopustil zásadního kiksu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:53

Belbek má být největší leteckou základnou Rusů na Krymu

22:22

Na Krymu jsou opět hlášeny exploze

22:01

Ukrajinská nadace koupila satelit na pomoc armádě

21:19

V ruské oblasti u Ukrajiny vypukl požár muničního skladu

Komplikace pro Slavii. S Rakówem prohrála 1:2 a v pražské odvetě musí zvítězit

Fotbalisté pražské Slavie prohráli v úvodním utkání závěrečného 4. předkola Evropské konferenční ligy v Čenstochové 1:2 a zkomplikovali si boj o postup do skupiny. Raków v souboji vicemistrů svých zemí poslal v 29. minutě do vedení Ivi López, v 60. minutě vyrovnal Tomáš Holeš, ale vzápětí rozhodl domácí Fran Tudor. V dresu Čenstochové chyběl kvůli zranění český kapitán Tomáš Petrášek. Odveta je na programu za týden v Edenu.

Vyhláška o maximální teplotě je děravá jako ementál. Právník zmínil paradoxy i absurdity

Snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech? Povinnost není na straně koncových uživatelů, ale vlastníků nebo jejich společenství. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to o připravované vyhlášce Ministerstva průmyslu a obchodu řekl právník Jan Chudoba. Podotkl, že pokud si lidé místo 18 °C vytopí o pár stupňů více, nikdo pokuty vymáhat nebude a ani nemůže. Chudoba také nastínil paradoxy i bizarnosti, které mohou případné kontroly doprovázet.

Živě
ON-LINE: Na západě Ruska propukl požár ve skladu munice. Probíhají evakuace vesnic

Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Při útoku na Charkov zemřelo nejméně sedm lidí, dalších sedmnáct je zraněno. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se záměrně rozhodl občany neinformovat před vypuknutím ruské invaze. Moskva obviňuje Kyjev, že během Guterresovy návštěvy chystá provokaci v Záporožské jaderné elektrárně. Ukrajinci naopak viní Rusko.

Nejméně kvalifikovaná vláda od roku 1989. Fiala je moderátor bez vize, kritizuje Paroubek

Bývalý šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do současné vlády pod vedením předsedy Petra Fialy (ODS). Tvrdí, že tento kabinet je nejméně kvalifikovanou vládou od sametové revoluce. Paroubek nešetřil zejména ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), nelíbí se mu ani přístup samotného Fialy. Důvodem kritiky je prý více než chabý přístup k řešení současné ekonomické krize i války na Ukrajině.

Finská premiérka se odvázala. Ať doloží test na drogy, zní po jejím divokém tanci z koalice

Finská premiérka Sanna Marinová je vnímána jako velmi pokroková a neotřelá státnička. Nyní na sebe ovšem upozornila takovým způsobem, že vyvolává jak souhlas a pochvaly, tak i kritiku. Na sociální sítě totiž uniklo video, kterak se svými přáteli divoce tančí a baví se. Kvůli party musí čelit nejen otázkám médií. ale hlavně výzvám, aby podstoupila test na drogy.

Hororová dovolená houslisty Šporcla. S rodinou čelil výhrůžkám, trápily je zdravotní potíže

Po dvou letech restrikcí si i uznávaný houslista Pavel Šporcl toužil užít zaslouženou dovolenou v zahraničí. S rodinou proto zamířil k moři do Maroka. Namísto relaxu a užívání si volných chvil však čelil vyhrožování, trápily ho zdravotní potíže a nepohodl se s cestovní kanceláří. O svém zážitku informoval sledující na Facebooku.

Drtivý útok Ukrajinců. Zabili jsme 100 ruských vojáků včetně velení armády, tvrdí gubernátor

Ukrajinci zasadili Rusům další tvrdý úder. V okupovaném Lysyčansku srovnali raketami se zemí budovu velitelství. A celkový účet může Rusy hodně bolet. Podle ukrajinského představitele totiž přišlo o život přibližně 100 ruských vojáků včetně velení 2. armády a 20 příslušníků tajné služby FSB. Tato tvrzení nelze nezávisle ověřit, nicméně video s ničivými následky útoku sdílely i čečenské speciální jednotky.

Domácí zpravodajství

Miloš Zeman je v nemocnici. Absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke konstatovala, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci. Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář dodal, že Zeman absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích loni na podzim. Její vyjmutí však dle něj přichází v úvahu nejdříve ke konci roku. Zeman byl loni na podzim v nemocnici 48 dní, panovaly pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti.

Rakušan udělal s Mlejnkem chybu. Od začátku jsem byl proti koalici se STAN, říká Pirát

Šéf Starostů Vít Rakušan měl přehodnotit své rozhodnutí jmenovat ředitelem civilní rozvědky Petra Mlejnka, myslí si europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Mlejnek je podle něj nedůvěryhodný kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Peksa zároveň přiznal, že od začátku se mu koalice PirSTAN nelíbila. Kritikou na adresu Rakušana nešetřil ani europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO).