Sektor sdílených aut zažívá během pandemie žně. Kvůli vládním restrikcím – zákazu vycházení, omezené hromadné dopravě – se lidé po celém světě začali shánět po alternativních možnostech přesunu z místa A do místa B. Ti, kteří nechtějí utrácet za taxi, služby Uber nebo Bolt ani za vlastní auto, se tak uchýlili ke sdíleným vozidlům.
Ridesharingu (způsobu dopravy, při kterém cestující s řidičem sdílí směr jízdy) se lidé začali vyhýbat rovněž kvůli strachu z infekce. Nejznámější ridesharingová firma Uber tak smutní, podle deníku The Guardian jsou její letošní tržby o více než 70 procent nižší než ty loňské. Firma teď finančně spoléhá na svou divizi Uber Eats, která se zabývá rozvážkou jídla a jen za první dva kvartály letošního roku vydělala tolik, co za celý minulý rok.
Podobně špatně jako Uber je na tom ridesharingová společnost Bolt, která hlásí taktéž zhruba 70procentní pokles.
Carsharing jako jediná možnost dopravy
Za úsvitu ekonomické krize začíná být pro mnoho lidí představa koupě vlastního auta utopická. V USA si může dovolit pořídit auto bez půjčky jen 18 procent domácností, s postupující nezaměstnaností se toto číslo bude zřejmě ještě snižovat.
Zatímco před pandemií lidé využívali sdílená auta prakticky jen na sporadické výlety či nákupy, během koronavirové krize je zahraniční řidiči začali využívat i pro rutinní cesty do práce. V USA slaví úspěch carsharingové firmy jako Turo nebo Zipcar. Auta, která pronajímají, jsou mnohdy zadaná na týdny dopředu.
Discounted driving rates make using Zipcar an easy and affordable way to travel. Parked nearby, you can book a car by the hour or day with tons included! Join at: https://t.co/ZeG89udCzQ pic.twitter.com/IzEl34qKZs
— Equity Residential (@EquityRes) November 16, 2020
„Musíme do naší flotily přidávat každý týden stovky aut, abychom vyhověli vzrůstající poptávce,“ sdělil pro The Guardian mluvčí společnosti Zipcar.
U carsharingu lidé oceňují hlavně komfort. Mohou půjčené auto řídit sami a krom levného pronájmu platí jen pohonné hmoty. Veškeré servisní náklady jdou zpravidla na účet carsharingové firmy.
Vzestup „mileniálské“ služby
„Carsharing je světlým bodem v dopravě zasažené koronavirem,“ řekl analytik Roger Lanctot pro web Business Wire, podle něj se počet pronajímaných aut letos globálně zvýšil o více než 30 procent oproti minulému roku.
Podle expertů jde jen o počátek budoucího trendu. Obchodní firma Frost & Sullivan vypracovala analýzu, ze které vyplývá, že počet uživatelů carsharingu vzroste celosvětově do pěti let na dvojnásobek. V současnosti jezdí sdílenými auty po celém světě bezmála 17 milionů lidí (řada z nich patří ke generaci takzvaných mileniálů), v roce 2025 takových řidičů bude asi 36 milionů.