Čech zachytil kometu na noční obloze. NASA snímek zvolila za fotografii dne

NASA ocenila snímek českého fotografa Miloslava Druckmüllera

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v sobotu jako astronomickou fotografii dne zveřejnil snímek českého fotografa a matematika Miloslava Druckmüllera z brněnského Vysokého učení technického.

Snímek zachycuje kometu Neowise, kterou lze v těchto dnech pozorovat na noční obloze pouhýma očima a patří k nejjasnějším kometám za poslední roky. Informoval o tom astronom a fotograf Petr Horálek.

„Je to již čtrnáctý snímek pořízený z Česka a jubilejní desátý právě profesora Druckmüllera,“ uvedl Horálek, jehož tvorbu si NASA pro astronomický snímek dne vybrala již několikrát. Například v květnu zabodoval s fotografií zachycující meteorický rej Lyridy.

To v sobotu Druckmüller svůj úspěch téměř prospal. „Ta fotografie vznikla za velmi komplikovaných podmínek. Podle předpovědi mělo být v Brně zataženo, takže já jsem klidně spal. Ale naprostou náhodou jsem se probudil před druhou ráno a zjistil jsem, že je jasno,“ popsal fotograf pro CNN Prima NEWS.

Druckmüller tak v rychlosti nasedl na trolejbus a nedaleko konečné zastávky vyběhl na pole. Na místě hbitě sestavil astronomickou montáž a kometu vyfotil.

Jak NASA vybírá snímek dne?

Astronomický snímek dne NASA (APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější fotografie vesmíru, kterou pro každý den vybírají a doplňují popisem astronomové Jerry Bonnell a Robert Nemiroff. Mottem APODu je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy výběr začal, se stal jedním z nejuznávanějších svého druhu po celém světě, uvedl Horálek.

Průvodní texty jsou překládány do 23 jazyků včetně češtiny, o kterou se stará od roku 1999 Josef Chlachula. Na sociálních sítích APOD sledují stovky miliony návštěvníků denně.

Tagy: