NASA zvolila český snímek za fotografii dne
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v sobotu jako astronomickou fotografii dne zveřejnil snímek českého fotografa a matematika Miloslava Druckmüllera z brněnského Vysokého učení technického.
Snímek zachycuje kometu Neowise, kterou lze v těchto dnech pozorovat na noční obloze pouhýma očima a patří k nejjasnějším kometám za poslední roky. Informoval o tom astronom a fotograf Petr Horálek.
„Je to již čtrnáctý snímek pořízený z Česka a jubilejní desátý právě profesora Druckmüllera,“ uvedl Horálek, jehož tvorbu si NASA pro astronomický snímek dne vybrala již několikrát. Například v květnu zabodoval s fotografií zachycující meteorický rej Lyridy.
NASA varuje před planetkou, která proletí kolem Země blíže než Měsíc
Prvního září by měla kolem Země proletět planetka, nesprávně označovaná jako asteroid, ve vzdálenosti necelých 72 tisíc kilometrů. To je přibližně devětkrát menší distance než ta, která dělí Zemi od Měsíce. Upozornil na to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) s tím, že asteroid přidal do seznamu Zemi blízkých objektů NEO (Near Earth Objects).
To v sobotu Druckmüller svůj úspěch téměř prospal. „Ta fotografie vznikla za velmi komplikovaných podmínek. Podle předpovědi mělo být v Brně zataženo, takže já jsem klidně spal. Ale naprostou náhodou jsem se probudil před druhou ráno a zjistil jsem, že je jasno,“ popsal fotograf pro CNN Prima NEWS.
Druckmüller tak v rychlosti nasedl na trolejbus a nedaleko konečné zastávky vyběhl na pole. Na místě hbitě sestavil astronomickou montáž a kometu vyfotil.
Jak NASA vybírá snímek dne?
Astronomický snímek dne NASA (APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější fotografie vesmíru, kterou pro každý den vybírají a doplňují popisem astronomové Jerry Bonnell a Robert Nemiroff. Mottem APODu je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy výběr začal, se stal jedním z nejuznávanějších svého druhu po celém světě, uvedl Horálek.
Průvodní texty jsou překládány do 23 jazyků včetně češtiny, o kterou se stará od roku 1999 Josef Chlachula. Na sociálních sítích APOD sledují stovky miliony návštěvníků denně.