Zrušení více než 10 tisíc právních předpisů, které ztratily význam a už se nepoužívají, podpořila Sněmovna v prvním čtení. Jsou mezi nimi i zákony z první republiky nebo z dob socialismu, ale také kuriozity. Například zákon o zrušení celibátu učitelek z roku 1919.
Ministerstvo vnitra chce zrušit 10 283 předpisů. Podle šéfa rezortu Víta Rakušana (STAN) jen zaplevelují český právní řád. „Jsou to zbytečné normy, které už tam nemají co dělat,“ zdůvodnil šéf rezortu vnitra Rakušan.
Mezi právními předpisy, které chce vnitro zrušit, jsou i kuriozity – například nařízení vlády republiky Československé z roku 1920 o změně příslušnosti při rozdělování sody krystalové a zrušení přidělování mýdla a pracího prášku. Nebo zákon z roku 1931 o uzavírání krámů dne 24. prosince každého roku o 17. hodině.
Pavel Česko do války nezatáhne. Prezident sám nemůže vyhlásit ani mobilizaci, říká Hraba
Strach části voličů z možné mobilizace a zatažení do války je bezpředmětný, protože prezident takový krok jednoduše učinit nemůže. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl senátor a předseda Stálé komise Senátu pro Ústavu Zdeněk Hraba. Podle člena senátorského klubu ODS a TOP 09 má hlava státu jen omezené pravomoci. Kromě toho se v horní komoře Parlamentu diskutuje, že by se ještě více zúžily.
Některé právní normy pobavily i samotného ministra vnitra. „Nesmyslné zákony o výrobě chleba z roku 1930 a o rušení celibátu učitelek z roku 1919,“ popsal Rakušan. Proti se nestaví ani opozice. „Jsme pro úklid. Pro systém je to odlehčení,“ popsal předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).
Podle právníků nejsme s historickými a bizarními předpisy ve světě sami. „Většina zákonů už ani dnes nemohla sloužit svému účelu. Třeba kuriózní anglický případ, kdy v době, kdy se už jezdilo po dálnicích, platil zákon, který uváděl, že před autem musel běžet člověk s praporkem,“ popsal právník Jan Černý.
Pokud návrh na zrušení přebytečných předpisů projde Parlamentem a podepíše ho i prezident, právní řád se vyčistí k 1. lednu 2024.