Vodné a stočné nadále zdražují
Vodné a stočné nadále zdražují. Přestože si jednotlivé vodárny netroufají ceny vody na příští rok odhadovat, jejich svaz očekává zdražení až o 20 procent. Na vině jsou drahé energie. Pokud by vodohospodářům prodával stát energie prostřednictvím svého obchodníka, mohl by se prý růst cen zmírnit.
Energie, chemické přípravky nebo opravy vodovodů. Hlavně u těchto položek se vodohospodářům dramaticky zvýšily náklady.
„Je to především elektrická energie, která se spotřebovavá při úpravě vody, dopravě vody a při čištění odpadních vod,“ vysvětluje Miroslav Vostrý, předseda Sdružení odboru vodovodů a kanalizací ČR. Podle něj může být narůst v určitých oblastech i dvacetiprocentní.
Praze se cena vody za posledních třicet let výrazně měnila. V roce 1992 platili Pražané za tisíc litrů vody 3 koruny, v roce 2000 to bylo 33 korun. „Ta cena průběžně rostla jako všechny ceny v České republice. Ta cena teď v roce 2022 je 108 korun. Cena zřejmě poroste, ale říct nějakou konkrétní částku je zatím předčasné,“ vysvětluje mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
I když se cena vody zvyšovala i na Zlínsku, stále tam patří k těm nejlevnějším v republice. Jak bude situace vypadat příští rok zatím nikdo ještě neví. „Současná doba je velmi turbulentní. Všechny parametry jsou v podstatě plovoucí, všechno se mění,“ říká předseda představenstva Vodovodů a kanalizací, Svatopluk Březík.
Cena vodného a stočného se pak liší region od regionu. Zatímco na severu Čech ve Frýdlantu platí za kubík vody 138 korun, v Krnově je to 56 korun. Celorepublikový průměr je 100 korun.
Vodohospodáři chtějí, aby nakupovali energie přes takzvaného Státního obchoníka s energiemi. Ministerstvo průmyslu a obchodu prý ale zatím na jejich výzvy nereaguje.