Rádi si v domě nebo v bytě přitopíte? Pak pozor, místnosti s teplotou kolem 25 °C nejsou dobré pro zdraví a samozřejmě ani pro rozpočet. Kvůli vysokým cenám energií se řada Čechů při nastávající topné sezoně zřejmě uskromní.
Přitopit si třeba na 25 °C není úplně ideální. Tzv. trenková teplota podle odborníků může škodit vašemu zdraví – venku se pak jednoduše nachladíte. „Otužováním se imunita zvyšuje. Přetápěním se naopak zhoršuje, proto se stáváme choulostivější,“ vysvětlil kardiochirurg Jan Pirk.
A jak bychom měli topit v jednotlivých místnostech? Třeba v obýváku, kde trávíme nejvíce času, by měla být teplota mezi 20 až 22 °C. V ložnici by vás měla zahřát hlavně peřina, proto se doporučuje 16 až 18 °C.
Zvýšená cena energií
Po snížení teploty se navíc uleví i vaší peněžence. Přeci jen každý stupeň navíc znamená zvýšení ceny energií o šest procent, což je v průměrné domácnosti o tři tisíce navíc. „Ta situace je dnes dramaticky odlišná. Ceny za vytápění výrazně narostly, proto je dobré zvážit, jestli potřebujeme v místnosti 25 a více stupňů, možná bychom si vystačili s 20 °C a svetrem nebo mikinou,“ upozornil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Navíc tím i šetříte životní prostředí. Samozřejmě záleží, čím v domácnosti topíte. „Nejhorší je uhlí, protože to je palivo, při kterém dochází, i když se používají různé filtry, k největšímu generování škodlivin,“ řekl Pavel Rössner z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.
Nejvíce Češi topí plynem. Používá ho každá druhá domácnost. Čtvrtina Čechů pak využívá ústřední topení.