Cenový šok sílí. Zemědělská produkce zdražila nejvíce za 30 let, hlavně obilí a olejniny

Inflace zcela jistě neřekla v dubnu poslední slovo a spotřebitelské ceny nepochybně zrychlí svůj růst. Potvrzují to aktuální data Českého statistického úřadu o vývoji cen průmyslových, zemědělských a stavebních výrobců. Ty v dubnu stouply meziročně nejvíce od roku 1992 a nepochybně se propíšou do dalšího vzestupu spotřebitelské inflace.

K nejrychlejšímu cenovému růstu došlo u zemědělské produkce, která v dubnu meziročně zdražila o 35,3 % a oproti březnu o 8 %. Ceny v průmyslu stouply o 26,6 % a ve stavebnictví o 12,9 %. Ve všech třech sektorech došlo v porovnání s březnem ke zrychlení růstu cen. Jde o nejvyšší inflaci ve výrobě od roku 1992.

Podle ekonomů to jen signalizuje, jak se bude v dalších měsících vyvíjet inflace spotřebitelská. „Inflační spirála se dál prudce rozjíždí. Skokový růst cen výrobců předznamenává, že spotřebitelské ceny budou nadále dynamicky růst. Bohužel se stále nacházíme před dosažením vrcholu a další měsíce budou ve znamení ještě vyšší inflace,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

Inflace stále není za zenitem

Podle Křečka je nejhorší situace v rostlinné výrobě, kde ceny meziročně vzrostly o více než 50 %. „Prudce zdražily olejniny o 64,5 % a obiloviny o 51,2 %. Drahota se týká také živočišné výroby. Ceny skotu vzrostly o 25,8 % a ceny jatečních prasat o 19,5 %,“ dodal Štěpán Křeček.

„Dubnová data v souhrnu nepřinesla ani velká překvapení, ani mnoho důvodů k optimismu. Cenově nejvíce problematické sektory zůstávají stejné a napětí v nich nikterak nepolevuje. Ať se podíváme na energie, kovy či potravinářství, žádný z těchto oddílů dosud nevykazuje známky uklidňování,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Podle něj přetrvávají příčiny raketového růstu cen, kterými jsou válka na Ukrajině a dozvuky koronavirové pandemie. „Průsak cen výrobců do cen spotřebitelů bude pokračovat, byť patrně dál menším tempem. Schopnost výrobců přenášet vyšší ceny na zákazníky totiž začíná narážet na limity finančních možností českých domácností,“ dodal Vít Hradil.

Nezbytné zboží bude zdražovat dál

To se má ale týkat především výrobků, které nejsou pro domácnosti nezbytné. Naopak u těch, bez kterých se nelze obejít, se máme připravit na pokračující propisování cen výrobců do spotřebitelské inflace. „Ta tak letos v průměru může atakovat hranici 15 %,“ uzavřel Hradil.

S 15% inflací počítá také Česká národní banka, ovšem nikoli jako průměr za celý letošní rok. Podle ČNB jde o úroveň, na které by mohla kulminovat inflace meziroční, a to v nejbližších měsících. Za celý letošní rok pak ČNB odhaduje inflaci mírně nad 13 %, jak vyplývá z její aktuální Zprávy o měnové politice.

Tagy:
obilí zemědělství ceny průmysl Česká národní banka CNN Prima NEWS ekonom Český statistický úřad inflace zdražování spotřebitel BH Securities ruská invaze na Ukrajinu zemědělská produkce olejniny Březno CYRRUS, a.s.

Hlavní zprávy

Jelínek: Babiš se neštítí přirovnávat voliče koalice k nacistům. Cílí na příznivce SPD
Andrej Babiš

Jelínek: Babiš se neštítí přirovnávat voliče koalice k nacistům. Cílí na příznivce SPD

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svojí rétorikou úmyslně čeří vodu a neštítí se ani přirovnávat voliče vládní pětikoalice k nacistům. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl politolog Lukáš Jelínek s tím, že šéf hnutí ANO se tak snaží zapůsobit i na voliče SPD. Šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek připomněl, že Babiš se podobným způsobem chová už léta. Zároveň si postěžoval, že mnoho lidí i média aktuálně spíš řeší bitky na Babišových mítincích než reálné problémy společnosti.

Češi se bojí zimy. Kvůli nedostatku plynu skupují elektrická kamna, na zboží ale musí čekat
Energetika

Češi se bojí zimy. Kvůli nedostatku plynu skupují elektrická kamna, na zboží ale musí čekat

I když panuje horké léto a teploty se do konce měsíce vyšplhají nad 30 stupňů, lidé se pomalu připravují na studenou zimu. Kvůli obavám z nedostatku plynu vykupují elektrická kamna, přímotopy či elektrické ploténky. Zvýšený zájem zaznamenávají obchody už od ruské invaze na Ukrajinu v únoru. Další vlnu objednávek očekávají prodejci ke konci léta. Některé produkty ale mohou být nedostupné a dá se očekávat i jejich delší dodací lhůta.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:31

Ukrajina podle Zelenského zaměřuje ruské vojáky ostřelující jadernou elektrárnu

23:04

Dánsko je připraveno jednat o vízových omezeních pro Rusy na úrovni EU

22:39

Ruský voják popsal největší problémy armády na frontě: Příšerné podmínky. Porážíme se sami

22:14

Velitel: Ukrajina porazila pětinu ruských vojenských jednotek zapojených do války

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

Brutální útok na Rushdieho: Útočníka obvinili z pokusu o vraždu, motiv zatím není jasný

Muže podezřelého z pátečního útoku na spisovatele Salmana Rushdieho americká prokuratura obvinila z napadení a pokusu o vraždu. Rushdieho pobodal čtyřiadvacetiletý muž identifikovaný jako Hadi Matar narozený ve Spojených státech poté, co jeho rodiče emigrovali z Libanonu, napsala agentura AP. Byl zatčen na místě činu v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution, kde měl britský spisovatel indického původu promluvit.

Babiš chce sestřelit vládu. Blíží se mu soud, chce odvrátit pozornost, reaguje Rakušan

Zatímco vláda Petra Fialy (ODS) řeší energetickou krizi a předsedá v Radě Evropské unie, opozice chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Plán nastínil předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš, který tak chce postupovat v případě, že premiér neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ministr pro CNN Prima NEWS řekl, že Babiš chce jen zakrýt vlastní problémy, které se mu v poslední době nastřádaly. Předseda vlády navíc uvedl, že na vyslovení nedůvěry vládě nemá opozice sílu.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Rusko se chlubí dobytím obce Pisky. Líté boje pokračují, reaguje Kyjev

Rusové v noci na pátek znovu ostřelovali Charkov a okolní vsi. Na jihu Ukrajiny zatýkali místní občany a probíhaly zde domovní prohlídky. Pod palbou byly také dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Ruské ministerstvo obrany vzkázalo, že armáda získala kontrolu nad ukrajinskou obcí Pisky. Kyjev však informaci popřel, líté boje prý nadále pokračují.

Domácí zpravodajství

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér

Aktualizováno

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.

Ukrajinci v Česku o všeobecné mobilizaci: Verbuje se i v obchodech, každý ale neumí zabíjet

Sedm mladých ukrajinských uprchlíků v České republice diskutuje nad všeobecnou mobilizací v rodné vlasti. „Každý muž by měl mít svobodnou volbu. Kdo chce do války, ať jde, za jeho odvahu děkuji. Kdo ale bojovat nechce, toho by do války neměli posílat,“ myslí si 27letá Oryna Dolhopiatovová ze Záporoží. Tedy z města, které denně čelí ruským útokům a kde okupanti obsadili jadernou elektrárnu.