Kovanda: Lidé mohou ušetřit letos na energiích i 10 tisíc. Je to ale jen ticho před bouří

Ekonom Lukáš Kovanda

NOVÝ DEN - 7.1. v 06:51

Začínající rok 2025 by měl být pro spotřebitele příznivější než roky uplynulé, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj letos zlevní energie, v případě potravin se dají očekávat typické sezónní cenové výkyvy, například na Velikonoce. Ekonom však varoval před možnou tikající bombou, která by českou ekonomiku mohla přijít draho.

Dobrou zprávou pro spotřebitele by měl být letos růst reálných mezd, předpovídá hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Je ale nutno říci, že nyní jsou reálné mzdy stále pod úrovní roku 2019, před šesti lety byly mzdy vyšší než nyní, a ta úroveň by se měla dorovnat až letos. Česko zaznamenalo nejhlubší propad reálných mezd ze všech zemí, což stále vede ke skepsi spotřebitele. Spotřebitelská nálada proto není nijak slavná,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Čeká nás rok finanční stability, ekonomika poroste, řekl Michl. Mluvil i o propouštění

Českou ekonomiku však i v roce 2025 čeká složité období, přestože bychom už měli být z nejhoršího venku. „Tento rok bude lepší než kritické roky 2022 a 2023,“ řekl. „V minulých letech vzrostl o 100 tisíc počet lidí, kteří zažívají vážný rozvrat životní úrovně. Rozhodně to není tak, že se máme dobře, akorát o tom nevíme, jak říkají politici,“ dodal Kovanda. Podle něj však jedním z pozitiv ekonomického vývoje začínajícího roku mohou být mimo jiné ustálené ceny pohonných hmot. „Ty jsou jedny z nejlevnějších v historii ČR,“ přiblížil ekonom.

Optimistické jsou podle Kovandy také vyhlídky na ceny energií, které jsou v České republice dlouhodobě jedny z nejdražších v Evropě. „Ten obrázek je příznivý, protože se dočkáme zlevnění na burze – jak plynu, tak elektřiny, ale bude to také kvůli vývoji regulované složky. Očekáváme, že běžně domácnost ušetří na energiích od tisíce do deseti tisíc korun, někdy i více,“ oznámil dobré zprávy ekonom. Vzápětí však nadšení mírnil.

„Zhoršení očekáváme v příštím roce, kvůli vývoji cen plynu i elektřiny na burze, projeví se také ta vyšší regulovaná složka, která byla nyní odsunuta – energetický regulační úřad zřejmě kvůli sněmovním volbám nechtěl voliče naštvat vysokým zdražením. Takže v příštích letech se musíme připravit na další výrazné zdražení, letos to bude jen ticho před bouří,“ dodal.

Kovanda upozornil také na možná rizika spojená s vysokou závislostí Česka na německé ekonomice, na niž bychom mohli v budoucnu doplatit – hojně diskutovaný je v posledních měsících negativní vývoj na poli německého automobilového průmyslu. „Je to výzva české ekonomiky a klíčový problém nejen pro tento rok, ale i pro ty další,“ řekl ekonom a přišel s varováním. „Můžeme být svědky toho, že nám zkolabuje 60 procent našeho průmyslu, jako se to předpokládá u průmyslu německého. To by znamenalo ztráty desítek, ne-li stovek tisíc pracovních míst v české ekonomice. To však nenastane letos, ale spíš mezi lety 2026 a 2030,“ dodal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rozpočet? Zoufalství, děláte z lidí blázny, říká Maláčová. Decroix kontrovala slovy o sluníčku

Tagy:
energie ceny ekonomika Lukáš Kovanda ekonom reálná mzda Česko spotřebitel makroekonomie TRINITY BANK a.s. ekonomika Česka produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje