Ceny Statečné psí srdce: Již počtrnácté se oceňovali psí hrdinové

V Kaiserštejnském paláci na Malé Straně v Praze se již počtrnácté udělovaly ceny za nejzáslužnější hrdinské činy psů a jejich psovodů, které v uplynulém roce pomohly zachránit lidský život. Je jedno, zda se jedná o pětikilového jorkšíra nebo třicetikilového německého ovčáka, srdce a odvahu mají stejně velikou. Vítězové ankety Statečné psí srdce za rok 2023 byli vyhlášeni během slavnostního ceremoniálu, kterým provázeli moderátor Vladimír Kroc a herečka Kateřina Brožová, a to v tradičních kategoriích:

▪ Záchranný čin služebních a záchranářských psů,

▪ Záchranný čin neslužebních psů - laiků,

▪ Spící srdce (ocenění In memoriam),

▪ Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa),

▪ Cena hlavního partnera

Záchranný čin služebních a záchranářských psů - Česká republika

Vítězem se stala fenka Terezka ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR, která našla po ničivém zemětřesení v Turecku v sutinách živou ženu. Terezka pátrala v troskách zhrouceného obytného domu, do kterých se pro nebezpečí zřícení sutin nemohl vydat žádný z místních záchranářů. Po pár hodinách byla v místě označeném Terezkou nalezena a zachráněná čtyřiatřicetiletá žena. V sutinách tak po zavalení přežila téměř čtyři dny.

Terezka tak se svým psovodem kpt. Klegou opět prokázala své výjimečné kvality. Příslušník kpt. Mgr. Petr Klega sloužící u Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR se věnuje záchranářské kynologii s neuvěřitelným zápalem po dobu více než dvaceti pěti let. Za tu dobu se stal respektovaným odborníkem na výcvik záchranářských psů na nejvyšší úrovni. Absolvoval mnoho náročných zásahů a své znalosti a zkušenosti uplatňuje jako hlavní kynolog Hasičského záchranného sboru ČR, čímž pomáhá vychovávat další nadějné kynology.

Záchranný čin služebních a záchranářských psů – Slovenská republika

Nadporučík Július Janiga patří se svým šestiletým německým ovčákem Ajaxem k týmu záchranářů Horské záchranné služby Slovenské republiky se střediskem v Donovalech. Na začátku loňského roku byli vysláni v rámci patnáctičlenného slovenského USAR týmu (prohledávání a záchranu osob v městském „urbanizovaném“ prostředí) na pomoc do jihovýchodního Turecka zasaženého silným zemětřesením.

Psovod a pes měli během šestidenního pátrání pouze čtyřhodinový spánek za čtyřiadvacet hodin. Jinak dvojice pracovala nebo se s dalšími psovody a členy záchranného týmu přesouvala na jiné místo.

Do trosek zavaleného domu bylo příliš nebezpečné vstoupit, a proto byl do skuliny zříceniny vyslán Ajax. Ten začal po chvíli štěkat. Jeho psovod se vtěsnal do trosek, a jen co spatřil psa, viděl, jak se propadá skleněnou stěnou. Naštěstí však pes neutrpěl zranění, ale začal intenzivně hrabat. Júliovi Janigovi bylo okamžitě jasné, že dole je někdo živý. Na místo se poté dostali slovenští hasiči s echolokátorem, kteří potvrdili, že se tam opravdu nacházejí uvěznění obyvatelé domu. Další roli zachránců převzal francouzský těžký USAR tým, který pomocí speciální vyprošťovací techniky vysvobodil pět žijících lidí.

Tím však neuvěřitelné pracovní nasazení Júlia Janigy a Ajaxe v Turecku neskončilo. Záhy poté byli odvedeni na jiné místo. Když pak procházeli jakousi uličkou mezi dvěma zřícenými domy, Ajax se náhle zastavil, neboť ucítil pach, odběhl k okénku u země a začal štěkat. Spolu se slovenskými hasiči a místními dobrovolníky se mu posléze podařilo z trosek domu zachránit maminku s malou holčičkou.

Celkem si tak Ajax připsal v Turecku za doprovodu svého psovoda Júlia Janigy záchranu sedmi lidských životů. Čtvrtý den záchranných prací pak ještě potvrdil nález čtyř osob vypátraných německým ovčákem Hectorem dalšího slovenského záchranáře Jakuba Filipka.

Záchranný čin neslužebních psů - laiků

Cenu za tuto kategorii si odnesla fenka jorkširského teriéra Kája, která zachránila život svému pánovi, jenž při noční procházce parkem dostal epileptický záchvat.

Paní Caudrová bydlí s Kájou na pražském sídlišti, kde je spousta prostoru pro psí aktivity. Fenka je velmi živá, miluje aportování míčku a je schopna za ním běhat až do úplného vyčerpání.

Incident, za který Kája získala titul Statečné psí srdce 2023, se stal v neděli 11. června 2023 hodinu před půlnocí v místě bydliště Caudrových na Praze 4. Policie obdržela od paní Caudrové oznámení o pohřešování jejího pětasedmdesátiletého muže, který šel vyvenčit fenku a už se nevrátil domů. Když policisté prohledávali okolí, zaslechli v parku psí štěkot. Fenka Kája je po přivolání zavedla ke svému majiteli, který ležel na břiše a byl v epileptické křeči. Hlídka okamžitě zavolala rychlou záchrannou službu a do jejich příjezdu muži poskytovala první pomoc. Přivolaní záchranáři si poté pana Caudra od strážníků převzali a převezli ho do nemocnice.

Spící srdce (ocenění In memoriam)

Robert Hýča měl několik psů, především německých ovčáků, počínaje dobou, kdy působil jako psovod v základní vojenské službě, až po záchranářské psy, které měl jako člen Horské služby ČR v Krkonoších. V roli záchranáře se se svými psy zúčastnil mnoha pátrání, a to nejen na horách, ale i mimo ně, když si Policie ČR vyžádala pomoc psovodů Horské služby ČR při hledání nezvěstných osob. Celkem jeho psi našli dvanáct pohřešovaných, ale bohužel již nežijících osob. Pro Roberta Hýču to byl naprosto otřesný zážitek a o to více si záchranář přál, aby jeho pes někdy našel živého člověka. Uběhly čtyři roky, než se mu jeho přání splnilo.

Se svým třetím záchranářským psem Rajem byl v pondělí 14. listopadu 2016 po osmé hodině večerní povolán spolu s dalšími záchranáři k hledání jednasedmdesátileté nemocné paní z Trutnova. Tato paní odešla v uvedený den odpoledne na procházku, a protože se do večerních hodin nevrátila, obrátil se její manžel na policii. Brzy nato se rozběhla velká pátrací akce za účasti policistů, hasičů, městských strážníků z Trutnova, přiletěl i policejní vrtulník s termovizí.

Rajo samostatně revíroval v zarostlé rokli, když asi po dvanácti minutách vyběhl na železniční násep a dál pokračoval podél kolejí. Pak se zastavil a štěkotem hlásil nález. Jakmile jeho psovod doběhl na místo, spatřil ležící ženu, která nemluvila, ale reagovala očima. Robertovi se tak splnilo velké přání – jeho pes Rajo našel žijící osobu!

Robert Hýča v současnosti u Horské služby ČR v Krkonoších již nepůsobí, neboť se mu splnilo další jeho životní přání – je hajným v revíru Žacléř. Ani v tomto zaměstnání se bez psa neobejde. Má českého fouska Arga, ale často vzpomíná na svého posledního záchranářského ovčáka Raja, který už je dva roky v psím nebi.

Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa)

Nejlepším pomáhajícím psem za rok 2023 byla zvolena dvouapůlletá krátkosrstá čivava Dája – celým jménem Princess Lady Diana z Dalimilova ráje, která je každodenní oporou svému majiteli Víťovi Saganovi, jenž je upoután na invalidní vozík a trpí záchvatovým onemocněním.

Víťa si Dianu původně pořídil jako klasického společníka, jenže Diana brzy ukázala, že umí mnohem víc. Sama od sebe začala signalizovat přicházející záchvaty svého majitele a také je dokázala zklidnit. Víťa zanedlouho zjistil, že když je Diana s ním, záchvaty jsou mírnější a vyskytují se méně často. Problém však nastal v situacích, kdy Diana nemohla Víťu doprovázet, typicky k lékařům, na úřady nebo do obchodů či nákupních středisek. Víťa do uvedených míst nedokázal vkročit, protože pro něj není nic horšího než zůstat sám. Okamžitě se dostavily silné záchvaty, které jej paralyzovaly. Víťa proto začal hledat cesty, jak Dianu vycvičit v asistenčního psa, aby mohla všude s ním.

Cesta to byla trnitá. Přestože si Diana hravě poradila téměř se všemi aktivitami, které umí labradorský retrívr nebo jiný větší chlupáč, organizace ji většinou odmítaly z důvodu, že se jedná o malého psa. Když už Víťa svoji snahu skoro vzdal, narazil na Centrum výcviku psů ALFA, a i když ani tam zpočátku Dianě nevěřili, výcvik a závěrečné zkoušky dopadly dobře a Diana se kvalifikovala jako asistenční čivava.

Víťa si již bez Diany – svého anděla strážného – nedokáže představit svůj život. Je mu velkou motivací a psychickou podporou, díky které zvládá každý den vstávat z postele.

Cena hlavního partnera

Cena hlavního partnera – společnosti AKINU za rok 2023 připadla policejnímu psovi Rappovi, který zachránil život muži na Táborsku, jenž umíral v chladném lese.

Rapp je pětiletý německý ovčák. Svému psovodovi Karlu Prokopovi, který slouží u Skupiny základních kynologických činností v Českých Budějovicích, byl přidělen ve věku sedmi měsíců, od té doby pes podstupoval aktivní výcvik, který směřoval ke splnění kategorie V pro výjezdovou činnost služebních psů u Policie ČR, tzn. pes je připravován v pachových a obranných pracích a je prováděn výcvik poslušnosti. Rapp je spolehlivý čtyřnohý policejní kolega, který se rád učí a kvalitně odvádí svoji práci. Několikrát úspěšně vyčmuchal nelegální kopáče vltavínů nebo nalezl odcizené věci, které si pachatel ukryl. Přestože je služebním psem, psovod ho bere jako životního parťáka – vozí si ho domů a tráví s ním čas i v soukromí.

Doposud největší úspěch si Rapp připsal počátkem loňského února. Dne 1. února 2023 byl psovod Prokop se svým psem ve službě, když jej před devátou hodinou dopoledne vyslal operační důstojník do obce Čenkov u Bechyně s tím, že se tam ztratil dvaapadesátiletý muž středního věku. Psovod vyslal Rappa do přilehlého lesa, aby propátral terén. Ušli společně několik stovek metrů, když Rapp zachytil pachovou stopu, po které se ihned vydal. Psovod spěchal za ním. Vzápětí zhruba kolem desáté hodiny zaslechl štěkot. Rapp tak aktivně označil pohřešovanou osobu. Muž seděl opřený o strom a nereagoval. Psovod zjistil, že je v bezvědomí a v důsledku silného podchlazení měl již nehmatný tep. Na místo posléze dorazily také ostatní hlídky, kterým se spolu s psovodem Prokopem podařilo muže oživit. Následně si ho převzali do péče zdravotníci, kteří ho přepravili k dalšímu ošetření do nemocnice.

Nebýt Rappa a jeho psovoda Karla Prokopa, pohřešovaný muž by s jistotou nepřežil. Od smrti ho dělilo možná jen pár minut.

Tagy:
pes Princezna Diana Turecko ocenění služební pes Hasičský záchranný sbor Česko suť německý ovčák Horská služba České republiky