Tuzemská cenová hladina zaznamenala v srpnu meziroční přírůstek o 3,3 procenta. To je jen o 0,1 procentního bodu méně než v červenci. Inflace tak zůstává nad horní hranicí tolerančního pásma České národní banky. V porovnání s předchozím rokem nejvíce zdražil alkohol a tabák, dolů naopak zamířily ceny ovoce a zeleniny. Analytici očekávají, že růst cen by měl v příštích měsících zpomalovat.
Ceny v České republice pokračují v růstu tempem, které i nadále překračuje tříprocentní hranici. Srpnová meziroční míra inflace dosáhla 3,3 procenta, tedy shodně jako v červnu a jen o 0,1 procentního bodu méně než v červenci. V meziměsíčním srovnání pak inflace vykázala čistou nulu. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.
„Očekáváme, že inflace bude v dalších měsících brzdit a za celý rok skončí v průměru mírně nad třemi procenty,“ uvedl pro CNN Prima NEWS analytik Komerční banky Michal Brožka. Pro příští rok pak předpokládá výraznější snížení inflace „hlavně z důvodu oslabené domácí poptávky“. Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities, upozorňuje, že přetrvávání inflace nad tříprocentní hranicí doslova „ožebračuje Čechy“. „Inflace se již delší dobu drží výrazně nad svým cílem, což způsobilo reálný pokles průměrné mzdy. To by v kombinaci s podzimním růstem nezaměstnanosti mohl být tragický koktejl pro českou ekonomiku,“ řekl CNN Prima NEWS.
Z hlediska jednotlivých skupin zboží nejvíce zdražovaly alkoholické nápoje a tabák, jejichž ceny meziročně stouply téměř o deset procent. Naopak růst cen potravin zpomalil na 4,1 procenta, k čemuž přispělo hlavně meziměsíční zlevňování zboží ve skupině ovoce a zelenina. Například brambory jsou oproti červenci lacinější o více než jedenáct procent, ovoce zlevnilo o 1,1 procenta.
„Vyšší ceny stále odrážejí dozvuky přehřáté ekonomiky a trhu práce z dob před koronakrizí. Vzhledem k vládním programům na udržení zaměstnanosti nebyl propad domácí poptávky vlivem koronakrize natolik výrazný, což obchodníkům umožnilo ceny v ekonomice nesnižovat, případně i zvýšit, aby snížili ztráty v souvislosti s koronakrizí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Také on očekává, že inflace na úrovni přes tři procenta je pouze dočasná a neočekává, že by na aktuální data nějak reagovala Česká národní banka. „I proto, že na horizontu měnové politiky by měla být inflace opět v tolerančním pásmu,“ dodal Seidler.