reklama

COVID-19 sáhl Čechům na výplaty, koupí si míň než loni. Nejvíc mzda klesla na Liberecku

Přírůstek nominálních mezd ve druhém letošním čtvrtletí poprvé po sedmi letech nedokázal vykompenzovat zvyšování životních nákladů. Kupní síla výdělku Čechů se tak snížila o 2,5 procenta. Může za to narůstající nezaměstnanost a strach lidí o práci. Pomoci by mohlo plánované zrušení superhrubé mzdy, které zvýší čisté výdělky, míní analytici.

reklama

Průměrná mzda v České republice dosáhla ve druhém letošním čtvrtletí 34 271 korun hrubého měsíčně. To je jen o půl procenta více než před rokem a o 3,1 procenta méně než v předchozím kvartále. Vzhledem k tříprocentní inflaci to znamená, že reálné mzdy se meziročně snížily o 2,5 procenta, jak ve čtvrtek uvedl Český statistický úřad. Pokles kupní síly výdělků zažili Češi naposled v posledním čtvrtletí roku 2013.

V případě mzdového mediánu dokonce došlo k poklesu i jeho nominální hodnoty, a to o 0,2 procenta. Reálně je tedy jeho pád více než tříprocentní. Mzda „prostředního zaměstnance“ ve druhém čtvrtletí činila 29 123 korun. „Zaměstnanci se bojí o práci a přestávají žádat zaměstnavatele o zvyšování mezd. Spotřebitelské ceny však rychle narůstají, což v konečném důsledku znamená, že si zaměstnanci mohou ze svých mezd koupit méně zboží a služeb,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Podle něho by mohlo v příštím roce pomoci plánované zrušení superhrubé mzdy, které by přineslo zvýšení čistých výdělků.

Největší propad hlásí Liberecký kraj

K největšímu propadu reálných mezd došlo v Libereckém kraji. Jeho obyvatelé si v průměru meziročně pohoršili o bezmála šest procent. Největší přírůstek nominálních mezd nastal v Ústeckém kraji, a to o 2,4 procenta. Jenže ani zde nedošlo k vykompenzování míry inflace, takže i lidé žijící na severozápadě České republiky zažili mírné snížení kupní síly svých příjmů.

K tématu

Z hlediska jednotlivých odvětví se koronavirová pandemie nejhůře podepsala na mzdách v oborech souvisejících s cestovním ruchem. V ubytování, stravování a pohostinství nominální výdělky meziročně klesly skoro o 12 procent, po zohlednění inflace je propad téměř 15procentní.

Těžce zasaženy byly také činnosti v oblasti nemovitostí, kde nominální mzda klesla o 5,7 procenta, reálná tedy skoro o devět procent. Skoro osmiprocentní propad kupní síly mezd vykázal také zpracovatelský průmysl. Naopak ve výrobě a rozvodu elektřiny, tepla nebo plynu si zaměstnanci polepšili o 5,3 procenta (reálně o více než dvě procenta), což z tohoto odvětví dělá jedno z mála, kde kupní síla výdělků rostla.

A podle ekonomů nečekají tuzemské zaměstnance růžové vyhlídky ani v příštích měsících. „Mzdový vývoj by měl zůstat i v dalších čtvrtletích utlumený. Řada firem bude nucena šetřit na mzdových nákladech. Hlavním tahounem růstu mezd pro letošek i příští rok bude s vysokou pravděpodobností veřejný sektor,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Michal Brožka, analytik Komerční banky.

„Za letošní rok předpokládáme růst mezd kolem tří procent, jelikož ve druhé polovině roku se mzdy vrátí k meziročnímu růstu,“ myslí si hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Pokud by byl celoroční růst nominálních mezd skutečně kolem tří procent, sotva by vyvážil zvýšení cenové hladiny, které se rovněž pro letošní rok očekává blízko této úrovně.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama