reklama

Česko, ráj evropských alkoholiků. Kde se dnes v Unii opijete nejlaciněji?

Lacinější alkohol než v Česku mají už jen Rumuni, Bulhaři a Maďaři. Nejdráže popíjení vyjde ve Finsku.
Foto: Profimedia.cz

Česká republika patří k zemím s nejvyšší konzumací alkoholu. Podle Českého statistického úřadu dosahuje necelých deset litrů čistého lihu na osobu a rok, údaje OECD pak Česku přisuzují spotřebu ještě asi o dva litry vyšší. Podle odborníků se na tom do značné míry podílí jeho (nejen) cenová dostupnost. A alkohol je v tuzemsku skutečně mimořádně laciný.

reklama

V celé Evropě najdete jen jednu zemi, kde se pije více než v České republice. Pokud bychom vzali v potaz pouze populaci starší patnácti let, pak v přepočtu na osobu je Česko smutným premiantem dokonce v celosvětovém měřítku. Jednou z příčin je cenová dostupnost alkoholu. Podle aktuálních dat Eurostatu jsou alkoholické nápoje na českém trhu vůbec čtvrté nejlacinější v rámci zemí Evropské unie. Levnější „pití“ lze pořídit už jen v Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku.

K tématu

Češi v loňském roce za alkohol zaplatili jen 87,2 procenta toho, co se za něj průměrně platilo v Evropské unii. Tento údaj je navíc mezinárodně plně srovnatelný, neboť už zahrnuje přepočet podle parity kupní síly. Jsou v něm tedy zohledněny rozdíly v cenových hladinách, respektive kupních silách výdělků v jednotlivých členských státech evropské sedmadvacítky. Pozice Česka se v posledních letech fakticky nezměnila, došlo pouze ke střídání zemí, které se seřadily za námi. V roce 2016 byl alkohol v rámci EU lacinější než v Česku jen ve Španělsku, Polsku a u našich východních sousedů, tedy na Slovensku.

Česko levné zůstane

Slováci se ale během tří let dostali s 95,1 procenta průměru EU na místo osmé, z hlediska alkoholu nejlacinější, země. Pivo, víno nebo lihoviny jsou zde dokonce v průměru dražší než v Německu. „Od letošního roku ale už Česko takovým rájem milovníků alkoholu není. Alespoň, pokud jde o lihoviny. Alkohol totiž letos patří k nejmarkantněji zdražujícím položkám spotřebního koše, a to kvůli poměrně citelnému navýšení spotřební daně,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Přesto ale Česko bude patřit z hlediska ceny alkoholu mezi lacinější státy v EU. Vděčit za to budeme především pivu, u kterého k zásadnímu zdražování prakticky nedochází.

Naopak nejvíce do peněz požívání alkoholických nápojů leze ve Finsku. Tamní cenová hladina měřena náklady na pořízení alkoholu dosahuje bezmála 191 procent průměru Evropské unie. Ve Finsku vás tedy „pití“ vyjde skoro dvakrát dráže, než činí průměr EU a 2,2krát dráže než v České republice. Eurostat se ale podíval i za hranice evropské sedmadvacítky a zjistil, že Finsko zdaleka není co do alkoholu tou nejdražší evropskou zemí. V Norsku nebo na Islandu totiž za tento druh tekutin zaplatíte až 265 procent průměru EU.

Ceny dělají daně

Výsledná maloobchodní cena do značné míry souvisí s tím, jak je alkohol v dané zemi zatížen spotřebními a dalšími daněmi. Zatímco v případě lihovin a piva všechny členské země Evropské unie nějakou sazbu spotřební daně uvalují, víno je spotřební dani podrobeno jen asi v polovině unijních států. Nejvyšší spotřební daně mají tradičně v severských zemích, ale také ve Velké Británii, Irsku a poměrně vysoké je zdanění lihovin rovněž v pobaltských státech.

Jen pro srovnání, zatímco v České republice dosahovala ještě loni spotřební daň z půllitru čtyřicetiprocentní lihoviny 57 korun, ve Švédsku (nejvyšší spotřební daň z lihoviny v EU) to bylo přes 270 korun. Naproti tomu pivo a víno je ve Švédsku daněno ani ne poloviční sazbou než lihoviny. V Česku je spotřební daň u piva v porovnání s lihovinami asi na třicetiprocentní úrovni.

Ještě větší cenový rozptyl v rámci Evropské unie panuje u dalšího druhu neřesti, kterou je tabák. Nejlacinější „kuřivo“ bylo loni možné sehnat v Bulharsku, Polsku a Chorvatsku. Bulhaři mohou kupovat tabák prakticky za polovinu průměru evropské sedmadvacítky. Nejdražší tabák nabízejí obchody ve Velké Británii a Irsku, a to bezmála za 2,3násobek unijního průměru. Britové za něho vydají více než čtyřnásobek toho co Rumuni. Česko je z hlediska tabáku osmou nejlacinější zemí v Evropské unii (72,9 procenta průměru EU), Slovensko dokonce čtvrtou nejlacinější (69,2 procenta průměru EU).

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

Koronavirus

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Ve středu v Česku vstupují v platnost další opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Nově platí povinnost nosit roušky i venku či v autech, byť za určitých podmínek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tato opatření nebudou stačit k tomu, aby se zabránilo přesažení kapacit nemocnic, které je podle něj nevyhnutelné. Ve hře tak jsou i další opatření, o kterých bude vláda jednat již ve středu ráno.

reklama
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama