Zelenina se dostala na historicky nejvyšší ceny. Například kilo paprik se vyšplhalo až na 180 korun. A jedna salátová okurka vyjde zhruba na 35 korun. Podle odborníků za to můžou především neúroda a energetická krize. Zlepšení se dá očekávat až v jarních měsících.
Úsek zeleniny v českých obchodech může v současnosti u některých citlivějších povah vyvolat pocit zmaru. Ceny paprik, rajčat, či okurek letošní zimu atakují historické hodnoty. „Je to hrůza, kupuju měně zeleniny,“ popsal jeden z obyvatelů Zlína v anketě CNN Prima NEWS. „Kupuju jednou za čas, je to strašně drahé,“ dodal další dotazovaný. „Letos zažíváme asi nejvyšší ceny zeleniny v historii v tomto období, takové ceny já osobně nepamatuju,“ sdělil předseda Zelinářské unie Petr Hanka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vyrazit na nákup do Polska se stále vyplatí. O kolik jsou tam potraviny levnější?
Skokanem roku by měla být cibule. Zatímco loni se kilo dalo koupit za osm korun, teď už se cena pohybuje od 25 do 30 korun a zřejmě bude ještě hůř. „Příště si cibuli raději zasadím,“ sdělil jeden z dotazovaných. „Je to globální problém. Jak jsme se loni divili, proč dovážíme cibuli z Nového Zélandu, tak letos bude problém ten trh vůbec zásobit. Ceny budou extrémně vysoké,“ popsal Hanka.
Ceny zeleniny žene nahoru neúroda v jižní Evropě a v severní Africe. V Česku se v současnosti prodává téměř výhradně jen dovozová zelenina. Zimní produkce z tuzemských velkoskleníků letos chybí kvůli extrémním cenám energií. „Cena elektrické energie narostla v porovnáním s počátkem roku 2021 pěti- až desetinásobně a to je tak vysoká cena, že už se pro nás nevyplatí používat pěstební světla a tím mít produkci od prosince do února,“ sdělil jednatel společnosti Jiří Stodůlka.
„Na nižší ceny zeleniny se můžeme u skleníkových druhů těšit někdy od května,“ odhaduje Hanka s tím, že cena nebude na úrovni loňského roku. „Bude vyšší, protože ceny energií, práce a tak dále zůstávají vyšší,“ vysvětlil předseda Zelinářské unie.
Zelenina na příděl?
Někde jsou na tom ovšem ještě hůř. V Británii některá zelenina a ovoce v supermarketech úplně chybí, jiná je na příděl. „Musíme se teď spokojit se zeleninou v konzervách,“ popsala jedna ze zákaznic.
Podle největší asociace sdružující britské pěstitele ale čerstvá zelenina hned tak nebude. Vláda nabízí řešení, která příliš neuklidňují. „Musíme si cenit toho, čím je naše země výjimečná, a proto někteří lidé budou raději jíst tuříny, než aby pomýšleli na salát, rajčata a tak podobně,“ řekla ministryně pro životní prostředí, potraviny a venkov Therese Coffeyová
Podle vlády je na vině nedostatek zeleniny a ovoce v celé Evropě kvůli špatné sklizni ve Španělsku a Maroku. Británie je na tom nejhůř. Němci, Francouzi či samotní Španělé se Britům na sociálních sítích chlubí plnými regály. Podle pěstitelů je zásadní problém i doma. „Kvůli ceně plynu hodně pěstitelů nesází. Normálně bychom touhle dobou už měli anglické okurky, ale v Anglii se teď moc nepěstují,“ popsal farmář Jimmy Russo.
Za komplikace může také Brexit. Evropští vývozci kvůli papírování raději vyvážejí do jiných států a na Británii už se nedostane.