Cermat připravuje funkci v elektronickém systému podávání přihlášek na střední školy. Rodičům umožní vybrat, která jejich podaná přihláška platí. K dispozici by měla být v nejbližších dnech, sdělila Jana Patáková, mluvčí Cermat. V současné době je každá přihláška, kterou rodiče přes elektronický systém DiPSy pošlou a dostanou od Cermatu potvrzení, platná. Může se tak stát, že jsou některé přihlášky duplicitní.
„Funkce se spustí ve středu nebo čtvrtek,“ řekla Patáková. Za víkend evidoval Cermat zhruba 900 duplicitních přihlášek. Byly to opravy zaslaných přihlášek, někteří lidé také podávali chybně tři přihlášky, každou na jinou školu. Všechny školy, na které se uchazeči hlásí, musí být zapsané na jedné přihlášce, uchazeči oborům přiřadí priority, čímž určí, na kterou školu chtějí nejvíce.
ČTĚTE TAKÉ: TEST: Obstáli byste u přijímaček na střední školu? Ověřte si své znalosti z matematiky
Rodič po přihlášení uvidí všechny podané přihlášky a bude moci vybrat, která je správná, zbylé přihlášky by se měly ze systému vymazat. Pokud by neoznačili platnou přihlášku, budou je kontaktovat ředitelé středních škol. „Pokud se náhodou stane, že jich tam zůstane víc, nic se neděje. Protože po 20. únoru je přímo bude kontaktovat ředitel školy,“ řekla Patáková. Určit, která přihláška je platná a odstranit zbylé, může jen ten rodič či zákonný zástupce, který ji podal. Přihlásí se opět přes Identitu občana.
Ředitelé středních škol podle Patákové nyní nemusí řešit, kolik mají v systému duplicitních přihlášek, protože rodiče mohou přihlášky podávat a měnit až do 20. února. Do té doby by podle ní neměli do přihlášek zasahovat.
V úterý večer evidoval Cermat 25 tisíc přihlášek, informoval Miroslav Krejčí, ředitel Cermatu. Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit až 106 tisíc žáků devátých tříd základních škol a tisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo dospělých uchazečů, kteří se hlásí do dálkového či večerního studia. Krejčí dříve řekl, že se počítá zhruba se 120 tisíci uchazeči. Podle Cematu by elektronický systém mohlo využít 50 až 70 procent rodičů.
Uchazeči mohou přihlášky na školy vedle plně elektronického způsobu podávat také takzvanou hybridní formou, tedy kombinací tištěných přihlášek s podporou elektronického systému, případně stejně jako v předchozích letech papírovou formou.
Ředitelé středních škol budou do systému zadávat přihlášky, které jim přijdou papírovou či hybridní formou. Krejčí dříve řekl, že by se funkce měla ředitelům zpřístupnit koncem tohoto týdne. Papírové přihlášky musí ředitelé do systému podle metodiky ministerstva školství zadat do pěti dnů od termínu pro podání přihlášky. Přijímací zkoušky pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia se konají 12. a 15. dubna, pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií 16. a 17. dubna.
Cermat je příspěvkovou organizací ministerstva školství, zajišťuje jednotné přijímací a maturitní zkoušky. Letos by měl podle mluvčí ministerstva školství Terezy Fojtové pracovat s rozpočtem zhruba 210,6 milionu korun. „Na Cermatu máme k dnešnímu dni 83,76 úvazku," uvedla Patáková.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na problémovém systému přijímaček pracoval i syn ředitele Cermatu. Peníze nedostane, říká otec