Apel na penězi zaplaveného Ronalda: Nestaň se saúdským nástrojem, mluv o lidských právech

Přesun Cristiana Ronalda do vzdálené Saúdské Arábie má mnoho odpůrců. Fanoušci i experti Portugalci spílají za to, že až příliš okatě upustil od ambicí a dal se zlákat vůní rekordního platu. Výhrady mají i lidskoprávní organizace. Bojí se, že fotbalová megastar významně pomůže vyleštit obraz absolutní monarchie, která má mnoho problémů.

Ronaldo se už pár dní rozkoukává v novém světě. Netypickém pro hráče jeho typu. Ale s evropskými kluby se jeden z nejlepších fotbalistů všech dob nedokázal dohodnout, a tak si plácl se saúdskoarabským klubem an-Nasr.

Vydělat by si měl takřka pět miliard korun ročně, což je více než trojnásobek toho, na co dosáhne druhý nejhýčkanější hráč světa – Kylian Mbappé. Podle svých slov má ale i jiné motivace.

„Jsem vděčný klubu, že mi dal příležitost podílet se v této zemi na rozvoji fotbalu mezi mladší generací a také mezi ženami. Je to pro mě výzva, zároveň se ale cítím šťastný a hrdý,“ vykládal na první tiskové konferenci. Pak vylezl na trávník rijádského stadionu Mrsool Park a na tribunách ho bouřlivě vítalo 25 tisíc fanoušků. Víc lidí se na ochozy vmáčknout nemohlo.

Od fenomenálního CR7 čekají velké věci. Na hřišti i mimo něj. Dá se říct, že pro celé fotbalové hnutí v arabské zemi tímto začala nová éra. Organizace Amnesty International má obavy, aby se tato monstrózní dohoda nezvrtla v maskování zločinů konzervativního režimu.

Dlouhodobě je Saúdská Arábie osočována z porušování lidských práv a poprav bez spravedlivého procesu. A podle Amnesty International by právě na toto téma měl Ronaldo upozorňovat. Do toho se ovšem pětinásobnému vítězi Zlatého míče těžko bude chtít, když má an-Nasr úzké vazby na královskou rodinu.

„Angažování Cristiana Ronalda an-Nasrem zapadá do širšího vzoru sportovního chování v Saúdské Arábii,“ cituje CNN výzkumnici zmíněné organizace Danu Ahmedovou. Odkazuje tím na termín sportswashing. Ten vystihuje fenomén, kdy si kontroverzní země pomocí sportu vylepší pověst a dávají tak nenápadně zapomenout na páchané nekalosti.

„Je vysoce pravděpodobné, že saúdské úřady budou využívat Ronaldovu přítomnost jako prostředek k odvedení pozornosti od otřesného stavu lidských práv v zemi. Neměl by dovolit, aby se jeho sláva a status celebrity staly nástrojem saúdskoarabského sportu,“ vyzvala Ahmedová toho, kdo vlastní s 529 miliony followery nejsledovanější účet na Instagramu.

Debut odkládá incident s mobilem

Ronaldův příchod do Rijádu byl oznámený 30. prosince. Od té doby už hrál an-Nasr dva zápasy, ale ani do jednoho z nich nemohla unikátní posila naskočit. Během prvního ještě rodák z Madeiry ani nebyl v Saúdské Arábii, v pátečním proti At-Ta'ee mu pak nebylo umožněno zapsat premiéru kvůli trestu, který vyfasoval ještě jako hráč Manchesteru United.

Regule FIFA jsou nesmlouvavé a tresty uložené jinou federací se přenášejí. Ronaldo si musí na debut počkat kvůli tomu, že po duelu s Evertonem v Premier League vyrazil mobilní telefon z ruky mladému fanouškovi. Podle matky chlapce, který navíc trpí autismem, prý u toho malému fanouškovi pohmoždil horní končetinu.

Tagy: