Pokud nebude americký prezident Donald Trump odvolán na základě 25. dodatku americké ústavy, demokraté spustí ve Sněmovně reprezentantů proces nové ústavní žaloby (impeachmentu) proti dosluhující hlavě státu. V dopise svým spolustraníkům to v neděli napsala šéfka dolní komory Kongresu Nancy Pelosiová. Informovala o tom agentura Reuters. Snahu odvolat dosluhujícího prezidenta z funkce spustil středeční útok jeho příznivců na Kapitol, který si vyžádal pět obětí a několik desítek zraněných.
Pelosiová chce v pondělí nechal volit ve Sněmovně reprezentantů o rezoluci vyzývající Pence a kabinet, aby využili 25. dodatku ústavy a iniciovali Trumpovo sesazení. Rezoluce však zřejmě nezíská jednomyslnou podporu, a tak o ní bude kongresová komora v úterý hlasovat v plénu, kde vzhledem k demokratické většině zřejmě uspěje.
Pokud viceprezident nebude reagovat, demokraté spustí proces ústavní žaloby. Trump by tak byl prvním americkým prezidentem, který dvakrát čelil impeachmentu.
Využít 25. ústavního dodatku může americký viceprezident. Dodatek umožňuje s podporou většiny členů vlády odvolat šéfa Bílého domu v případě, že není schopen vykonávat svou práci, ale sám neodstoupí. V širší interpretaci se dá podle médií tato pasáž použít také v situaci, kdy se prezident chová nebezpečným způsobem.
Pence se proti Trumpovi nepostaví
Po sesazení prezidenta by se ujal úřadu hlavy státu Pence. Ten se však podle zpráv médií z minulého týdne k využití dodatku nechystá.
„Budeme jednat s naléhavostí, protože tento prezident je bezprostřední hrozbou,“ napsala Pelosiová v dopise svým kolegům. Ve víkendovém rozhovoru se stanicí CBS pak připomněla aféru Watergate, během níž republikáni v Senátu přestali podporovat tehdejšího prezidenta Richarda Nixona a vzkázali mu, že je po všem. „To je to, co se musí stát i teď,“ prohlásila Pelosiová.
Pro Trumpovo sesazení se nicméně minulý týden vyslovila republikánská senátorka Lisa Murkowskiová a její spolustraník Pat Toomey. Podle pozorovatelů není vyloučeno, že se k nim připojí i další.
Trumpův mandát končí 20. ledna a demokraté ani republikáni nepočítají s tím, že by se ústavní žalobu podařilo do té doby projednat v obou komorách. Vysoce postavený demokrat James Clyburn dokonce o víkendu naznačil, že by v případě schválení žaloby ve Sněmovně reprezentantů vedení této komory počkalo 100 dní, než by dokument zaslalo Senátu.
Senát by mohl Trumpovi zamezit v budoucí kandidatuře
Demokraté totiž chtějí dát nastupujícímu prezidentovi Joeu Bidenovi prostor na to, aby mohl dostat do chodu svou novou administrativu. V začátcích totiž například potřebuje v Senátu nechat potvrdit stovky nominací na důležité vládní posty, včetně členů svého kabinetu. Pokud by však horní komora projednávala impeachment, nemohla by se věnovat v podstatě ničemu jinému.
Význam případné ústavní žaloby by přesto nemusel být jen symbolický. Senát by se totiž mohl rozhodnout odstupujícímu prezidentovi znemožnit do budoucna usilovat o jakýkoli veřejný úřad. Trump přitom podle médií od své prohry v loňských listopadových volbách uvažuje o tom, že by kandidoval na prezidenta znovu v roce 2024.
Při impeachmentu se musí vyslovit obě kongresové komory: Sněmovna reprezentantů nejprve hlasuje o žalobě, k jejímuž schválení stačí prostá většina hlasů; o žalobě pak rozhoduje Senát, kde jsou pro odsouzení či odvolání hlavy státu zapotřebí hlasy nejméně dvou třetin přítomných senátorů.