Advokát vojenského instruktora, který je podezřelý, že postřelil při výcviku v Keni tamního vojáka, chce v případu nechat vyslechnout ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Důvodem je podezření, že ministryně protiprávně úkolovala vojenské policisty, vyplývá z vyjádření advokáta Radka Ondruše. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Černochová na síti X uvedla, že k výslechu předvolaná nebyla a její výpověď by pro vyšetřování stejně nemohla být přínosem.
Podle serveru Seznam Zprávy z dostupných informací vyplývá, že to byla právě Černochová, kdo se v říjnu na mimořádném jednání k tomuto incidentu zasadil o to, že do Keni poletí příslušníci Vojenské policie. Sama ministryně nedávno před členy sněmovního výboru pro obranu uvedla, že Vojenská policie do Keni vyrazila na základě její intervence.
DÁLE ČTĚTE: Vojenská policie šetří sbírku na drony pro Ukrajinu. Upozornila na ni Černochová, i kvůli Řehkovi
„Ona (ministryně) má postavení politického činitele nebo správního úřadu, ale nemá jak úkolovat Vojenskou policii. Jediné, co může udělat, je, že tu věc postoupí orgánům činným v trestním řízení, pokud se o tom dozví, ale nemá žádnou zákonnou pravomoc dávat policistům jakékoliv úkoly. Poslední případy, kdy ministr obrany takto úkoloval, byla padesátá léta,“ uvedl Ondruš. Státnímu zástupci navrhl podle svých slov také prošetření toho, zda neunikly utajované informace. „Paní ministryně se nebude k této záležitosti vyjadřovat,“ reagoval mluvčí ministerstva Karel Čapek.
„Žádné předvolání jsem neobdržela,“ napsala Černochová na síti X. „Chápu, že každý advokát se snaží zpochybnit cokoli, aby obhájil svého klienta. Ale ani má výpověď by přeci nijak neobjasnila to, co je vyšetřováno. Nechme konat ty, kdo konat mají,“ dodala.
Incident se podle serveru stal v keňském výcvikovém prostoru 22. října a ministryně se o něm podle vlastních slov dozvěděla až s více než třídenním zpožděním. Vedle časové prodlevy kritizovala také to, že informace o události nebyla okamžitě předána Vojenské policii, ale vojáci na místě zřídili vlastní komisi, která okolnosti případu začala zkoumat a sbírat svědectví o střelbě. Podle Ondruše Vojenská policie dodnes nevyslechla zraněného keňského vojáka a chybí také jeho lékařská zpráva.
Armáda spolupracuje s keňskými ozbrojenými silami mimo jiné na základě memoranda, které podepsal náčelník generálního štábu v roce 2015. Letošní školení měli na starosti elitní české jednotky speciálních sil z Prostějova. Nejde o standardní vojenskou misi, kterou musí schválit Parlament. K výjezdům vojáků kratším než 60 dnů stačí rozhodnutí vlády a některé cesty vojenských specialistů do ciziny za školením mohou mít charakter běžné služební cesty, napsal dříve server Seznam Zprávy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česká města obchází strach. Lidé se v řadě z nich bojí ven, starostové prosí o pomoc vládu