Města, kde se lidé bojí
Útoky na lékaře, učitele, úředníky nebo agresivní a opilí výtržníci v ulicích. Mnoha městy v Česku obchází strach. Lidé se necítí bezpečně a večer raději ani nevycházejí ven. Stále častěji se na útocích podílejí i mladiství. CNN Prima NEWS již informovala o Plzni, Mladé Boleslavi. Přidal se ale i starosta Aše, který situaci vidí jako neúnosnou a vládě poslal otevřený dopis s žádostí o pomoc.
Lidé mají strach na ulicích, ale třeba i v sociálních a zdravotnických zařízeních. Agresivita některých pacientů přinutila pediatričku v Aši k netradičnímu řešení. Na dveře ordinace vyvěsila ručně psané upozornění s tím, že nadále odmítá registrovat nově příchozí Romy. „Ty rodiny a děti jsou nepřizpůsobivé. Když si voláme rodiče do školy, tak oni umí jen řvát, řvát a řvát,“ řekla Milena Boková, ředitelka ZŠ a SŠ Studentská.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Plakala a marně prosila, ať přestanou. Mladíci v Kopřivnici bili bezdomovkyni, pak ji pomočili
„Dnes jsem byla na policii podat trestní oznámení, protože jsem byla slovně napadena matkou jednoho žáka,“ uvedla ředitelka ZŠ Okružní Jiřina Červenková. „Ve společnosti roste napětí a agresivita. Za mě to není dobrá situace,“ řekl poslanec a člen výboru pro bezpečnost Michal Zuna (TOP 09).
Starosta Aše poslal vládě otevřený dopis s žádostí o pomoc. Stav, který popisuje, už podle něj překročil hranici únosnosti. „Na dopis zatím reagoval jen starosta Šluknova, protože oni tam ty problémy mají také. A i podle něj jsou to neřešené problémy,“ pronesl Vítězslav Kokoř (ANO).
„Daří se zvyšovat počet příslušníků Policie ČR a tím i pocit bezpečí občanů. Nad rámec stávajících kroků předseda vlády oslovil dotčené rezorty, aby mu sdělily, co dalšího chystají,“ stojí ve vyjádření vlády.
Problém v Aši vnímá i prezident. „Je pravdou, že město Aš se v podstatě s úderem čtvrté, páté hodiny vylidní. Je to opravdu specifický region, který vyžaduje nejenom specifický plán, ale také pomoc vlády,“ řekl Petr Pavel.
„Pan ministr Rakušan starost představitelů měst o bezpečnost vnímá. Experti ministerstva vnitra společně se zástupci města i policie prodiskutují legislativní návrhy, které by mohly přispět k dalšímu zvýšení bezpečnosti,“ uvedlo ministerstvo vnitra.
S výtržníky mají problém i v jiných městech, třeba v Plzni. I tam vyzval primátor vládu, aby s řešením bezpečnostní situace pomohla. „Jedna věc je to, že necítíme bezpečí pocitově a druhá věc je také to, že je tady nepochybně čtyřicet tisíc cizinců,“ popsal primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO).
Rvačky, alkohol a drogy
Ani mladoboleslavské ulice podle místních nepatří k bezpečným. Rvačky, alkohol i drogy. Lidé v Mladé Boleslavi si stěžují hlavně na vysoký počet cizinců. „Po páté hodině nevyjdu, bojím se. Tam jsou furt nějaké boje, večer se tam bojím,“ řekla jedna z místních. „Ze 48 tisíc lidí je tady 13 tisíc cizinců, to znamená nějakých 27 %. Ten pocit je tady horší a horší,“ podotkl primátor Mladé Boleslavi Jiří Bouška.
„Drtivá většina těch problémů je na bázi přestupků a ne trestných činů, policie to nedokáže tolik monitorovat,“ míní místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). „To, že se tam v nočních hodinách dějí nějaká jednání, která jsou na bázi přestupků, je naprosto evidentní. Stěžovali si na to primátoři. Tam skutečně se ti lidé bojí chodit ven,“ popsal Radek Koten (SPD).
Nejenom zástupci města, ale i místní by uvítali třeba možnost vykazovat problémové cizince zpět do jejich rodné země.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Muž měl v Klášterci rdousit těhotnou prostitutku. Za pokus o vraždu mu hrozí výjimečný trest