Lidé chápou, že se musí šetřit, ovšem s úsporným balíčkem v jeho aktuální podobě většina společnosti nesouhlasí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, uskutečněného od 15. do 17. května na vzorku osmi set dospělých respondentů.
S celým balíčkem opatření k ozdravení státních financí, který minulý týden představila vláda, souhlasí jen necelá desetina lidí a 25 procent jen s částí návrhů. Dvě třetiny lidí se zveřejněnou podobou konsolidačního balíčku nesouhlasí.
Naopak, co z vládního balíčku úspor respondenti v průzkumu kvitují, je, že Fialův kabinet plánuje snížit objem platů ve veřejné sféře. Zavádí 12% sazbu DPH na potraviny, zdravotnické potřeby či bydlení. A přistupuje k dalšímu zdanění alkoholu či tabáku.
ČTĚTE TAKÉ: Nulovou daň na víno nevidím jako výhru. Chodí nám anonymy, můžou napadnout děti, říká vinař
Zajímavé také je, že lidé kritizují osvobození tichého vína od daně. Kolem tohoto opatření se vedla mezi politiky i vinaři bouřlivá diskuze. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK více než polovina respondentů s osvobozením vína od daně nesouhlasí, není to podle nich fér. Víno paradoxně zůstává jediným alkoholickým nápojem s nulovou spotřební daní.
Ostrá slovní přestřelka: Kalousek navrhl Stanjurovi sebevraždu, přidala se i Schillerová
Bývalý správce státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09) se nevybíravě vyjádřil na adresu ministerstva financí. V prohlášení vybídl Zbyňka Stanjuru v nadsázce k rituální vraždě mluvčí nebo sebevraždě. Stálo za tím prohlášení mluvčí resortu Gabriely Krušinové o dani z přidané hodnoty na časopisy a noviny. A zpátky se nedržela ani Stanjurova předchůdkyně Alena Schillerová (ANO).
Jako nerozumné dotázaní vnímají také návrhy týkající se zvýšení odvodů osobám samostatně výdělečně činným, opětovné zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance, zdražení dálničních známek, zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na noviny a léky a zvýšení daně z nemovitostí.
„Jako nerozumné hodnotí respondenti primárně oblasti, které jsou nelogické. Proč je jiná DPH u novin a jiná u časopisů, proč ještě jiná (nulová) u knih? Již se objevily věty typu: ‚Copak knihy mají nulovou přidanou hodnotu?‘ Stejné je to u absence spotřební daně na jen jeden typ alkoholu,“ uvedl ředitel agentury Jan Tuček.