reklama

Farkas a Všelichová přistáli v Praze. Po čtyřech letech se dostali z tureckého vězení

Dva čeští občané Miroslav Farkas a Markéta Všelichová, kteří byli v Turecku odsouzeni za spolupráci s bojovníky kurdských milicí YPG, jež Turecko považuje za teroristickou organizaci, přistáli na pražském letišti. Do vlasti se dostali po téměř čtyřech letech strávených v tureckém vězení.

reklama

Babiš na Twitteru poděkoval Bezpečnostní informační službě za její roli při vyřešení případu. Podle premiéra k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Dodal, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby.

K propuštění Čechů se vyjádřil i v tiskové zprávě. Vyjednávání o propuštění označil za složité. Po návratu budou Češi předáni do péče lékařů, dodal Babiš.

„Jak si určitě pamatujete, tak jsem v září loňského roku o osudu obou českých občanů osobně hovořil s tureckým prezidentem Erdoganem a jsem rád, že jsme nakonec dospěli k úspěšnému vyřešení celého problému, a to bez jakýchkoliv podmínek či příslibů,“ uvedl Babiš. Ocenil práci ministerstev zahraničních věcí a spravedlnosti a pomoc ministerstva obrany při zajištění převozu obou Čechů domů. „A v neposlední řadě bych také rád poděkoval za korektní jednání a vstřícnost turecké straně,“ pokračoval Babiš.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha řekl, že propuštění uvězněných je výsledkem ročního vyjednávání, a to nejen zpravodajců. „Bylo to skoro rok trvající velmi citlivé vyjednávání krok za krokem. Nakonec se nám podařilo, i díky vynikajícím kontaktům, které s partnery ve zpravodajské službě v Turecku máme, vyjednat jejich propuštění bez jakýchkoli podmínek. Považujeme to za veliký úspěch,“ uvedl. Dodal, že poděkovat je třeba i dalším, včetně premiéra.

Rodina Farkase o jeho návratu do země nevěděla

V případu se angažoval i europoslanec Tomáš Zdechovský. Do vyjednávání se podle něj zapojil vedle Babiše i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a české tajné služby. „Mám obrovskou radost, že to takhle dopadlo,“ řekl Zdechovský. Sám byl v Turecku několikrát vyjednávat, jednání označil za jedna z nejtěžších, která zažil.

Petříček na tiskové konferenci oznámil, že nejbližší rodina jak Farkase, tak Všelichové byla informována o aktuální situaci a návratu dvojice zpět do vlasti. Rodina Farkase se však o návratu bratra a synovce dozvěděla až z médií. „Informace o propuštění Mirka Farkase nám doposud nebyla sdělena a tudíž ani nevíme, kde a kdy si můžeme Mirka vyzvednout. Považujeme za zcela neakceptovatelné, že Vláda ČR jejich propuštění oznámila veřejně a nejbližší rodina čerpá informace teprve z médií,“ sdělila rodina CNN Prima NEWS.

„Nebyly nám poskytnuté ani základní informace, ačkoliv jsme oficiálními zástupci Mirka. V každém případě děkujeme všem, kteří se na propuštění Mirka s Markétou podíleli, a prosíme vás, aby oba získali po návratu potřebný klid, jelikož si prošli velmi těžkým obdobím,“ dodala rodina Farkase.

Na vyjádření Farkasovy rodiny Petříček reagoval. „Se sestrou pana Farkase jsem hovořil poté, co letadlo přistálo, a vysvětlil jim důvody, proč jsme je nemohli předem o převozu příbuzných informovat. S rodinou paní Všelichové hovořili kolegové. Paní Vávrovou jsem informoval o tom, že je o bratra i paní Všelichovou postaráno a také, jak bude dále postupováno,“ napsal Petříček CNN Prima NEWS v SMS zprávě.

Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.

K tématu

Petříček: dvojici čeká karanténa

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ocenil rozhodnutí Turecka o propuštění dvou odsouzených Čechů z turecké věznice. Po příletu na pražské letiště půjdou do dvoutýdenní karantény. Věznění se o svém osvobození dozvěděli tento týden od tureckých úřadů.

Miroslav Farkas podle ministra během 3,5letého věznění trpěl zdravotními potížemi, Markéta Všelichová je v lepším zdravotním stavu. Během vyjednávání se podle něj pracovalo i s možností propuštění do domácího vězení.

Petříček upřesnil, že osobně poděkoval za propuštění dvojice svému tureckému protějšku. Poděkování za korektní jednání a vstřícnost vyjádřil Turecku i premiér Andrej Babiš v prohlášení, které zveřejnil Úřad vlády.

Ministr poděkoval zpravodajským službám. Odmítl, že by šlo o výměnný obchod.

Česká diplomacie se podle Petříčka snažila zlepšit podmínky odsouzených během celé doby jejich pobytu v tureckých věznicích. Postupně byli přesunuti do zařízení mírnějšího typu. Farkaš dostal potřebné léky.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama