Zatímco v roce 2019 věnovali Češi na veřejně prospěšné účely 8,1 miliardy korun, v roce 2020 by to podle předběžných odhadů mohlo být ještě o 400 milionů více. A to přesto, že lidé kvůli nejistotě způsobené pandemií koronaviru hlásí sníženou ochotu se o své peníze dělit. Přispěvatelé nejčastěji darovali částku mezi 200 a 500 korunami ročně.
Přestože data za rok 2020 ještě zdaleka nejsou sečtena, údaje z některých nadací naznačují, že by mohl padnout rekord z roku 2019, kdy Češi na dobročinné účely věnovali lehce přes osm miliard korun. S jistotou to může říci například nadace Dobrý anděl, která podle portálu Fórum dárců rozdělí vůbec nejvíce peněz ročně. Zatímco v roce 2019 to bylo přes 268 milionů korun, za leden až listopad 2020 už Dobrý anděl poslal obdarovaným přibližně 280 milionů.
Individuální dárci poslali na charitu téměř 2,5 miliardy korun, firmy skoro čtyři miliardy, zbytek věnovaly nadace a fondy. Lidé nejčastěji darují částku mezi 200 a 500 korunami ročně. Takto přispívá celých 28 procent Čechů. Necelá pětina pak věnuje 500 až 1 000 korun a přibližně stejné procento dá potřebným mezi jednou a dvěma stovkami za rok. Pravidelně na charitu přispívá jedenáct procent Čechů, tedy asi každý devátý.
O půlnoci končí sbírka na operaci Vojtova ucha. Zbývá vybrat ještě půl milionu
Dne 1. listopadu byl spuštěn transparentní účet pro Vojtu Vacka, který se narodil s Goldenharovým syndromem. Jedná se o genetické postižení podmíněné obličejovou asymetrií. Vojta nemá pravé ucho, na levé je nedoslýchavý. Pro pětiletého chlapce se však našla naděje v podobě náročné operace obličeje a uší v USA, která je ale velmi finančně nákladná.
Jak už bylo řečeno, nejvíce peněz rozdělí nadace Dobrý anděl. Následuje Nadace ČEZ (přes 170 milionů v roce 2019), Nadační fond Avast (přes 116 milionů) a Nadace The Kellner Family Foundatioin (necelých 90 milionů).
Nejvíce jde na děti
Z dat Fóra dárců vyplývá, že Češi nejvíce podporují oblast vzdělávání a vědy, kam putuje 13 procent vybraných peněz. Následují děti a rodiny (11,5 procenta), nemocní lidé s handicapem (10 procent) a sociálně znevýhodnění (9 procent).
Ochotu Čechů dělit se o peníze v roce 2020 výrazně ovlivnila koronavirová pandemie. Po její jarní první vlně asi třetina oslovených uvedla, že se snížila hodnota daru, kterou jsou ochotni charitativním organizacím věnovat. Na podzim už to bylo 46 procent. „Lidé přirozeně cítí nejistotu spojenou s dopady epidemie na ekonomiku a v první řadě se chtějí postarat o sebe a své blízké. Zda ale opravdu darovali méně, ukáží až čísla za celý rok,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.
Na druhé straně se dá říci, že o to více pomáhají firemní nadace. Ty v souvislosti s koronavirovou krizí rozdělily už desítky milionů korun. Nejvíce Nadace ČEZ (30,6 milionu), dále pak Karel Komárek Family Foundation (20 milionů) nebo Nadační fond Avast (19 milionů). Jednotky milionů věnovaly například Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, Nadace KB Jistota nebo Nadační fond Albert.