Česko vyšle do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR cvičený na vyprošťování lidí zavalených v troskách. Na Twitteru o tom ve středu ráno informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle něhož Libanon přijal českou nabídku pomoci. Zhruba čtyřicetičlenná skupina, v níž nechybí ani psovodi, by měla do libanonského hlavního města odletět odpoledne. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) ČR zároveň poskytne Libanonu humanitární pomoc 10 milionů korun.
„Podle informací Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Libanon přijal naši nabídku na vyslání USAR týmu v počtu 37 osob. Předpokládaný odlet je dnes v 16:00 hodin," uvedl Hamáček. Na místo má vyrazit speciální tým, který funguje v rámci hasičského sboru hlavního města. „Složen by měl být ze 37 příslušníků a pěti psovodů,“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Dvě exploze v bejrútském přístavu, které v úterý poničily několik čtvrtí, si vyžádaly podle aktuálních údajů Libanonského červeného kříže, přes stovku mrtvých a více než 4000 zraněných.
Takzvaný USAR tým (z anglického názvu Urban Search and Rescue) je složený z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje a je určený k vyhledávání a záchraně osob zavalených v troskách budov. Tým je schopný zhruba do deseti hodin vyrazit na pomoc, pakliže postižená země pomoc přijme, uvedli hasiči na twitteru. V minulosti pomáhal například po živelních pohromách v několika zemích.
ČR je připravena a ochotna v takových situacích pomáhat
Ministr vnitra Jan Hamáček se k situaci v Libanonu vrátil i na úvod tiskové konference primárně věnované variantám hlasování v říjnových volbách. Situace je podle něj nepřehledná a výbuch byl do jisté míry bezprecedentní.
„Ukazuje se, že Libanon není schopen tu situaci zvládnout vlastními silami,“ uvedl ministr s tím, že Česká republika nabídla jako jedna z prvních svou pomoc. „Věřím, že to bude viditelný příspěvek ČR a ukáže se, že ČR je připravena a ochotna v takovýchto případech pomáhat.“
Záchranných akcí se má zúčastnit střední tým o počtu 37 osob, jehož součástí je pět kynologů s pěti psy, lékař nebo statik. „Přeji všem příslušníkům týmu, aby se ve zdraví vrátili, a děkuji za jejich práci,“ dodal Hamáček.
Příčiny katastrofy jsou zatím nejasné. Libanonský premiér Hasan Dijáb uvedl, že pravděpodobně explodovaly tuny dusičnanu amonného, které byly v přístavu uskladněny. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle amerických vojenských expertů byl příčinou výbuchu zřejmě pumový útok. Exploze vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru vzdáleném od Libanonu více než 200 kilometrů. Většina bejrútského přístavu byla srovnána se zemí a poškozeno bylo i mnoho dalších budov ve městě. Hlavní ulice v centru jsou podle svědků zasypány sutinami.