reklama

Obětí po výbuchu v Bejrútu je už 135, zraněných 5 000. Vyhlásili výjimečný stav

Bejrútský přístav se po úterním výbuchu proměnil ve spáleniště. Exploze si podle nejnovější bilance vyžádala 135 mrtvých a pět tisíc zraněných. Příčiny katastrofy zatím nejsou jasné. Libanonský premiér Hasan Dijáb uvedl, že pravděpodobně explodovalo 2 750 tun dusičnanu amonného, který byl v přístavu uskladněn. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle amerických vojenských expertů byl příčinou výbuchu zřejmě pumový útok.

reklama

Německé Geologické výzkumné centrum (GFZ) sdělilo, že exploze vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru vzdáleném od Libanonu více než 200 kilometrů.

Většina bejrútského přístavu byla srovnána se zemí a poškozeno bylo i mnoho dalších budov ve městě. Tlaková vlna vyrazila okna i na bejrútském mezinárodním letišti. Ještě několik hodin po explozi bylo slyšet sanitky, které přijížděly na místo tragédie ze všech koutů země a odvážely zraněné.

Podle guvernéra Bejrútu Marwana Abbouda poničil výbuch více než polovinu města a škody šplhají přes tři miliardy dolarů (asi 66 miliard korun). Více než 300 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou, což odpovídá téměř celé populaci centra. Ze samotného přístavu podle televize MTV Lebanon zbyla jen tři procenta.

Počet obětí se může ještě zvýšit

Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že si exploze vyžádaly již 135 mrtvých a více než pět tisíc zraněných. Červený kříž ale upozornil, že mnoho lidí se pohřešuje, proto se počet obětí může ještě zvýšit.

Tisíce obyvatel metropole podle agentury AP čekaly celou noc v nemocnicích po celém městě na zprávy o svých blízkých a další lidé se obraceli na záchrannou linku.

„Lidé se ptají na své blízké, v noci je ale pátrání složité, protože nefunguje elektřina,“ řekl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan agentuře Reuters. „Čelíme skutečné katastrofě a potřebujeme čas, abychom zhodnotili rozsah škod,“ dodal.

Explodoval sklad, kde bylo 2 750 tun ledku

Libanonský premiér Dijáb uvedl, že v přístavu v Bejrútu explodoval sklad, kde bylo 2 750 tun ledku. „Je nepřijatelné, že v tomto skladu bylo bez preventivních opatření po dobu šesti let uchováváno odhadem 2 750 tun dusičnanu amonného,“ řekl premiér na úterní večerní mimořádné schůzi libanonské bezpečnostní rady. Ministr vnitra Muhammad Fahmí doplnil, že se pravděpodobně jednalo o ledek, který byl zkonfiskován na jedné obchodní lodi v roce 2014.

Šéf Bílého domu Donald Trump na tiskové konferenci v noci na středu vyjádřil soustrast libanonskému lidu a uvedl, že Spojené státy jsou připraveny Libanonu pomoci. „Vypadá to jako strašlivý útok,“ prohlásil. Na dotaz novinářů ohledně tohoto zdůvodnění exploze se Trump odvolal na představitele americké armády.

„Setkal jsem se s některými našimi skvělými generály a oni se domnívají, že nešlo o průmyslovou nehodu. Podle nich se zdá, že to byl atentát, že to byla nějaká bomba,“ řekl prezident.

Verzí příčiny je několik

Libanonská média naopak napsala, že na místě vypukl požár, který zavinil exploze. Jedna z verzí hovoří o tom, že na vině byly svářečské práce, které ve skladu probíhaly. Podle jiné verze se plameny rozšířily z přilehlé budovy, kde explodovala zábavní pyrotechnika.

Libanonský premiér vyhlásil na středu státní smutek a prezident Michel Aún svolal mimořádné zasedání vlády.

Pomůže i Česká republika

Česko vyšle do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR cvičený na vyprošťování lidí zavalených v troskách. Na Twitteru o tom dnes ráno informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle něhož Libanon přijal českou nabídku pomoci. Zhruba čtyřicetičlenná skupina, v níž nechybí ani psovodi, by měla do libanonského hlavního města odletět odpoledne.

„Podle informací Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Libanon přijal naši nabídku na vyslání USAR týmu v počtu 37 osob. Předpokládaný odlet je dnes v 16:00,“ uvedl Hamáček. Na místo má vyrazit speciální tým, který funguje v rámci hasičského sboru hlavního města. „Složen by měl být ze 37 příslušníků a pěti psovodů,“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Fotografie zachycující bejrútský přístav před explozemi a po nich.

Takzvaný USAR tým (z anglického názvu Urban Search and Rescue) je složen z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje. Je určen k vyhledávání a záchraně osob zavalených v troskách budov například po zemětřesení. Tým je schopný zhruba do deseti hodin vyrazit na pomoc, pakliže postižená země pomoc přijme, uvedli hasiči na Twitteru. V minulosti pomáhal například po živelních pohromách v několika zemích.

Libanon není schopen situaci zvládnout vlastními silami

Ministr vnitra se k situaci v Libanonu se vrátil i na úvod tiskové konference primárně věnované variantám hlasování v říjnových volbách. Situace je podle něj nepřehledná a výbuch byl do jisté míry bezprecedentní. „Ukazuje se, že Libanon není schopen tu situaci zvládnout vlastními silami,“ uvedl ministr s tím, že Česká republika nabídla jako jedna z prvních svou pomoc.

Záchranných akcí se má zúčastnit střední tým o počtu 37 osob, jehož součástí je pět kynologů s pěti psy, lékař nebo statik. „Přeji všem příslušníkům týmu, aby se ve zdraví vrátili, a děkuji za jejich práci,“ dodal Hamáček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

reklama