reklama

Obětí po výbuchu v Bejrútu je už 135, zraněných 5 000. Vyhlásili výjimečný stav

Bejrútský přístav se po úterním výbuchu proměnil ve spáleniště. Exploze si podle nejnovější bilance vyžádala 135 mrtvých a pět tisíc zraněných. Příčiny katastrofy zatím nejsou jasné. Libanonský premiér Hasan Dijáb uvedl, že pravděpodobně explodovalo 2 750 tun dusičnanu amonného, který byl v přístavu uskladněn. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle amerických vojenských expertů byl příčinou výbuchu zřejmě pumový útok.

reklama

Německé Geologické výzkumné centrum (GFZ) sdělilo, že exploze vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru vzdáleném od Libanonu více než 200 kilometrů.

Většina bejrútského přístavu byla srovnána se zemí a poškozeno bylo i mnoho dalších budov ve městě. Tlaková vlna vyrazila okna i na bejrútském mezinárodním letišti. Ještě několik hodin po explozi bylo slyšet sanitky, které přijížděly na místo tragédie ze všech koutů země a odvážely zraněné.

Podle guvernéra Bejrútu Marwana Abbouda poničil výbuch více než polovinu města a škody šplhají přes tři miliardy dolarů (asi 66 miliard korun). Více než 300 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou, což odpovídá téměř celé populaci centra. Ze samotného přístavu podle televize MTV Lebanon zbyla jen tři procenta.

K tématu

Počet obětí se může ještě zvýšit

Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že si exploze vyžádaly již 135 mrtvých a více než pět tisíc zraněných. Červený kříž ale upozornil, že mnoho lidí se pohřešuje, proto se počet obětí může ještě zvýšit.

Tisíce obyvatel metropole podle agentury AP čekaly celou noc v nemocnicích po celém městě na zprávy o svých blízkých a další lidé se obraceli na záchrannou linku.

„Lidé se ptají na své blízké, v noci je ale pátrání složité, protože nefunguje elektřina,“ řekl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan agentuře Reuters. „Čelíme skutečné katastrofě a potřebujeme čas, abychom zhodnotili rozsah škod,“ dodal.

/ fotografií

Explodoval sklad, kde bylo 2 750 tun ledku

Libanonský premiér Dijáb uvedl, že v přístavu v Bejrútu explodoval sklad, kde bylo 2 750 tun ledku. „Je nepřijatelné, že v tomto skladu bylo bez preventivních opatření po dobu šesti let uchováváno odhadem 2 750 tun dusičnanu amonného,“ řekl premiér na úterní večerní mimořádné schůzi libanonské bezpečnostní rady. Ministr vnitra Muhammad Fahmí doplnil, že se pravděpodobně jednalo o ledek, který byl zkonfiskován na jedné obchodní lodi v roce 2014.

Šéf Bílého domu Donald Trump na tiskové konferenci v noci na středu vyjádřil soustrast libanonskému lidu a uvedl, že Spojené státy jsou připraveny Libanonu pomoci. „Vypadá to jako strašlivý útok,“ prohlásil. Na dotaz novinářů ohledně tohoto zdůvodnění exploze se Trump odvolal na představitele americké armády.

„Setkal jsem se s některými našimi skvělými generály a oni se domnívají, že nešlo o průmyslovou nehodu. Podle nich se zdá, že to byl atentát, že to byla nějaká bomba,“ řekl prezident.

K tématu

Verzí příčiny je několik

Libanonská média naopak napsala, že na místě vypukl požár, který zavinil exploze. Jedna z verzí hovoří o tom, že na vině byly svářečské práce, které ve skladu probíhaly. Podle jiné verze se plameny rozšířily z přilehlé budovy, kde explodovala zábavní pyrotechnika.

Libanonský premiér vyhlásil na středu státní smutek a prezident Michel Aún svolal mimořádné zasedání vlády.

Pomůže i Česká republika

Česko vyšle do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR cvičený na vyprošťování lidí zavalených v troskách. Na Twitteru o tom dnes ráno informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle něhož Libanon přijal českou nabídku pomoci. Zhruba čtyřicetičlenná skupina, v níž nechybí ani psovodi, by měla do libanonského hlavního města odletět odpoledne.

„Podle informací Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Libanon přijal naši nabídku na vyslání USAR týmu v počtu 37 osob. Předpokládaný odlet je dnes v 16:00,“ uvedl Hamáček. Na místo má vyrazit speciální tým, který funguje v rámci hasičského sboru hlavního města. „Složen by měl být ze 37 příslušníků a pěti psovodů,“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Fotografie zachycující bejrútský přístav před explozemi a po nich.

Takzvaný USAR tým (z anglického názvu Urban Search and Rescue) je složen z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje. Je určen k vyhledávání a záchraně osob zavalených v troskách budov například po zemětřesení. Tým je schopný zhruba do deseti hodin vyrazit na pomoc, pakliže postižená země pomoc přijme, uvedli hasiči na Twitteru. V minulosti pomáhal například po živelních pohromách v několika zemích.

Libanon není schopen situaci zvládnout vlastními silami

Ministr vnitra se k situaci v Libanonu se vrátil i na úvod tiskové konference primárně věnované variantám hlasování v říjnových volbách. Situace je podle něj nepřehledná a výbuch byl do jisté míry bezprecedentní. „Ukazuje se, že Libanon není schopen tu situaci zvládnout vlastními silami,“ uvedl ministr s tím, že Česká republika nabídla jako jedna z prvních svou pomoc.

Záchranných akcí se má zúčastnit střední tým o počtu 37 osob, jehož součástí je pět kynologů s pěti psy, lékař nebo statik. „Přeji všem příslušníkům týmu, aby se ve zdraví vrátili, a děkuji za jejich práci,“ dodal Hamáček.

Tagy: sklad americký prezident exploze Donald Trump Bejrút Libanon Hasan Dijáb

Další hlavní zprávy

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

Koronavirus

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Zdravotní sestra Kathryn sdílela na sociální síti Twitter fotografie, které zachycují, jakou vizuální změnu prodělala od té doby, kdy na jaře absolvovala zdravotnickou školu a poté začala pracovat s pacienty nakaženými koronavirem. Její příspěvek se velmi rychle začal šířit po sociálních sítích. Ke sdílení podobných fotografií se přidávají i další sestřičky v nemocnicích.

reklama
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Razie v nelegálním pražském baru plném cizinců: Ke vstupu potřebovali tajné heslo
Rozvolnění má být předvídatelné, radí Zeman. Vláda stejně mlží do poslední chvíle
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama