reklama

Obětí po výbuchu v Bejrútu je už 135, zraněných 5 000. Vyhlásili výjimečný stav

Bejrútský přístav se po úterním výbuchu proměnil ve spáleniště. Exploze si podle nejnovější bilance vyžádala 135 mrtvých a pět tisíc zraněných. Příčiny katastrofy zatím nejsou jasné. Libanonský premiér Hasan Dijáb uvedl, že pravděpodobně explodovalo 2 750 tun dusičnanu amonného, který byl v přístavu uskladněn. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle amerických vojenských expertů byl příčinou výbuchu zřejmě pumový útok.

reklama

Německé Geologické výzkumné centrum (GFZ) sdělilo, že exploze vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru vzdáleném od Libanonu více než 200 kilometrů.

Většina bejrútského přístavu byla srovnána se zemí a poškozeno bylo i mnoho dalších budov ve městě. Tlaková vlna vyrazila okna i na bejrútském mezinárodním letišti. Ještě několik hodin po explozi bylo slyšet sanitky, které přijížděly na místo tragédie ze všech koutů země a odvážely zraněné.

Podle guvernéra Bejrútu Marwana Abbouda poničil výbuch více než polovinu města a škody šplhají přes tři miliardy dolarů (asi 66 miliard korun). Více než 300 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou, což odpovídá téměř celé populaci centra. Ze samotného přístavu podle televize MTV Lebanon zbyla jen tři procenta.

K tématu

Počet obětí se může ještě zvýšit

Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že si exploze vyžádaly již 135 mrtvých a více než pět tisíc zraněných. Červený kříž ale upozornil, že mnoho lidí se pohřešuje, proto se počet obětí může ještě zvýšit.

Tisíce obyvatel metropole podle agentury AP čekaly celou noc v nemocnicích po celém městě na zprávy o svých blízkých a další lidé se obraceli na záchrannou linku.

„Lidé se ptají na své blízké, v noci je ale pátrání složité, protože nefunguje elektřina,“ řekl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan agentuře Reuters. „Čelíme skutečné katastrofě a potřebujeme čas, abychom zhodnotili rozsah škod,“ dodal.

/ fotografií

Explodoval sklad, kde bylo 2 750 tun ledku

Libanonský premiér Dijáb uvedl, že v přístavu v Bejrútu explodoval sklad, kde bylo 2 750 tun ledku. „Je nepřijatelné, že v tomto skladu bylo bez preventivních opatření po dobu šesti let uchováváno odhadem 2 750 tun dusičnanu amonného,“ řekl premiér na úterní večerní mimořádné schůzi libanonské bezpečnostní rady. Ministr vnitra Muhammad Fahmí doplnil, že se pravděpodobně jednalo o ledek, který byl zkonfiskován na jedné obchodní lodi v roce 2014.

Zakreslení místa výbuchu v přístavu v Bejrútu.
Zakreslení místa výbuchu v přístavu v Bejrútu.
Zdroj: Google Maps

Šéf Bílého domu Donald Trump na tiskové konferenci v noci na středu vyjádřil soustrast libanonskému lidu a uvedl, že Spojené státy jsou připraveny Libanonu pomoci. „Vypadá to jako strašlivý útok,“ prohlásil. Na dotaz novinářů ohledně tohoto zdůvodnění exploze se Trump odvolal na představitele americké armády.

„Setkal jsem se s některými našimi skvělými generály a oni se domnívají, že nešlo o průmyslovou nehodu. Podle nich se zdá, že to byl atentát, že to byla nějaká bomba,“ řekl prezident.

K tématu

Verzí příčiny je několik

Libanonská média naopak napsala, že na místě vypukl požár, který zavinil exploze. Jedna z verzí hovoří o tom, že na vině byly svářečské práce, které ve skladu probíhaly. Podle jiné verze se plameny rozšířily z přilehlé budovy, kde explodovala zábavní pyrotechnika.

Libanonský premiér vyhlásil na středu státní smutek a prezident Michel Aún svolal mimořádné zasedání vlády.

Pomůže i Česká republika

Česko vyšle do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR cvičený na vyprošťování lidí zavalených v troskách. Na Twitteru o tom dnes ráno informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle něhož Libanon přijal českou nabídku pomoci. Zhruba čtyřicetičlenná skupina, v níž nechybí ani psovodi, by měla do libanonského hlavního města odletět odpoledne.

„Podle informací Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Libanon přijal naši nabídku na vyslání USAR týmu v počtu 37 osob. Předpokládaný odlet je dnes v 16:00,“ uvedl Hamáček. Na místo má vyrazit speciální tým, který funguje v rámci hasičského sboru hlavního města. „Složen by měl být ze 37 příslušníků a pěti psovodů,“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Fotografie zachycující bejrútský přístav před explozemi a po nich.

Takzvaný USAR tým (z anglického názvu Urban Search and Rescue) je složen z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje. Je určen k vyhledávání a záchraně osob zavalených v troskách budov například po zemětřesení. Tým je schopný zhruba do deseti hodin vyrazit na pomoc, pakliže postižená země pomoc přijme, uvedli hasiči na Twitteru. V minulosti pomáhal například po živelních pohromách v několika zemích.

Libanon není schopen situaci zvládnout vlastními silami

Ministr vnitra se k situaci v Libanonu se vrátil i na úvod tiskové konference primárně věnované variantám hlasování v říjnových volbách. Situace je podle něj nepřehledná a výbuch byl do jisté míry bezprecedentní. „Ukazuje se, že Libanon není schopen tu situaci zvládnout vlastními silami,“ uvedl ministr s tím, že Česká republika nabídla jako jedna z prvních svou pomoc.

Záchranných akcí se má zúčastnit střední tým o počtu 37 osob, jehož součástí je pět kynologů s pěti psy, lékař nebo statik. „Přeji všem příslušníkům týmu, aby se ve zdraví vrátili, a děkuji za jejich práci,“ dodal Hamáček.

Tagy: sklad americký prezident exploze Donald Trump Bejrút Libanon Hasan Dijáb

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama