Přístup ministerstva zdravotnictví k českým studentům, kteří se nechali naočkovat ve Spojených státech, je podle expertů a právníků absurdní, nesmyslné a diskriminační. České úřady jim nechtějí uznat vakcinaci mimo ČR, při návratu tak studenty čekají testy na vlastní náklady a karanténa. Takový přístup je podle právníka Ondřeje Dostála (Piráti) neudržitelný a lze jej soudně napadnout. Podle právníka Jana Klusáčka (ODS) se studenti dostali do neřešitelné situace – na český očkovací certifikát totiž nedosáhnou, protože se nemohou očkovat znovu v tak krátkém časovém horizontu.
Tři čeští studenti z Nebrasky, které redakce oslovila, byli očkováni schválenými vakcínami letos na jaře. Nyní mají za sebou obě dávky a přinejmenším papírově by měli být imunní. České úřady ale na ně nahlížejí jako na neočkované, neuznávají totiž vakcinaci mimo území ČR s výjimkou několika okolních zemí. Nestačí jim ani dokumenty od univerzity či amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), na kterých je uvedeno i číslo šarže a další údaje, podle kterých lze očkování dohledat. Na cestě domů tak studenty čekají dva testy na vlastní náklady a karanténa.
Postoj úřadů označil Dostál za nepřípustnou diskriminaci a šikanu. „Medicínský důvod k takovému vynucování opatření neexistuje. Je to absurdní i s přihlédnutím ke skutečnosti, že Spojené státy jsou na tom z epidemiologického hlediska i z hlediska očkování mnohem lépe než Česká republika. Rozuměl bych tomu, kdyby opatření byla uplatňována naopak, tedy vůči nám ze strany USA,“ řekl pro CNN Prima NEWS. Stojí si za názorem, že není možné podrobovat lidi odlišným opatřením, pokud se nechali očkovat stejným preparátem.
Argument ministerstva, že nestačí potvrzení od univerzity ani CDC, hodnotí jako zcela neudržitelný. „To je ryzí úlet. I kdyby žádného certifikátu nebylo, tak je očkování medicínská skutečnost, která by měla být součástí zdravotnické dokumentace dotyčného,“ pokračoval odborník. V praxi by podle něj stačilo zdravotní záznam přinést svému praktikovi, který by pacientovo očkování zaznamenal do Informačního systému infekční nemoci (ISIN).
Obavy resortu z falšování dokumentů rovněž považuje za absurdní. „Ministerstvo, jehož čelní představitelé nejsou schopni dodržovat ani základní pravidla práva českého státu, by neměli vztahovat své chování i na ostatní,“ zkritizoval Dostál postoj ministerstva.
Občany druhé kategorie i po návratu
Tím ale problémy neskončí. I kdyby daní studenti podstoupili dva testy a karanténu, stále by byli považováni za neočkované, dokud resort Petra Arenbergera (za ANO) nezmění přístup k vakcinaci v zahraničí. Češi, kteří se nacházejí v této situaci, se například budou muset spokojit s omezeným cestováním a platit dokola koronavirové testy.
„Vlastně jsou v neřešitelné situaci. Nejde jen o ten návrat. Aby mohli daní studenti cestovat i po Evropské unii nebo získat evropský covid pas, museli by se znovu naočkovat v České republice. To je úplně nesmyslné, vůbec přece není bezpečné se očkovat v tak krátkém časovém rozestupu dvakrát. Je to i v rozporu s doporučením výrobce,“ řekl redakci CNN Prima NEWS právník a specialista na zdravotnictví Jan Klusáček (ODS).
Sám zná spoustu lidí, kteří se dostali do identické situace. Jiné logické východisko než rychle uznat očkování ze zahraničí podle něj neexistuje. „Ve Spojených státech se nachází velké množství českých občanů a i Češi ve Spojeném království řeší prakticky stejný problém, jelikož se nyní zatím mluví jen o covid pasu v rámci EU. Týká se to tisíců lidí,“ upřesnil Klusáček.
Pochopil by, kdyby šlo o země třetího světa, kde by se očkovalo třeba neschválenými čínskými vakcínami, to ale není případ českých studentů. „Jestliže daní lidé prošli vakcinací v USA nebo ve Velké Británii a dostali Pfizer, Modernu nebo AstraZenecu, tak není o čem diskutovat,“ doplnil pro CNN Prima NEWS.
„Je to příklad další apriorní nedůvěry vůči lidem, kdy se ministerstvo kouká na každého jako na zločince, dokud neprokáže opak. Jsem přesvědčen, že neexistuje žádný věcný ani odborný důvod, proč by resort neměl uznat očkování schváleným preparátem,“ tepe Klusáček do českých úřadů.
Spor by mohl jít k soudu
Českým studentům pro tuto chvíli nezbývá nic jiného než se chtě nechtě podřídit nastaveným pravidlům, čili absolvovat testy na vlastní náklady a přetrpět karanténu, jakmile se vrátí do ČR. Podle Dostála se ale s tímto případem mohou obrátit na justici a požadovat náhrady.
„Aby tady mohli být, nezbývá jim nic jiného než podstoupit současná opatření. Následně ale mohou poslat ke správnímu soudu poměrně jednoduchou žalobu. Nutno říct, že v tom nebudou sami. Byl jsem kontaktován jedním z proděkanů lékařských fakult, který organizuje výuku studentů ze Slovenska, a ti naráželi na ten samý problém,“ vysvětlil Dostál pro CNN Prima NEWS s tím, že takový spor by měl skončit finančními náhradami ze strany ministerstva zdravotnictví.